Odżywki białkowe – zbędne czy niezbędne? Obalamy mity

Chęć poprawy kondycji i wytrzymałości, to obok marzenia o pięknej sylwetce jedna z najważniejszych motywacji dla osób decydujących się na aktywność fizyczną. Wiele osób, aby wzmocnić efekty swoich treningów, decyduje się na stosowanie profesjonalnych preparatów. Nie każdy jednak wierzy w ich skuteczność. Kto ma rację? Czy odżywki białkowe bardziej szkodzą czy pomagają? Obalamy wszystkie mity na ten temat!

Odżywki białkowe są niebezpieczne dla zdrowia – MIT

Wciąż wiele osób błędnie postrzega odżywki białkowe jako sterydy. Problem ten wynika niestety z niewyjaśnionych uprzedzeń i niewiedzy. Faktem jest, że za skrajnie wysokie dawki mogą prowadzić do zakwaszenia organizmu, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta. Tylko równowaga wpłynie na pozytywny efekt!

Ogromne dawki odżywki białkowej są potrzebne dla szybkiego przyrostu tkanki mięśniowej – MIT

Ze skrajności w skrajność. Jedni uważają, że białko jest niebezpieczne, a inni żyją w myśl zasady: im więcej tym lepiej. Owszem, białko jest potrzebnym składnikiem do zajścia procesów anabolicznych, aczkolwiek w żadnym wypadku nie należy przesadzać w jego dawkowaniu. Faktem jest, że u osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie na białko jest zwiększone, jednak nie jest to kwestia rzędu dziesięcio-krotności zwykłej dawki.

Jedynym dobrym źródłem białka są odżywki – MIT

Kolejna bzdura. Faktycznie – stosowanie odżywek białkowych jest dla sportowców ułatwieniem i znakomitym wsparciem w prowadzeniu diety. Większość z nich, nie byłaby w stanie całkowicie pokryć dziennego zapotrzebowania swojego organizmu na białko. Mimo to, białko zawarte w mięsie lub jajkach jest tak samo wartościowe, jak to w proszku. Różnica polega jednak na szybkości jego przyswojenia i przedostania się do krwioobiegu. Z tego względu, warto postawić zarówno na odżywki, jak i produkty bogate w ten składnik.

Wszystkie odżywki działają tak samo na każdego – MIT

Generalizowanie to kolejna tendencja osób, które nie mają pojęcia na temat tego, jak powinna wyglądać dieta sportowca. Każdy organizm działa w inny sposób i inaczej reaguje na poszczególne składniki. Wynika to z wielu kwestii – metabolizmu, stosunku wzrostu do wagi, itp., dlatego też przed zakupem warto zasięgnąć opinii specjalisty w tej sprawie.

Powyższe stwierdzenia to najpopularniejsze kłamstwa na temat odżywek, głoszone przez osoby, które w tym temacie nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Nie wierz we wszystko, co usłyszysz – sięgaj do wiarygodnych źródeł i weryfikuj informacje. Naprawdę warto!

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here