Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbywa się w tym roku – z racji pandemii – nie w ostatnich dniach czerwca, ale w ostatni weekend sierpnia, w dniach 27-29.08.2021.

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, główny organizator Festiwalu, dołożył starań, aby jubileuszowa – 55. edycja – odbyła się w godnej oprawie, odpowiedniej do rangi i znaczenia największego święta kultury ludowej w Polsce. Jak co roku, na festiwalowej scenie kazimierskiego Rynku, obok renesansowych kamieniczek i wielometrowej sylwetki króla Kazimierza – projektu zaprzyjaźnionego z Festiwalem, nieodżałowanego artysty Adama Kiliana – zaprezentuje się ok. 800 artystów ludowych z całej Polski, reprezentantów niemal wszystkich regionów kraju i kilku pokoleń, dla których śpiew i muzyka ludowa są źródłem radości i dowodem przywiązania do wielowiekowej tradycji swoich przodków. Urodę i różnorodność strojów, piękno muzyki i śpiewu warto podziwiać już od piątku, kiedy to barwny korowód uczestników uroczyście otworzy kolejną edycję Festiwalu.

Obok koncertów konkursowych, organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji dla uczestników i licznie zgromadzonej publiczności. W pobliżu sceny odbywają się – młodsze o rok od festiwalu – 54. Targi Sztuki Ludowej. ZG STL zaprasza do udziału liczną reprezentację twórców ludowych, którzy nie tylko oferują swoje wyroby, ale także przy stoiskach organizują pokazy rękodzielnicze.

W Klubie Festiwalowym na Małym Rynku będzie można  uczestniczyć w warsztatach tradycyjnego śpiewu i tańca, a także udoskonalić swoje umiejętności manualne, pod okiem mistrzów w swoim fachu, cenionych twórców ludowych.

Scena festiwalowa zaprasza na koncerty towarzyszące Festiwalowi: wystąpią jako goście: Orkiestra Kurpiowskich Artystów, Zespół „Pogranicze” z Szypliszk na Suwalszczyźnie, Zespół „Jarzębina” z Bukowej w woj. lubelskim z widowiskiem obrzędowym „U łubiarza”, Zespół Ludowy „Sonina” z Podkarpaciaz widowiskiem „Wesele Sonińskie” i Zespół Dziecięcy im. Klimka Bachledy z Zakopanego. W sobotni wieczór na Rynku odbędzie się tradycyjna Zabawa Ludowa, podczas której do tańca zagrają najlepsze kapele ludowe – uczestniczące w festiwalu, a w niedzielne popołudnie, na zakończenie festiwalowych dni, odbędzie się koncert  wyjątkowych wykonawców, którzy od lat są zaprzyjaźnieni z Festiwalem: „Trebunie-Tutki & Goście”.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych przez 55 lat przyczynił się do zachowania i propagowania nieskażonej, rdzennej kultury ludowej w wielu jej przejawach, za co został wpisany na Krajową listę dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Świadczą o tym także liczne nagrania radiowe i telewizyjne, publikacje i prace naukowe. Od lat podczas festiwalu organizowane jest seminarium naukowe poświęcone różnym aspektom folkloru, temat tegorocznego to: „Kultura ludowa w kulturze ogólnonarodowej”.

Tym, co najbardziej przemawia do wyobraźni, są archiwalne zdjęcia, które utrwalają wyjątkowy klimat i urodę festiwalowych dni. Na Małym Rynku w Kazimierzu będzie można oglądać jubileuszową wystawę fotografii z minionych lat, na której prezentowane będą prace m.in. takich mistrzów, jak Jan Magierski, Adam Bujak, Tomek Sikora i Tomasz Tomaszewski.

Bądźcie Państwo z nami!

www.wok.lublin.pl

e-mail: a.sar@wp.pl

tel. 81 53 242 07

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here