Okulista czy optometrysta – kto zbada wzrok i oczy, a kto dopasuje szkła? Gdzie na badanie wzroku w Lublinie?

Problemy ze wzrokiem dotyczą coraz większej liczby osób, co wiąże się z poszukiwaniem specjalistów, którzy dobrze zdiagnozują schorzenia i wady, a także trafnie wdrożą plan leczenia lub wybiorą odpowiednie okulary korekcyjne. Pytanie tylko, do jakiego specjalisty lepiej pójść? Okulista czy optometrysta? Kto zbada wzrok i najlepiej dopasuje szkła w Lublinie?

Okulista w Lublinie – czym się zajmuje i gdzie go szukać?

Okulista to przede wszystkim lekarz. Zajmuje się on leczeniem chorób oczu, a także profilaktyką. Wśród obowiązków okulisty wymienia się badanie narządu wzroku, diagnozowanie chorób, ustalanie leczenia, dobór okularów lub soczewek korekcyjnych, a także wykonywanie zabiegów chirurgicznych, np. usuwanie jaskry itp. Osoby, które są przekonane o tym, że ich problemy rozwiąże jedynie lekarz tej specjalizacji, mają możliwość przejrzenia okulistów z Lublina na www.ranking.abczdrowie.pl/s/Okulista/lublin, gdzie dostępni są specjaliści przyjmujący w różnych dzielnicach miasta. Wyszukać specjalistów można na podstawie usług, jakie wykonują, np. badanie dna oka czy ostrości wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego lub dobór okularów. Możliwe jest także znalezienie okulisty dla dzieci lub takiego, który przyjmuje w określonych godzinach.

Optometrysta, czyli kto?

Optometrysta to osoba, która ukończyła studia z zakresu fizyki ze specjalnością optometrii lub ma za sobą studia podyplomowe z tej dziedziny. Ma on konkretnie ustalone obowiązki, co warunkuje ustawa o zawodzie optometrysty. Specjalista z tego zakresu może przede wszystkim dokonywać pomiarów różnych parametrów układu wzrokowego, które są konieczne do określenia wady wzroku, dobierać i przepisywać soczewki kontaktowe oraz okularowe, edukować odnośnie użytkowania okularów i innych akcesoriów służących poprawie wzroku. Ponadto, optometrysta ma uprawnienia do przeprowadzania badań przesiewowych w celu wykrycia wad wzroku i innych odchyleń od normy, może także na zlecenie lekarza przeprowadzać trening oraz rehabilitację układu wzrokowego.

Okulista czy optometrysta – kogo wybrać?

W Lublinie przyjmuje wielu okulistów i optyków. Mają oni swoje prywatne gabinety lub przyjmują na NFZ. Zarówno jedni, jak i drudzy specjaliści będą pomocni w dopasowaniu okularów, jednak większy zakres kompetencji mają okuliści. Ponadto, skończyli oni studia medyczne, a więc mają dużą wiedzę z zakresu zdrowia i potrafią zbadać wzrok, a także zdiagnozować konkretne schorzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie, czego nie mogą zrobić optometryści. Ci natomiast mogą lepiej dobrać okulary, ponieważ to ich główne zadanie. Mają też kompleksową wiedzę z zakresu fizyki i optometrii, co pozwala na dopasowanie okularów korekcyjnych do wady wzroku pacjenta. Oprócz tych dwóch specjalistów wymienić można także inne osoby, które znają się na oczach. Jest to kontaktolog, który dobiera soczewki kontaktowe, refrakcjonista, który specjalizuje się w tylko w wadach wzroku, a także optyk, który wykonuje okulary na podstawie recepty od okulisty lub badań od optometrysty.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here