Opieka osób starszych – na ile płynnie trzeba mówić po niemiecku

Oferty pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech cieszą się coraz większą popularnością. Niezmiennie kojarzą się z atrakcyjnymi zarobkami, dla wielu osób kuszące jest zaś i to, że nie wymagają oddalania się od Polski o tysiące kilometrów. Chętnych nie brakuje, choć wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy ich znajomość języka niemieckiego będzie wystarczająca, aby podjąć pracę. Z firmą ATERIMA MED jest to możliwe nawet, jeśli jest ona na poziomie podstawowym.

Poziom podstawowy, czyli jaki?

Osoby, które zastanawiają się nad podjęciem pracy w opiece osób starszych w Niemczech, wcale nie muszą biegle posługiwać się językiem niemieckim. Oczywiście, sama opieka osób starszych zakłada również komunikowanie się z seniorami, im więc lepiej się ich rozumie, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że mówimy o kompetencjach, których nie da się zdobyć na miejscu, podczas codziennej pracy.

Znajomość języka niemieckiego na poziomie podstawowym nie powinna stanowić dużego wyzwania. Przewiduje ona znajomość najważniejszych konstrukcji gramatycznych, a także posługiwanie się terminami związanymi z codziennymi czynnościami, posiłkami i problemami typowymi dla seniorów. Praktyka pokazuje, że wiedzę tę można uzyskać już w ciągu kilku tygodni zwłaszcza, jeśli, tak jak ma to miejsce w przypadku firmy ATERIMA MED, można skorzystać z sugestii lektora języka niemieckiego. Dziś bez trudu można znaleźć kursy organizowane właśnie z myślą o osobach, które interesuje opieka osób starszych, już na miejscu zaś można korzystać z materiałów internetowych.

Jak się uczyć niemieckiego?

Nauka języka niemieckiego może zacząć się w tym samym momencie, w którym zdecydujemy się na szukanie zatrudnienia w opiece. Z pewnością jednak nie powinna kończyć się w momencie, w którym wybierzemy się na miejsce naszego zatrudnienia. To właśnie systematyczność gwarantuje najlepsze rezultaty i niejednokrotnie jest ważniejsza niż sam talent i dobra pamięć. Uczyć można się zresztą na wiele sposobów. Na stronach ATERIMA MED można znaleźć specjalny kurs przeznaczony właśnie dla opiekunów i pozwalający na przyswojenie języka w oparciu o przykłady odwołujące się do opieki nad seniorami i życia w Niemczech. Popularne są także kursy przez Skype pozwalające na kontakt z nauczycielem i mające ten atut, że mogą być kontynuowane także po opuszczeniu kraju.

Jeśli więc obawiasz się, że brak znajomości języka uniemożliwi Ci zatrudnienie, nie poddawaj się. Tam, gdzie w grę wchodzi opieka osób starszych ATERIMA MED stara się pomagać swoim pracownikom w pokonywaniu barier. Bariera językowa jest jedną z nich, a efekty wspólnej pracy są naprawdę satysfakcjonujące.

Materiał partnera