Oprysk rano czy wieczorem – Jaka pora jest najlepsza?

Oprysk roślin umożliwia ochronę roślin przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, a także przed rozrostem chwastów w polu uprawnym czy hodowli roślin. Z punktu widzenia upraw oprysk jest tak samo skuteczny za dnia, jak i w nocy.

Oprysk roślin umożliwia ochronę roślin przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, a także przed rozrostem chwastów w polu uprawnym czy hodowli roślin. Z punktu widzenia upraw oprysk jest tak samo skuteczny za dnia, jak i w nocy. Patrząc jednak antropocentrycznie, można dojść do wniosku, że oprysk powinno wykonywać się jedynie po zmierzchu. Dlaczego należy wykonywać opryski po zachodzie słońca i jakie konsekwencje dla człowieka może mieć wykonywanie tego zabiegu w trakcie dnia?

Pszczoły – Najlepszy przyjaciel człowieka

Żeby wyjaśnić znaczenie oprysków wykonywanych po zmierzchu, należy przybliżyć znaczenie pszczół w działalności ludzi. Pszczoły to owady zapylające ogrom roślin, w tym rośliny uprawne. Ich efektywne działanie przyczynia się do zwiększenia plonów, co więcej owoce wyrastające na roślinach obleganych przez pszczoły wydają większe owoce. Bezpośrednio w końcu pszczoły miodne umożliwiają produkcję miodu, który jest powszechnie wykorzystywany przez ludzi w różnego rodzaju potrawach.

Owady te są zatem niezwykle pożyteczne. Niestety opryski wykonywane w ciągu dnia mogą im zaszkodzić, ponieważ kolidują z ich cyklem życiowym, zagrażając ich zdrowiu i życiu lub powodując wykluczenie z ula.

Opryski dzienne, a rutyna dnia pszczół

Pszczoły wykonują tak zwane obloty, podczas których pożywiają się nektarem roślinnym, przenosząc jednocześnie pyłki roślin w różne miejsca, przyczyniając się tym samym do ich ekspansji. Obloty wykonywane są w ciągu dnia, ponieważ nocą pszczoły w znacznej większości wracają do gniazd.

Wykonywanie oprysków za dnia może spłoszyć pszczoły wykonujące pożyteczną pracę zapylania roślin uprawnych. Niestety samo spłoszenie owadów jest najmniej dotkliwą konsekwencją pylenia w ciągu dnia. Bardzo często preparaty do pozbywania się drobnoustrojów chorobotwórczych posiadają substancje chemicznie czynne, które mają destrukcyjny wpływ na tkanki owadów. Oprysk może doprowadzić do śmierci pszczół, które są w jego zasięgu.

Oprysk dzienny a środki obojętne wobec pszczół

Wiele preparatów zawiera informacje o braku toksyczności wobec owadów, w tym pszczół. Czy to oznacza, że z jego wykorzystaniem oprysk dzienny jest nieszkodliwy? Nie do końca. Chociaż istotnie preparat ten nie spowoduje śmierci bądź zranienia pszczół, to wciąż może mieć negatywny wpływ na ich życie.

Opryski posiadają charakterystyczny zapach, który za dnia jest dużo bardziej odczuwalny z powodu wysokiej temperatury oraz promieniowania słonecznego. Pszczoły zapylające kwiaty i rośliny w pozornie nieszkodliwej „chmurze” opryskowej, przesiąkają osobliwym zapachem, gromadząc cząsteczki aromatyczne na powierzchniach swoich ciał. Wracając do uli są one traktowane jako intruzi właśnie z powodu obcego zapachu. Wobec tego opryskiwanie dzienne jest niezwykle niebezpieczne dla owadów nawet w przypadku, gdy preparat jest nietoksyczny.

Sprawdź końcówki i dysze do opryskiwaczy rolniczych Teejet 

Czy oprysk nad ranem jest rozwiązaniem?

Wiele gospodarstw rozpoczyna codzienną pracę wczesnym rankiem, dlatego możliwe jest wykonanie oprysku przed wschodem słońca. Nie rozwiązuje to jednak problemu zaburzania cyklu życiowego pszczół. Nad ranem temperatura zaczyna wzrastać, a to powoduje, że oprysk osiadający na roślinach zaczyna wydzielać więcej zapachu i w przeciągu kilku godzin otrzymuje się podobny efekt, co w trakcie oprysku dziennego. Wraz ze wschodem słońca należy się również spodziewać przylotu pszczół, wobec tego oprysk wczesnym rankiem również jest złym rozwiązaniem.

Zalety oprysków nocnych

Oprócz bezpieczeństwa pszczół, oprysk nocny gwarantuje większą efektywność plonów, ponieważ okoliczne pszczoły za dnia będą zapylały rośliny dające owoce. Opryski nocne pozwalają także uniknąć intensywnego zapachu niosącego się w porze dnia o wysokiej temperaturze i nasłonecznieniu. Warto więc poświęcić nieco czasu po zmierzchu, by zadbać o bezpieczeństwo hodowanych roślin lub wyposażyć opryskiwany teren w automatyczne zapylacze. W przypadku używania substancji o charakterze gazowym czas od zmierzchu do świtu jest wystarczająco długi, by oprysk stracił na intensywności.

Przeczytaj również: Pompy do opryskiwaczy polowych – jak wygląda ich eksploatacja i obsługa

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here