Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Lublina (galeria)

„Niechaj prowadzi nas gwiazda” – pod takim hasłem dzisiaj (6 stycznia), w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami Lublina przeszedł po raz kolejny Orszak Trzech Króli.

Uliczne jasełka organizowane w wielu miejscowościach wywodzą się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Podczas orszaku Trzej Królowie wędrują wraz ze wszystkimi uczestnikami ubranymi w kolorowe stroje i korony, zmierzając do Stajenki, by pokłonić się narodzonemu Jezusowi.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek organizowanych od 2004 r. w Szkole „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik”. W 2009 orszak wyruszył na ulice Warszawy, by w kolejnych latach zagościć w już w wielu miastach i miejscowościach Polski, a dziś także i innych państw. Orszak Trzech Króli w Lublinie zainaugurowano w 2012 roku, a jego pomysłodawcą był abp Stanisław Budzik.

Tegoroczne świętowanie w Kozim Grodzie rozpoczęło się Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył bp Adam Bab. Po zakończeniu Eucharystii Orszak przeszedł ulicami miasta: Królewską, Lubartowską i al. Tysiąclecia na Plac Zamkowy, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.