Państwo w okupowanym kraju

W ogarniętym wojną kraju powstawały ośrodki władzy, departamenty i wojsko. Podziemne państwo było fenomenem nie tylko na skalę europejską i miało się stać zalążkiem nowego rządu po II wojnie światowej.

27 września w całym kraju jest obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Święto zostało ustanowione przez parlament w 1998 roku. W miniony wtorek 77. rocznicę utworzenia pierwszych zalążków podziemnego rządu obchodzono również w Świdniku. Uroczystości odbyły się na placu Konstytucji 3 maja i rozpoczęły się od odegrania hymnów: polskiego i państwa podziemnego.
– Chcę podkreślić szczególny charakter tego święta, ponieważ dotyczy ono naszego dążenia do niepodległości. Pokazuje również pewną tradycje organizacyjną naszych walk – mówił Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Tuż po klęsce militarnej w 1939 roku ,opprócz rządu na emigracji, tu w kraju działały wszystkie instytucje normalnego państwa z tym, że działały one w ukryciu. Było 18 departamentów, czyli ministerstw, które zajmowały się różnymi sprawami, między innymi oświatą.
Burmistrz Świdnika przypominał, że Polskie Państwo Podziemnie było fenomen w skali światowej.

– Pochylają się nad nim historycy z całego świata i uważają, że tylko w Polsce takie struktury mogły powstać. Przyszliśmy tutaj, żeby złożyć hołd tym którzy tworzyli państwo podziemne i mieli w sercu nadzieje, że Polska powstanie – dodawał Waldemar Jakson.
W uroczystości na pl. Konstytucji 3 maja wzięli również udział przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich i radni. Nie zabrakło również delegacji ze świdnickich szkół. Oficjalne obchody zakończyły się złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.
(kal)