Paulina Guba na najniższym stopniu podium Złotych Kolców

Wśród laureatów Złotych Kolców 2018 znalazły się dwie zawodniczki AZS UMCS: Paulina Guba (na zdjęciu trzecia z lewej) i Malwina Kopron (druga z prawej)

Paulina Guba z AZS UMCS Lublin, tegoroczna mistrzyni Europy w pchnięciu kulą, zajęła trzecie miejsce w rankingu PZLA oraz „Przeglądu Sportowego” najlepszych polskich lekkoatletek roku 2018 . Złote kolce już siódmy raz z rzędu zdobyła młociarka – Anita Włodarczyk. Drugie miejsce zajęła biegaczka – Justyna Święty-Ersetic. Wśród mężczyzn zwyciężył młociarz – Wojciech Nowicki, przed biegaczami: Adamem Kszczotem i Marcinem Lewandowskim.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Pierwszymi zwycięzcami byli, w 1970 roku, Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski. Nagrodę przyznają wspólnie Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz „Przegląd Sportowy”.

– Dziękuję za wyróżnienie. Bardzo się cieszę. Naprawdę to dla mnie ogromny zaszczyt. Z tego miejsca chciałabym wyrazić swoją wdzięczność dla trenera, mojej trenerki, która również mi pomaga, wszystkich fizjoterapeutów, którzy mnie składali przez ten rok oraz dla mojego sponsora. – Grupy Energa SA – powiedziała podczas gali wręczenia nagród, odbywającej się w Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie Paulina Guba .

Szóste miejsce w rankingu kobiet zajęła inna zawodniczka AZS UMCS Lublin – Malwina Kopron, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w rzucie młotem, ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw Świata.

Podczas uroczystości wyróżniono także Lublin, który został Miastem przyjaznym lekkoatletyce. W 2018 roku w Kozim Grodzie na stadionie przy al. Piłsudskiego odbywały się mistrzostwa Polski seniorów i seniorek, a także Akademickie Mistrzostwa Polski. BAS

Złote Kolce 2018

kobiety: 1. Anita Włodarczyk, 2. Justyna Święty-Ersetic, 3. Paulina Guba, … 6. Malwina Kopron.
mężczyźni: 1. Wojciech Nowicki, 2. Adam Kszczot, 3. Marcin Lewandowski
Miasto przyjazne lekkoatletyce – LUBLIN
Trener roku – Aleksander Matusiński (szkoleniowiec sztafety 4×400 metrów kobiet)
Odkrycie sezonu – Martyna Kotwiła (medalistka mistrzostw świata do lat 20, która odebrała Irenie Szewińskiej ponad 50-letni rekord Polski juniorek na 200 metrów)