Paulina Guba o krok od rekordu

Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce, rozgrywane na nowym stadionie w Lublinie, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony startujących, jak i kibiców

11 medali, w tym cztery złote, zdobyli reprezentanci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej podczas rozegranych w Lublinie Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce.


Na najwyższym stopniu podium stanęli: Małgorzata Kołdej w biegu na 200 m, kulomiotka Paulina Guba, sprinter Michał Jakóbczyk na 100 m oraz męska sztafeta 4×400 m w składzie: Karol Kania, Michał Jabrzyński, Michał Kitliński i Cezary Mirosław.

Największą gwiazdą lubelskich mistrzostw, które na starcie zgromadziły ponad 1000 zawodniczek i zawodników z około 70 uczelni, była bez wątpienia Paulina Guba.

Kulomiotka AZS UMCS pewnie wygrała swoją konkurencję, osiągając 18.73 m. Dwukrotnej uniwersjadowej medalistce zabrakło czterech centymetrów do nowego rekordu życiowego, a dotychczasową rekordzistkę AMP – Aldonę Żebrowską – wyprzedziła o prawie 3,5 m! Mało tego. Paulina pchnęła dalej niż… zwycięzca konkursu męskiego (kobiety używają oczywiście lżejszej kuli, ale ich wyniki i tak są gorsze od męskich)!

– Występ uważam za bardzo udany. Niewiele zabrakło mi do wyrównania rekordu. Podczas zawodów było gorąco, więc tym bardziej cieszę się z wyniku – skomentowała swój start Paulina Guba, która ma w dorobku już pięć tytułów seniorskiej mistrzyni kraju, ale dopiero teraz stanie przed szansą na wyprzedzenie w polskim medalowym rankingu wszech czasów samej Haliny Konopackiej.

Małgorzata Kołdej, nasza uniwersjadowa medalistka, w walce o złoto na 200 metrów o 0,03 s wyprzedziła Karolinę Młodawską z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc (czas naszej sprinterki 24,36).

W biegu na 100 m Michał Jakóbczyk (10.77), jeszcze mniejszą różnicą, bo zaledwie o 0,02 s, wygrał na mecie z Karolem Kwiatkowskim z AWF Katowice.

Z kolei sztafeta 4 x 400 m (K. Kania, M. Jabrzyński, M. Kitliński, C. Mirosław) pokonała dystans w 3:14.21 i o 0,12 s wyprzedziła ekipę Politechniki Łódzkiej.

Srebrne medale dla UMCS zdobywali: Ewa Jacniak na 800 m (2:09.86), męska sztafeta 4×100 m: M. Ławruszko, M. Jakóbczyk, K. Kania, M. Jabrzyński – 41.91, skoczek wzwyż Grzegorz Kutrzepa (203 cm), dyskobol Damian Kamiński (53.51) oraz Szymon Mazur w kuli (17.74).

Brązowe krążki Akademickich Mistrzostw Polski przypadły naszej żeńskiej sztafecie 4 x 400 m: Karolina Tchorzewska, Magdalena Sekuła, Monika Kosz i Ewa Jacniak (4:00.96) oraz na 400 m Andrzejowi Jarosowi (47.78).

W klasyfikacji drużynowej wśród kobiet najlepsza okazała się ekipa AWF Kraków, a wśród mężczyzn Politechniki Gdańskiej, która na podium wyprzedziła Politechnikę Łódzką i UMCS Lublin! MAG