Piękno w obiektywie

Chatka Żaka przez cały tydzień wypełniona była miłośnikami fotografowania i fotografii

XI Lubelskie Dni Fotografii, które odbywały się w Chatce Żaka od 21 do 26 maja, znów przyciągnęły liczne grono zainteresowanych, proponując im wiele warsztatów, spotkań, wystaw i dyskusji.


Lubelskie Dni Fotografii to cykliczne wydarzenie promujące sztukę fotografii wśród studentów i mieszkańców Lublina. W tym roku organizatorzy zaprosili uznanych fotografów, którzy podzielili się swoją wiedzą i inspiracjami. Oprócz prelekcji, warsztatów i zajęć przy współpracy z marką Olympus odbyły się pokazy najnowszych technologii fotograficznych oraz wystawa członków Koła Naukowego Grupa Fotografów Lubelskich.

W poniedziałek o godz. 17.30 w Chatce Żaka można było uczestniczyć w prelekcji Roberta Pranagala pt. „Portret – między prawda a kreacją”. Artysta został uhonorowany m.in. „Medalem za zasługi dla fotografii polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Później odbyła się prelekcja Rafała Bojara „Do not go gentle into that good night – how to craft intimate stories”. Zaproszony gość jest podróżnikiem, pasjonatem historii i fotografem, który zaczynał od robienia zdjęć podczas ceremonii ślubnej swoich przyjaciół. Jego styl jest niezwykle emocjonalny, kreatywny i nietradycyjny.

We wtorek odbyły się trzy intrygujące spotkania. Uczestnicy festiwalu mogli poznać Karola Zienkiewicza, który opowiadał o granicach obrazowania, czyli etyce fotoreportera. Z kolei Jerzy Bednarski, uczył jak robić piękne portrety. O budowania klimatu światłem i kolorem opowiadał Piotr Bielecki.

Następnego dnia, w środę w K1 Fighting Center przy ul. Kleeberga Piotr Bielecki kontynuował swoje wystąpienia. Potem, już w Chatce Żaka, Adrianna Brzozowska mówiła o fotografii okolicznościowej, którą zajmuje się już wiele lat. Na swoim koncie ma publikacje w takich magazynach jak np. „Dark Beauty Magazine”, „Modellenland”, „E-makeupownia”, „e-makijaż”, „Scorpio Jin”, „Glow”, „Ślubne Makijaże i Fryzury” oraz „Młoda Para”.

Następnie zorganizowano spotkanie z Kazimierzem Klocem pt. „Z aparatem przez Poleski Park i okolice”. Na co dzień jest on przedsiębiorcą, a fotografia to jego hobby. Zdjęcia Kloca można podziwiać np. na stronie internetowej Poleskiego Parku Narodowego.

Czwartek rozpoczął się od warsztatów w Atelier Fortuna przy ul. Rynek. Jakub Kaźmierczyk, ambasador firmy Olympus poprowadził tam zajęcia praktyczne z zakresu kreatywnych technik fotografii produktywnej w warunkach domowych. Uczestniczy uczyli się m.in. profesjonalnej obróbki zdjęć.

W piątek w Atelier Fortuna oraz w Sali konferencyjnej PTTK również nie zabrakło ciekawych zajęć. Dominik Trojanowski (EIZO) i Grzegorz Mencfel (EPSON) zapoznawali uczestników festiwalu z zarządzaniem barwą i wydrukiem. Z kolei Przemysław Jakubczyk (Olympus) poprowadził warsztaty pt. „Fotografia kreatywna oraz malowanie światłem – długie czasy”. Lubelskie Dni Fotografii zakończyły się w sobotę szkoleniem z technik fotograficznych poprowadzonym przez Aleksandra Szczepańskiego.

Joanna Niećko