Pierwszy kredyt na samochód? 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Zakup samochodu na kredyt cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I ty zastanawiasz się nad tego rodzaju finansowaniem? Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli o kredyt samochodowy ubiegasz się pierwszy raz.

Kredyt samochodowy pozwala na zakup fabrycznie nowego pojazdu bez konieczności angażowania dużej gotówki. Płatność można rozłożyć na miesięczne raty, dzięki czemu nie stanowią one nadmiernego obciążenia domowego budżetu. Aby jednak finansowanie było korzystne i nie wiązało się z jakimikolwiek komplikacjami, warto przygotować się do tego kroku. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas ubiegania się o kredyt na samochód.

1. Realnie oszacuj sytuację materialną

Zanim bank wyda decyzję o przyznaniu finansowania, dokładnie analizuje zdolność kredytową. Warto zatem realnie oszacować swoją sytuację materialną – obecną i w długofalowej perspektywie. Pozwoli to uniknąć nie tylko odmownej decyzji banku, ale i ewentualnych problemów finansowych w przyszłości.

2. Porównaj dostępne oferty

Każdy kredyt samochodowy udzielany jest w oparciu o wewnętrzną politykę danego banku. Przed wyborem finansowania warto  porównać dostępne oferty – tak, aby dostosować ją do własnych możliwości materialnych oraz oczekiwań.

Należy wziąć pod uwagę nie tylko korzystne oprocentowanie, ale i okres finansowania czy możliwość wymiany auta po kilku latach – bez konieczności angażowania środków własnych. Za przykład może posłużyć m.in. Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 8,99%), które spełnia wyżej wymienione warunki.

3. Poznaj orientacyjne koszty finansowania

Zastanawiasz się, ile będzie kosztować cię kredyt samochodowy łącznie oraz w skali miesiąca? Aby poznać orientacyjne koszty finansowania i wprowadzić ewentualne modyfikacje, warto wykorzystać kalkulator kredytowy. Jak to działa?

Możesz określić interesującą cię wysokość raty, wysokość wkładu własnego i okres finansowania. Na podstawie tych danych otrzymasz informację zwrotną o dostępności modeli pojazdów mieszczących się w zakresie cenowym.

4. Określ wysokość wkładu własnego

Jeżeli chcesz zwiększyć szansę na uzyskanie finansowania, pomyśl o wniesieniu wyższego wkładu własnego. Wpłata na poziomie 30% zwiększa twoją wiarygodność kredytową wobec banku.

Wyższy wkład własny ma również tę korzyść, że przyczynia się do obniżenia wysokości miesięcznych rat. Jeżeli zależy ci na odciążeniu domowych finansów przez kolejne miesiące, zdecyduj się na takie rozwiązanie.

5. Weź kredyt w banku od dealera

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem banku, weź pod uwagę instytucje współpracujące z dealerem. Dlaczego? W ten sposób nie tylko możesz liczyć na uproszczone procedury, ale i atrakcyjne warunki finansowania. Wszystkie formalności załatwiane w jednym miejscu skracają też czas oczekiwania na wymarzony samochód.

Decyzji o finansowaniu nie podejmuj pochopnie – weź pod uwagę wiele kwestii, które decydują o przewadze jednej oferty nad pozostałymi. Uwzględnij przede wszystkim kredyt samochodowy dostępny u dealera – takie rozwiązanie oznacza sporą oszczędność czasu i przystępniejsze warunki finansowe.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here