Pikantni

Dwie znudzone sobą pary małżeńskie, Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Pary poznały się na portalu randkowym i postanowiły urządzić wspólną, intymną schadzkę.

Sytuacja komplikuje się już na samym początku wieczoru. Bohaterowie, choć podekscytowani pikantnym pomysłem urozmaicenia pożycia małżeńskiego, nie spodziewają się jednak, co z tego wyniknie. A my możemy się tego dowiedzieć wybierając się 1 października o godz. 19 na spektakl „Pikantni” w Chełmskim Domu Kultury. W komedii zagrają: Barbara Kurdej-Szatan, Anna Mucha, Maurycy Popiel i Michał Ziembicki.
Bilety w cenie 85 zł do nabycia w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl. Warto się pospieszyć, bo wejściówki na spektakl w gwiazdorskiej obsadzie, rozchodzą się jak przysłowiowe świeże bułeczki. I uwaga, to wydarzenie tylko dla widzów dorosłych. (mg)

Wrześniowy KDF

Klub Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na cykl filmów „Oscary, Oscary!”, w którym prezentuje obrazy tegorocznej batalii o najbardziej prestiżowe nagrody filmowe na świecie. Podczas najbliższego seansu zobaczymy dramatyczne decyzje Winstona Churchilla z oscarową rolą Gary’ego Oldmana, a w kolejną nagrodzony najważniejszą statuetką film Guillermo Del Toro.

Wszystkie seanse odbywać się będą w kolejne środy września, w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40, o godzinie 18. Wstęp wolny.

Mój realizm, moja abstrakcja

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zapraszają do siedziby biblioteki (ul. Wieniawskiego 15) na wystawę malarstwa Urszuli Krzysiak – „Mój realizm, moja abstrakcja”. Ekspozycja składa się z 61 barwnych prac, przedstawiających architekturę i naturę oraz zwizualizowane w formie abstrakcji geometrycznej żywioły i wrażenia.

Urszula Krzysiak urodziła się w 1943 r. w Wielkopolu. Ukończyła Technikum Odzieżowe w Lublinie, studium nauczycielskie, studia magisterskie i podyplomowe na UMCS – kierunek wychowanie plastyczne. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych i wychowania plastycznego, a także jako instruktor przedmiotów zawodowych. W 1990 roku z powodu choroby córki i stałej opieki nad nią, przeszła na wcześniejszą emeryturę. Po śmierci córki oddała się pracy twórczej. Od 2011 roku należy do Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”.

Wystawa będzie czynna do 30 września w godzinach pracy placówki.

Z dala od orkiestry

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry”, która odbędzie się 18 września o godz. 18 w Chełmskim Domu Kultury. Jego reżyserem jest pochodzący z francusko-polskiej rodziny Rafael Lewandowski, którego debiut fabularny z 2010 roku – „Kret” został uhonorowany m.in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwali filmowych. W swoim dorobku filmowym ma również m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego („Sztuka milczenia”), czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego („Minkowski | Saga”). A tym razem przedstawił opowieść o życiu prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty.

Pokazowi filmu towarzyszyć będą: prelekcja historyka Dariusza Bożka, który przybliży zgromadzonym postać głównego bohatera filmu, a także wystawa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Grupa MoCarta

Niedawno Grupa MoCarta obchodziła dwudzieste urodziny. Z tej okazji w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się uroczysty koncert jubileuszowy kwartetu i jego przyjaciół. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem i wzbudziło życzliwe zainteresowanie publiczności w całej Polsce. Grupa MoCarta w związku z tym przygotowała program jubileuszowy pod tytułem „Dzieła wybrane z dwudziestu lat” i wyruszyła w trasę koncertową świętować swoje okrągłe urodziny. I z tym właśnie występem pojawi się także w Chełmskim Domu Kultury – 19 września o godz. 20.30.

W koncercie zobaczymy nagrania archiwalne z pierwszego występu kwartetu oraz najważniejsze i najlepsze utwory zespołu. Muzycy opowiedzą też kilka anegdot ze swojego artystycznego życia.

Jak podaje Dom Aukcyjny Sotheby’s, największą wartość mają dziś skrzypce wybudowane w XVIII wieku przez Antonio Stradivariego. Wiele lat nabierały szlachetnego brzmienia. Upływ czasu sprawił, że dziś są doskonałe. Czy muzycy Grupy MoCarta, podobnie jak legendarne instrumenty, z wiekiem stają się coraz lepsi? O tym przekonać się można tylko podczas koncertu.

Bilety w cenie 60 i 70 zł do nabycia w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl.

Zatrzymane chwile – wystawa malarstwa Grażyny Pukas

Chełmska Biblioteka Publiczna i Grupa Plastyczna „Tęcza” z Rejowca Fabrycznego zapraszają 20 września o godz. 17 na wernisaż wystawy malarstwa Grażyny Pukas „Zatrzymane chwile”. Wernisaż odbędzie się w galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40, Chełm). Wstęp wolny.

Grażyna Pukas – współzałożycielka grupy plastycznej Tęcza, mieszka i tworzy swoje obrazy w Rejowcu Fabrycznym. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych, na poważnie malarstwem zajmuje się od 2007 roku. Maluje martwe natury, kwiaty i pejzaże. Ciągle doskonali swój warsztat, uczestnicząc w plenerach malarskich. Prezentowała swoją twórczość na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Głupcy na bis

Dowcipnie, otwarcie, z dystansem i poczuciem humoru. Tak w swojej sztuce Teatr Ziemi Chełmskiej przedstawia chełmskich Żydów. I najwyraźniej taka interpretacja opowiadań laureata literackiej Nagrody Nobla, Isaaca Bashevisa Singera, przypadła mieszkańcom do gustu. Spektakl na podstawie jego prześmiewczych legend o dawnych mieszkańcach Chełma zobaczyło już kilka tysięcy widzów. Za każdym razem na deskach Chełmskiego Domu Kultury wystawiany jest przy pełnej sali.

Głupców z Chełma będzie można zobaczyć ponownie, 21 września o godzinie 19. Bilet na www.chdk.chelm.pl.

UWAGA! Podwójne wejściówki na spektakl Głupcy z Chełma (21 września) wygrywają Teresa Tabiszewska i Honorata Błaszczuk. Gratulujemy i zapraszamy do redakcji po odbiór biletów.

Koncert Muzyki Bałkańskiej Vol.2

– Zapraszamy na niezwykle energetyczny koncert w wykonaniu Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej – słyszymy z ChDK. – W programie tradycyjne melodie Serbii, Macedonii, Grecji, Bułgarii czy Rumunii. Usłyszą Państwo muzykę pełną temperamentu, momentami dziką, charakterystyczna dla południowo – wschodniego krańca naszego kontynentu, ujętą w oryginalne aranżacje.

Koncert 29 września o godz. 19. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasach ChDK oraz za pośrednictwem ich strony internetowej.

Mały książę

30 września o godz. 15 oraz 1 października o godz. 8.30 i 10 na sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury zobaczymy spektakl „Mały Książę” w reżyserii Waldemara Koperkiewicza, a w wykonaniu aktorów Teatru Es z Siedlec.

Ważną częścią spektaklu będzie oprawa muzyczna i piosenki napisane przez Ulę Gotowicką z muzyką również Waldemara Koperkiewicza. Bilety w cenie 15 i 20 zł dostępne w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl.