Piotr Budzyński goni czołówkę

Piotr Budzyński z Automobilklubu Lubelskiego Sport, startujący fiatem seicento, wywalczył drugie miejsce w finale zmagań klasy SC Cup w III rundzie Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross rozegranej w Toruniu.


To już drugie tegoroczne podium naszego kierowcy, goniącego czołową trójkę klasyfikacji sezonu. Na półmetku zmagań Piotr w jest czwarty, tracąc do medalowej lokaty zaledwie 5 punktów.
W kwalifikacjach Piotr Budzyński, tym razem samotnie reprezentujący Lubelszczyznę, prezentował dosyć równą formę zajmując trzecie, dwa razy drugie i siódme miejsce, co w efekcie pozwoliło mu awansować do półfinałów z drugim rezultatem i 15 punktami do klasyfikacji sezonu. Nieco gorszy wynik w ostatniej kwalifikacji był efektem jazdy na dwóch kołach po podbiciu w ciasnym zakręcie. Piotr zdołał opanować rallycrossówkę, ale strata czasowa była już nie do odrobienia. W półfinale B kierowca ALS nie dał szans żadnemu z pięciu rywali: prowadził od startu do mety i zainkasował 6 punktów. Praktycznie przez cały dystans na zderzaku seicento z numerem 306 jechał Damian Litwinowicz (A. Wielkopolski), ale nie był w stanie skutecznie zaatakować; na mecie stracił nieco ponad 0,2 sekundy.
W finale karta się odwróciła: Budzyński wdał się w ostrą walkę „bok w bok” z Łukaszem Grzybowskim (AK Polski), podczas gdy Litwinowicz od razu zjechał na Joker Lap. Piotr, który zwycięsko wyszedł z kontaktowej konfrontacji, prowadził do ostatniego okrążenia. Po wyjeździe naszego kierowcy z „jokera” pozycję lidera przejął zawodnik A. Wielkopolskiego i tak już zostało do mety. Zdobyte kolejne 5 „oczek” powiększyło pulę lublinianina z toruńskiej rundy do 26 punktów. Ciekawostką jest, że taką samą ich ilość wywieźli z zawodów również wspomniani wyżej rywale, redukując nieco dystans do lidera punktacji Macieja Cywińskiego (AK Rzemieślnik).
– Jest super, walka była bardzo zacięta, ale regulaminowa – mówił na mecie Piotr. W końcu znaleźliśmy właściwą trakcję seicento, samochód zaczął przyspieszać tak jak można tego oczekiwać, co od razu przełożyło się na moją szybszą jazdę i dobry wynik – zakończył.
W klasyfikacji klasy SC Cup po 3 z 6 rund prowadzi Cywiński (76 pkt) przed Grzybowskim (75), Litwinowiczem (70) i Budzyńskim (65). Łukasz Głowacki