PKP, czyli Piękny, Klasyczny Piątek

Automobilklub Chełmski zaprasza na imprezę pod hasłem Piękny Klasyczny Piątek, czyli spotkanie właścicieli tzw. klasyków i pojazdów zabytkowych.

Impreza rozpocznie się w piątek 28 lipca o godz. 19 na parkingu przy Parku Miejskim przy ul. Armii Krajowej.
– Zapraszamy właścicieli samochodów, które mają co najmniej dwadzieścia pięć lat. Tzw. żółte tablice nie są wymagane – mówią organizatorzy. Podczas spotkania komisja przyzna tytuł „Auto 1. Edycji Pięknych Klasycznych Piątków”. Będzie również losowanie upominków dla uczestników. Wjazd na imprezę jest bezpłatny.

Repertuar Kina Zorza

24 lipca: godz. 14 – Rock Dog, godz. 16 – Rock Dog, godz. 18 – Spider-Man: Homecoming 2D napisy, godz. 20.45 – Spider-Man: Homecoming 3D napisy
25 lipca: godz. 14 – Rock Dog, godz. 16 – Rock Dog, godz. 18 – Spider-Man: Homecoming 2D dubbing, godz. 20.45 – Spider-Man: Homecoming 3D napisy
26 lipca: godz. 14 – Rock Dog, godz. 16 – Rock Dog, godz. 18 – Spider-Man: Homecoming 3D napisy, godz. 20.45 – Spider-Man: Homecoming 2D dubbing
27 lipca: godz. 14 – Rock Dog, godz. 16 – Rock Dog, godz. 18 – Spider-Man: Homecoming 2D dubbing, godz. 20.45 – Spider-Man: Homecoming 3D napisy
28 lipca: godz. 14 – Rock Dog, godz. 16 – Rock Dog, godz. 18 – Spider-Man: Homecoming 2D napisy, godz. 20.45 – Atomic Blonde
29 lipca: godz. 12 – Rock Dog, godz. 14 – Rock Dog, godz. 16 – Atomic Blonde, godz. 18.30 – Spider-Man: Homecoming 2D dubbing, godz. 21 – Atomic Blonde
30 lipca: godz. 12 – Rock Dog, godz. 14 – Rock Dog, godz. 16 – Atomic Blonde, godz. 18.30 – Spider-Man: Homecoming 3D napisy, godz. 21 – Atomic Blonde

Repertuar Kina ChDK

24 lipca: godz. 15.30 – Spider-Man: Homecoming 2D napisy, godz. 18 – Volta, godz. 20.30 – W starym dobrym stylu
25 lipca: godz. 15.30 – Spider-Man: Homecoming 2D napisy, godz. 18 – W starym dobrym stylu, godz. 20 – Volta
26 lipca: godz. 15.30 – Spider-Man: Homecoming 2D napisy, godz. 18 – Volta, godz. 20.30 – W starym dobrym stylu
27 lipca: godz. 15.30 – Spider-Man: Homecoming 2D napisy, godz. 18 – W starym dobrym stylu, godz. 20 – Volta

UWAGA KONKURS!

Zgarnij bilet do kina podczas… letniego kina!
We wszystkie wakacyjne czwartki, tuż po zmroku, ChDK zaprasza na dziedziniec Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Podwalnej na „Kino letnie pod gwiazdami”. Z tej okazji wspólnie z „Nowym Tygodniem” przygotował konkurs! Do zgarnięcia są dwa bilety na wybrany przez siebie seans w chełmskich kinach: w ChDK lub w Zorzy.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Wystarczy zgadnąć, jaki film zostanie wyświetlony podczas najbliższego „Kina letniego pod gwiazdami”, a swoją odpowiedź dostarczyć na kuponie wyciętym z gazety w czwartek, 20 lipca, tuż przed zagadkowym seansem na dziedzińcu przy Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Tam organizatorzy wylosują jeden kupon, a zwycięzcy przekażą dwa bilety do kina.
A oto krótka podpowiedź, jaki film zostanie wyświetlony w „Kinie letnim pod gwiazdami”: To nominowana do Oscara aż w siedmiu kategoriach produkcja w reżyserii mistrza gatunku – Ridleya Scotta. Na ekranie zobaczymy Matta Damona wcielającego się w rolę astronauty, który po nieudanej ekspedycji zostaje sam na obcej planecie. Czyżby to był jego koniec? Nic z tego. Astronauta rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, której bohaterem nieoczekiwanie staną się… ziemniaki.

Festiwal Kolory Muzyki

Przed nami kolejna odsłona Festiwalu Kolory Muzyki. W piątek, 28 lipca, na placu Gdańskim wystąpią Bracia. To zespół, którego historia rozpoczęła się w Lublinie, w 1997 roku, gdy bracia Piotr Cugowski i Wojciech Cugowski zdecydowali się na pierwszy wspólny koncert. Jednak za oficjalny początek zespołu uznaje się rok 2001, kiedy do zespołu dołączyli Krzysztof Nowak (bas) i Konrad Zieliński (perkusja), którego niedługo potem zastąpił Robert Markiewicz. Do Chełma przyjadą nie po raz pierwszy. Ostatnio wspólnie z ojcem Krzysztofem Cugowskim wzięli udział w koncercie charytatywnym na rzecz chorej chełmianki.

Z kolei w sobotę 29 lipca na festiwalowej scenie zagra zespół, którego młodszej części widowni nie trzeba przedstawiać. Z pewnością doskonale znają repertuar grupy LemON, na której czele stoi charyzmatyczny Igor Herbut. Podczas ich koncertu w Chełmie nie powinno zabraknąć takich utworów jak: „Napraw”, „Scarlett”, „Spójrz”, „Nice” czy „Jutro”.

Godzina W

1 sierpnia o godzinie 19 w Chełmskim Domu Kultury kolejny raz zobaczymy koncert upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – A zacznie się od sielanki… W klimat międzywojennej Warszawy wprowadzą nas znane szlagiery z tamtych lat, z repertuaru Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga. Kolorowy obrazek zniknie wraz z bombardowaniem i komunikatem o II wojnie światowej. Kolejne wydarzenia zostaną opowiedziane za pomocą piosenek i oryginalnych zapisów z powstańczego radia „Błyskawica” – zdradzają organizatorzy. Darmowe wejściówki są do odebrania w kasie ChDK. Jedna osoba może odebrać maksymalnie cztery bilety.

Australia w Wake Parku

Czy w Australii naprawdę pająki i węże wyskakują spod poduszek, czy kangury faktycznie są takie słodkie na jakie wyglądają i jak to jest być Polką mieszkającą na krańcu świata? O tym 3 sierpnia o godz. 20 w Wake Parku nad zalewem Żółtańce opowie Żaneta Branch, chełmianka, która od dziesięciu lat mieszka w Australii. Na spotkanie zaprasza Chełmski Klub Podróżników Stowarzyszenia WeRwA. Tradycyjnie wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane niespodzianki rodem z Antypodów ufundowane przez Biuro Usług Turystycznych Krystyna i organizatorów. Udział bezpłatny. Współorganizatorem spotkania jest Chełmska Biblioteka Publiczna.

Co dla dzieci?

Kolorowe lato w Chełmie

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie w ramach akcji „Kolorowe lato w Chełmie” przygotował wiele atrakcji dla najmłodszych. Prezentujemy program na najbliższy tydzień.
Wtorek, 25 lipca: godz. 8.30-16.30 – Wycieczkowy wtorek z MDK – Wioska Indiańska Topai w Olszance. W programie: Zwiedzanie namiotów tipi, udział w konkurencjach indiańskich, warsztaty rękodzieła, zapoznanie ze zwierzętami mieszkającymi w Wiosce Indiańskiej, labirynt, trampolina, dmuchańce, indiański upominek i wspólny obiad. Koszt wycieczki: 40 zł.
Czwartek, 27 lipca: godz. 8-17.15 – Wycieczkowy czwartek z MDK – Instytut Mola Książkowego i Instytutu Zoologii w Nałęczowie. W programie: Pasjonująca podróż po Nałęczowie szlakami pisarki Ewy Szelburg Zarębiny (questing), podchody w Nałęczowskim Zoo, obiad Stołówka „Stara Apteka”- Nałęczów. Koszt wycieczki: 30 zł. Zapisy w sekretariacie MDK do dnia 10 lipca, ul. Pocztowa 41.
Zapisy na wycieczki w sekretariacie MDK, ul. Pocztowa 4. Liczba miejsc ograniczona.

Chełmskie Wakacje Teatralne

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza także na siódmą już edycję Chełmskich Wakacji Teatralnych. Spektakle odbywać się będą co drugą letnią sobotę o godz. 17 na placu Łuczkowskiego. – W razie niepogody spotykamy się w sali gimnastycznej IV LO, ul. Świętego Mikołaja 4 – mówią organizatorzy. A już 29 lipca zapraszają na spektakl „Legenda o Smoku Wawelskim” Teatru „Prima” z Warszawy.

Wakacje w bibliotece

O najmłodszych w czasie wakacji nie zapomniała też Chełmska Biblioteka Publiczna. A oto co przygotowała na przyszły tydzień.
Wtorek, 25 lipca: godz. 10 – Poznaj przygody nastolatki, która, wyrusza na niebezpieczną misję – projekcja bajki „Vaiana – skarb oceanów” w Wypożyczalni dla Dzieci w Filii nr 2 (ul. Zachodnia 31)
Czwartek, 27 lipca: godz. 11 – „Wspólne czytanie na trawie” – gry i zabawy na świeżym powietrzu, głośne czytanie książek dla dzieci przy Bibliotece Głównej (ul. Partyzantów 40)

Lato w muzeum

Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych przygotowało także Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Wtorek, 25 lipca: godz. 10-11.30 – Zajęcia Leśne Królestwo. W ramach zajęć: projekcja filmu przyrodniczego „Leśna wycieczka”, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, rozwiązywanie zagadek przyrodniczych i warsztaty plastyczne. Prowadzący: Małgorzata Cymborska, ul. Lubelska 57.
Czwartek, 27 lipca, godz. 10-11 – Herb naszego miasta – zapoznanie z legendą o herbie Chełma. Uczestnicy wykonają herb, np. dla swojego nazwiska lub swojej miejscowości. Prowadzący: Ewa Oleszczuk, Ewa Hordejuk, ul. Św. Mikołaja 4.
Czwartek, 27 lipca, godz. 10-11.30 – Pozdrowienia z Chełma – zajęcia na wystawie Ocalone. Najcenniejsze zabytki od XI do XX wieku. Uczestnicy podczas zajęć wykonają projekt pocztówki przedstawiającej najpiękniejsze i najciekawsze zabytki dawnego i współczesnego Chełma. Na rewersie pocztówki znajdzie się tekst pozdrowień z wycieczki po muzeum chełmskim. Pomocą i inspiracją będzie opowieść o zabytkach, które znajdują się na ekspozycji. Prowadzący: Dorota Bida, ul. Lubelska 55
Sobota, 29 lipca: godz. 10-16 – Targi staroci na dziedzińcu muzealnym przy ul. Lubelskiej 57.

Wakacje z GOK w Rudzie-Hucie

Na wakacyjne spotkania zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie. Najbliższe to: 25 lipca – wyjazd do Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym. Więcej informacji: tel. 82 568 60 55 oraz na www.gok.ruda-huta.pl.

Malowane akrylami

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 1 sierpnia o godz. 18 na wernisaż wystawy malarstwa Ireny Florek w galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40.
Irena Florek, mieszkanka Rejowca Fabrycznego, członkini grupy plastycznej „Tęcza” działającej w Ośrodku Kultury „Dworek”, od 10 lat uczy się malarstwa pod kierunkiem Teresy Chomik-Kazarian.
– Artystka maluje akrylami, akcentując kolor w kompozycji malarskiej. Jej prace to głównie obrazy abstrakcyjne. W tym roku Irena Florek świętuje jubileusz dziesięciolecia pracy twórczej i właśnie z tej okazji prezentujemy jej dorobek artystyczny – mówią organizatorzy wystawy.
Prace będzie można oglądać w galerii Nova ChBP do 30 sierpnia br. (mg)