Pociągi wrócą na trasę Chełm – Włodawa

W piątek (9 stycznia) Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus. Dla naszego regionu najważniejszą wiadomością jest ta o przywróceniu regularnego połączenia kolejowego na trasie Chełm – Włodawa.

Kolej Plus to pierwszy program zakładający współpracę rządu i samorządów terytorialnych przy budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej. Przewiduje m.in. bezpłatne przekazywanie linii kolejowych samorządom. Na realizację programu, którego głównym celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym oraz budowa i odbudowa linii kolejowych do mniejszych miejscowości, zaplanowano przeznaczyć 6,6 mld zł.

Wydawanie tych środków będzie rozłożone na kilka lat – od 2020 do 2028 roku. – Dzięki działaniom rządu polska kolej jest wreszcie na dobrych torach. Polacy wracają na kolej i chcą z niej korzystać – mówił w Sejmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dzięki nowelizacji na stałe ma być przywrócony ruch chociażby na linii nr 81 łączącej Chełm z Włodawą, a właściwie z Orchówkiem. Regularne składy znikły z tej trasy 20 lat temu. Potem, dzięki współpracy miejscowych samorządów z kolejarzami, przywrócono sezonowe połączenie szynobusem, który kursował w wakacyjne weekendy.

– Bardzo się cieszę, że rząd zdecydował się przeznaczyć te środki akurat na trasę Chełm – Włodawa, bo regularne połączenie nie tylko przyczyni się do zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców wielu małych miejscowości, ale też sprawi, że przepiękne tereny powiatu włodawskiego, z jego lasami, jeziorami, bagnami, czy dziką i nieujarzmioną rzeką Bug będzie odwiedzać więcej turystów.

To, oraz inne zadania, które realizuje starostwo, przełoży się na ożywienie gospodarcze regionu – uważa starosta włodawski Andrzej Romańczuk. (bm)