Trójkołowy Hydros z Lublina brał udział w zawodach Shell Eco Marathon, które odbywały się od 5 do 8 lipca w Londynie.
Pojazd skonstruowała drużyna Hydrogreen Pollub z Politechniki Lubelskiej. W ramach tegorocznych rozgrywek wzięło udział 175 zespołów z 24 europejskich krajów. Dotychczas nasza uczelnia brała udział w tym konkursie dwa razy. Organizowany on jest od 34 lat.
Zawody Shell Eco-Marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających konkursów dedykowanych młodym inżynierom na świecie. To podczas tych zawodów możemy przekonać się, czy nasz poziom technologiczny jest porównywalny z innymi krajami.
– Dotychczas możemy pochwalić się dwoma startami w zawodach Shell Eco-Marathon Le Mans 2016 oraz 2017. W zeszłym roku uzyskaliśmy wynik ekwiwalentu 1000 km na jednym litrze benzyny. Oczywiście jedziemy na wodorze, a nie benzynie. Zużycie wodoru, zanotowane po wjechaniu na tor, wyniosło zaledwie 3 litry wodoru na kilometr przy jeździe z średnią prędkością ponad 25 km/h – mówił Tytus Tulwin, opiekun Koła Naukowego „Napędy lotnicze”.
Trójkołowy Hydros jest wyposażony w napęd elektryczny. Pojazd został zaprojektowany tak, aby maksymalnie zminimalizować straty energii dzięki aerodynamicznemu nadwoziu, bardzo niskim oporom mechanicznym oraz wysoce sprawnemu układowi napędowemu. Konstrukcja opiera się na monokoku wykonanym z nowoczesnych lekkich materiałów kompozytowych.
– Shell Eco-Marathon prezentuje to, co najlepsze w nauce, technice, inżynierii i matematyce. Pokazuje, jak wysoki poziom specjalizacji w tych dziedzinach jest potrzebny do skonstruowania niezwykle energooszczędnych środków transportu – podkreślał Norman Koch, globalny dyrektor generalny festiwali Make the Future. Joanna Niećko