Polacy coraz chętniej kupują autocasco

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które firmy ubezpieczeniowe kierują do właścicieli zwłaszcza nowych pojazdów. Przed czym chroni takie ubezpieczenie i ilu Polaków decyduje się na polisę AC?

Czym jest autocasco?

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe – OC samochodów – jak i ubezpieczenia dobrowolne, z których właściciele pojazdów mogą, ale nie muszą skorzystać. Do tej drugiej grupy zalicza się ubezpieczenie autocasco, nazywane w skrócie polisą AC.

Autocasco chroni ubezpieczonego przed finansową odpowiedzialnością w przypadku, gdy jego auto zostanie skradzione lub zniszczone w wyniku działania sił natury lub nieznanych osób trzecich oraz w innych sytuacjach. Pamiętać należy przy tym, że zakres ochrony ubezpieczeniowej w autocasco nie jest regulowany odgórnie jak w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którego zasady zostały sprecyzowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego firmy ubezpieczeniowe mogą w sposób dowolny kształtować zakres swojej odpowiedzialności odszkodowawczej wobec ubezpieczonych w ramach polis AC.

W związku z tym zawsze trzeba sprawdzać OWU ubezpieczenia autocasco, czyli jego Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby wiedzieć, przed czym ma chronić kierowcę czy właściciela pojazdu taka polisa. Warunki AC można dostosować do potrzeb klienta.

Ilu Polaków ma AC?

Polska Izba Ubezpieczeniowa zleciła firmie badawczej Deloitte w 2017 roku opracowanie raportu pod tytułem „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”. To raport traktujący o wpływie branży ubezpieczeniowej na obywateli. Między innymi raport wykazał, jak często Polacy decydują się na wykupienie ubezpieczenia AC swoich pojazdów.

PIU szacuje, że co godzinę na polskich drogach dochodzi nawet do 47 kolizji, których skutki są trudne do przewidzenia. Milionom Polaków ubezpieczyciele gwarantują wypłatę odszkodowania na naprawę uszkodzonych pojazdów. W 2016 roku wypłaty z tytułu ubezpieczeń OC i AC wyniosły aż 12 mld zł. Tylko 26 proc. samochodów ma ubezpieczenie AC. Innymi słowy, na 23,45 mln samochodów ubezpieczonych w Polsce tylko około 6 mln, czyli średnio co 4 samochód, ma wykupione ubezpieczenie autocasco.

Deloitte podkreśla przy tym, że liczba aut objętych dobrowolnym ubezpieczeniem AC zwiększa się z roku na rok, wraz ze wzrostem zarejestrowanych w Polsce samochodów. Dla porównania warto powiedzieć, że w 2007 roku w Polsce zarejestrowanych było około 16,5 mln aut, a ubezpieczenie AC wówczas posiadało 4,3 mln z nich.

W całym 2016 roku ubezpieczyciele wypłacili 11,9 mld zł odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń komunikacyjnych, z czego 4,2 mld zł to wypłaty za szkody z AC, a 7,7 mld zł wypłaty odszkodowań z OC.

Rzeczpospolita z kolei informowała, że w pierwszym półroczu 2018 roku średnia składka na polisę autocasco wyniosła 1225,7 zł, czyli o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a co trzeci kierowca miał ubezpieczenie AC. Wielu z niego rezygnowało, tłumacząc, że skoro nie muszą bezwarunkowo ponosić kosztu takiej ochrony, to nie będą tego robić.

Dlaczego nie wykupujemy ubezpieczenia autocasco?

Polaków zniechęca do zawierania umów ubezpieczenia autocasco dla swoich samochodów wysokość składki. Jeśli jest ona niska i przystępna dla kieszeni przeciętnego kierowcy, to wówczas musi on się liczyć z niską sumą gwarancyjną i wysokim wkładem własnym. W razie stłuczki z polisy AC w takim wypadku jest wypłacane odszkodowanie niewspółmierne do skali poniesionej szkody.

Często też sami ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania z AC, dbając o swoje interesy, ale ubezpieczony nie musi od razu zgodzić się na zaproponowane świadczenie. Może zwrócić się do firmy Polisa Plus, prowadzonej przez Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych i uzyskać pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Niewykluczone, że będzie ona pokaźna.

Autocasco finansowym ratunkiem

Warto podkreślić, że decyzja o niepodpisywaniu umowy ubezpieczenia autocasco w wielu przypadkach może być dla kierowcy negatywna. Wystarczy, że taka osoba będzie miała wypadek z własnej winy albo zderzy się ze zwierzęciem, żeby koszty naprawy auta były horrendalnie wysokie. Nie będzie mogła w takiej sytuacji liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie z obowiązkowej polisy OC. Warto bez wątpienia przemyśleć możliwość wykupienia AC, jeśli jest się właścicielem kosztownego, nowego pojazdu. Ważne jest też dopasowanie w takim przypadku sumy gwarancyjnej do rzeczywistej wartości samochodu.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here