Pomoc za gradobicie

Rolnicy, którym plony zniszczył grad, deszcz lub susza, doczekają się odszkodowań. W październiku będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc.

 

Wnioski gospodarze będą mogli składać od 17 do 31 października do lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gospodarzem, którym plon wytłukł grad, zniszczyły nawałnice albo susza, dostaną 900  zł na 1 ha powierzchni upraw, w tym owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, oraz 100 zł na 100 mkw. powierzchni upraw w szklarniach i tunelach foliowych. Pomoc trafi do tych gospodarstw, w których szkody przekroczyły 70 proc. upraw.

Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość 15 tys. euro. Dodatkowo kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50 proc. dla rolników nieposiadających polisy ubezpieczenia dla co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej. (reb)