Pomysł na wakacje

Coraz więcej ludzi planuje letni wypoczynek w oderwaniu od ofert biur podróży, hoteli All Inclusive, zapchanych kurortów. W związku z tym coraz bardziej popularne są wyprawy wszystkich tych, którzy cenią niezależność. Kamper otwiera bardzo duże możliwości na odpoczynek bez sprawdzania wolnych miejsc w hotelach, porównywania ofert i przywiązania do jednego miejsca niezależnie od pogody czy poziomu atrakcji. Kamper daje pewnego rodzaju wolność. Jedziemy tam, gdzie chcemy, w każdej chwili jesteśmy w stanie zmienić kierunek podróży i jesteśmy niezależni nawet od dostępnych po drodze restauracji czy barów.

Kamperowa przygoda

Żeby podróżować kamperem o masie do 3,5 tony, potrzebujemy prawa jazdy kategorii „B”. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że prowadzi się go bardziej jak ciężarówkę niż samochód osobowy. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto potrenować przed wyjazdem na placu manewrowym. Pasjonaci wakacji w kamperze stają przed dylematem kupna samochodu bądź jego wynajmu. Jedno i drugie rozwiązanie ma sowie wady i zalety, ale na pewno trzeba samochód ubezpieczyć w Campervan Insurance. Koszt wynajęcia lub kupna kampera jest uzależniony przede wszystkim od jego wyposażenia. I należy podkreślić, że nie należy do najtańszych wakacyjnych atrakcji, a sam koszt wynajmu jest porównywalny do noclegu czteroosobowej rodziny w hotelu ze śniadaniem. Oczywiście będzie ona również zależna od auta, pory roku i czasu wynajmu. Statystycznie w sezonie letnim ceny zaczynają się od 500 zł za dobę. Poza wakacjami i kamper jest tańszy, i opłaty kampingowe także.

Na co trzeba się przygotować?

Poza kosztem za wynajem kampera musimy mieć przygotowane środki na kaucję oraz opłatę serwisową. Ta pierwsza zamraża na kilka tysięcy, druga to wydatek nawet 600 złotych, ale nie warto z tej usługi rezygnować. Serwis przygotuje samochód do drogi zarówno pod kątem jego sprawności technicznej, jak i czystości części mieszkalnej. Kamper z wypożyczalni odbieramy z pełnym bakiem paliwa i w tym samym stanie należy go oddać. Poza tym wypożyczalnia poprosi nas o dodatkowe ubezpieczenie Assistance i od nieszczęśliwych wypadków.

Pracownicy wypożyczalni powinni przeszkolić nas, jak korzystać z urządzeń dostępnych na kamperze. Poza standardowymi niemal mieszkalnymi urządzeniami takimi jak lodówka czy kuchenka, kamper będziemy podłączać do zewnętrznej sieci elektrycznej i wodociągowej. Musimy napełniać zbiorniki na wodę i obsługiwać bojler. Poza tym oczywiście trzeba będzie na postojach opróżniać zbiorniki z nieczystościami. Część mieszkalna powinna też być wyposażona w dodatkowy akumulator, a niektóre kampery posiadają panele słoneczne jako alternatywne źródło energii.

 
Artykuł sponsorowany