Miasto wydało decyzję o pozwoleniu na budowę centrum logistycznego przy ul. Hutniczej. To już trzeci zakład, jaki powstanie w ramach chełmskiej podstrefy ekonomicznej.
Zasady wejścia inwestorów do stref ekonomicznych określają stosowne przepisy. W Chełmie niezbędne procedury przeszło już trzech inwestorów.
– Rozpoczęcie działalności w strefie ekonomicznej wymaga odpowiednich czynności prawnych – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – W przypadku gruntu stanowiącego własność miasta inwestor występuje z wnioskiem wskazującym niezbędną mu powierzchnię terenu. Następnie są prowadzone działania związane z podziałem geodezyjnym, szacowaniem wartości, a dalej przetargiem, który prowadzi Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Nakłady inwestycyjne dla zakładów budowanych w strefie to często kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów złotych, stąd poprzedza je dodatkowa procedura związana z opracowaniem przez inwestora projektu technicznego zakładu, a niekiedy także z pozyskaniem finansowania, linii technologicznych itd.
W chełmskiej podstrefie pierwszy rozpoczął działalność zakład z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, który od kilku miesięcy funkcjonuje przy ul. Hutniczej. Drugim przedsiębiorstwem jest zakład produkcji biokomponentów zlokalizowany przy ul. Chemicznej, gdzie trwają jeszcze prace m.in. związane z budową zaplecza biurowego i zagospodarowania terenu. Budowa trzeciego zakładu będzie mogła rozpocząć się już wkrótce. Przed kilkoma dniami inwestor otrzymał pozwolenie na budowę.
– Dotyczy to firmy, która już wcześniej uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Chełm, kupiła niezbędne nieruchomości, a zgodnie z przedłożonymi informacjami, inwestycja dotyczyć ma centrum logistycznego – dodaje A. Fisz. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w centrum logistycznym zatrudnienie ma znaleźć około 40 osób.
Obiekt powstanie przy ul. Hutniczej, gdzie trwa budowa kilkusetmetrowego odcinka drogi. Finansowana przez miasto inwestycja ma umożliwić skomunikowanie położonych na obrzeżach miasta niezagospodarowanych jeszcze terenów, które jako pierwsze zostały włączone do chełmskiej podstrefy.
Jak zaznaczają urzędnicy, cały czas trwają działania zmierzające do pozyskania kolejnych inwestorów, a tym samym kolejnych miejsc pracy. Miasto współpracuje zarówno z centralą SSE Euro-Park Mielec, z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego czy też Polską Agencją Inwestycji i Handlu, z którą ma podpisane specjalne porozumienie.
– W ostatnim czasie odbyły się kolejne spotkania z potencjalnymi inwestorami, w tym z firmą, która odwiedza Chełm już po raz trzeci – ujawnia prezydent Fisz. – Przedsiębiorstwo analizuje lokalny rynek pracowników i odbiorców, a także formę rozpoczęcia tu swojej działalności. Planowana jest budowa zakładu produkcyjnego w podstrefie, choć firma rozważa również, w pierwszym etapie, prowadzenie działalności w oparciu o wynajem istniejących już w mieście obiektów, dlatego prowadziła także rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami. Są też firmy, które już znacznie wcześniej wykazywały zainteresowanie naszą podstrefą i deklarowały realizację w Chełmie swoich zakładów produkcyjnych. Wiemy, że trwają przygotowania, a przedsiębiorstwa pracują nad technicznymi aspektami ich inwestycji – dodaje A. Fisz. (s)