Poznaj rodzaje i zastosowanie kamer do monitoringu

Rynek oferuje kamery w wielu typach i odmianach. Do dyspozycji mamy rozmaite modele przystosowane do różnorodnych warunków pracy, różniące się kształtem, rozmiarem i dostępnymi funkcjami. Wiąże się z tym szeroka rozpiętość cen oraz parametrów technicznych. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od tego, do czego kamera ma służyć i w jakich warunkach będzie pracować.

Kamery do monitoringu – rodzaje

Kamery do monitoringu można podzielić ze względu na typ systemu działania. Do najbardziej popularnych należą kamery z systemem:

  • cyfrowym tzw. IP do transmisji oraz zapisu danych audio/video sieci w oparciu o protokół sieciowy IP, to najnowocześniejsze rozwiązanie;

  • analogowym, wykorzystujące do transmisji kabel koncentryczny lub skrętkę, należą tu systemy AHD, HDCVI lub inaczej BCS oraz HDTVI.

Istnieją również kamery specjalnego przeznaczenia jak np. z detekcją ruchu, o wysokiej rozdzielczości czy tzw. wandaloodporne, montowane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zniszczenia. Gdy zachodzi taka konieczność, można zainstalować kamery z promiennikiem IR, które działają nawet w całkowitej ciemności.

Z kolei ze względu na miejsce instalacji, kamery można podzielić na:

  • zewnętrzne, montowane poza budynkiem, modele na zewnątrz są solidniejsze, odporne na warunki atmosferyczne np. grad, mróz czy  deszcz;

  • wewnętrzne.

Ze względu na konstrukcję obudowy wyróżnia się modele:

  • kompaktowe, bardzo uniwersalne, uznawane za jedne z najlepszych;

  • kopułowe, najczęściej montowane w pomieszczeniach;

  • obrotowe posiadające zdolność obracania się, a dzięki temu monitorujące zdecydowanie większy obszar.

Kamera do monitoringu powinna być dobrana również ze względu na jakość obrazu. Jeśli chcemy, by obraz był dokładny a każdy szczegół wyraźnie widoczny, wybierzmy produkt o wysokiej rozdzielczości np. Full HD.

Niektóre modele tzw. kamer internetowych umożliwiają zdalne monitorowanie. To wielka wygoda i gwarancja poczucia bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji w każdej chwili można sprawdzić co dzieje się w monitorowanym obszarze, bez względu na to, gdzie się fizycznie znajdujemy.

Kamery do monitoringu – zastosowanie

Kamery do monitoringu montowane są przede wszystkim w miejscach publicznych. Podnoszą poziom bezpieczeństwa, rejestrują ewentualne przestępstwa. Dzięki nim pracodawca może kontrolować pracowników. W sytuacji, gdy miał miejsce wypadek obraz z kamer pozwala rozstrzygnąć spór. To tylko kilka przykładów. W rzeczywistości powodów, dla których kamery są zakładane jest o wiele więcej.

Coraz częściej instalowane są w domach prywatnych. Głównie z myślą o odstraszeniu złodzieja i zapewnieniu sobie poczucia bezpieczeństwa. To doskonałe rozwiązanie dla osób często podróżujących czy długo przebywających poza domem. Coraz popularniejsze jest korzystanie z kamer przez właścicieli zwierząt. Można sprawdzić, co porabia pupil a dzięki aplikacji w telefonie nawet go skarcić lub pocieszyć.  Niektórzy rodzice instalują kamery w pokojach dziecięcych. To świetne rozwiązanie, bo małe dzieci wymagają przecież nieustającej uwagi. A dzięki monitoringowi wiemy więcej i szybciej.

Wysokiej jakości kamery do monitoringu znajdziesz w sklepie Montersi.pl – dystrybutor marki Hikvision – https://www.montersi.pl/producenci/hikvision

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here