Pożyczka w banku krok po kroku – jak się przygotować?

Pierwszy krok, żeby uzyskać finansowanie z banku to wybór rodzaju pożyczki. Następnie należy dopasować wysokość i czas spłaty zobowiązania do swoich możliwości finansowych oraz wybrać najlepszą ofertę. Potem pozostaje Ci już tylko wypełnienie wniosku kredytowego i ewentualne skompletowanie wymaganych dokumentów. Sprawdź, jak dostać pożyczkę gotówkową szybko i bez zbędnych komplikacji.

Zdecyduj, jaki rodzaj pożyczki bankowej Cię interesuje

W zależności od tego, na co chcesz przeznaczyć uzyskane środki, do wyboru masz różne rodzaje pożyczek w bankach.

  1. Pożyczka celowa, w której pieniądze możesz wydać tylko na określony cel. Najczęstszym przykładem jest mieszkaniowy kredyt hipoteczny na zakup lub remont nieruchomości albo budowę domu. Niektóre banki oferują też inne pożyczki tego typu (np. samochodowe czy na zakup instalacji fotowoltaicznej).
  2. Kredyt gotówkowy na dowolny cel. Jest to najpopularniejsza pożyczka bankowa, która pozwala Ci elastyczne wybierać, ile środków potrzebujesz, na co chcesz je przeznaczyć i jak długo chcesz spłacać zobowiązanie.
  3. Pożycza konsolidacyjna. Kredyt ten pozwala Ci połączyć wiele zobowiązań finansowanych w jedno oraz obniżyć łączną wysokość miesięcznych rat kosztem wydłużenia czasu spłaty. W tym sensie jest pożyczką celową, ale z drugiej strony często otrzymujesz też dodatkowe środki, które możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Dostosuj pożyczkę gotówkową w banku do swoich potrzeb i możliwości finansowych

Najłatwiej i najszybciej otrzymasz pożyczkę gotówkową na dowolny cel, na której koncentrujemy się w dalszej części artykułu. W przypadku kredytów hipotecznych i konsolidacyjnych trzeba bowiem dostarczyć więcej dokumentów.

Bez względu na to, jaką pożyczkę bankową chcesz uzyskać, w pierwszej kolejności oceń, ile pieniędzy naprawdę potrzebujesz, a przede wszystkim, ile zajmie Ci spłacenie zobowiązania bez nadwyrężania domowego budżetu. Im niższa będzie rata w stosunku do Twoich dochodów pomniejszonych o miesięczne koszty utrzymania, tym większa szansa, że otrzymasz kredyt. Na zdolność kredytową wpływa też między innymi Twoje obecne zadłużenie, wiek i wykształcenie, stan cywilny oraz zawód i staż pracy.

Gdy już wiesz, jaka kwota pożyczki w banku oraz czas spłaty i miesięczna rata Cię interesują, porównaj oferty kredytodawców. Jeśli parametry te są takie same, atrakcyjniejsza będzie oferta z niższą RRSO (Realną Roczną Stopą Oprocentowania).

Jak dostać pożyczkę bankową i jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Pożyczkę bankową można obecnie otrzymać całkowicie zdalnie przez internet. Często nie będzie to problemem nawet wtedy, gdy nie masz rachunku w danym banku. Co więcej, w przypadku niższych kwot do wypełnienia wniosku kredytowego zwykle nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów oprócz dowodu osobistego i oświadczenia o dochodach.

  • Gdy kwota jest wyższa, banki wymagają pełniejszej informacji o Twojej sytuacji finansowej. Przy umowie o pracę lub umowach cywilnoprawnych będzie to zwykle wyciąg z konta, na który wpływa wynagrodzenie (np. za ostatnie 30 dni albo 3 lub 6 miesięcy). Z kolei dla przedsiębiorców PIT 36/PIT 36L, a jeśli masz dochód z najmu – 28. Warunki mogą się jednak nieco różnić w zależności od kredytodawcy.
  • Na przykład pożyczka w PKO Banku Polskim przez internet dla nowych klientów jest możliwa do kwoty 6 200 zł. Jeśli natomiast korzystasz już z serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO możesz wnioskować o kredyt gotówkowy nawet do 200 000 zł. W obu przypadkach pieniądze otrzymasz natomiast na konto nawet tego samego dnia, w którym składasz wniosek.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here