Projekty małych domów

Małe domy to ostatni hit rynku mieszkaniowego – są to tanie i energooszczędne rozwiązania, które wielu osobom pozwolą na wyprowadzenie sie z miasta i żyć pełnią życia na swojej własnej działce. Czy mały na pewno znaczy ciasny?

  1. Ciasny, ale własny
  2. Jak zaangażować przestrzeń w małych domu?
  3. Projekt piętrowy czy parterowy?
  4. Jak zabrać się do realizacji projektu?

Ciasny, ale własny

Czy dom o małym metrażu musi koniecznie charakteryzować się ciasnotą i brakiem miejsca dla domowników? Wcale nie! Nowoczesne projekty domów małych pokazują, że dobrze zaaranżowana przestrzeń pozwala zmienić najmniejszy metraż w funkcjonalne domostwo nawet dla całej rodziny. A zalet mniejszego domu jest całe mnóstwo: dużo niższa cena przy realizacji, wysoka energooszczędność, możliwość wykorzystania nowoczesnego lub wyróżniającego się projektu dzięki szerokiej ofercie niedrogich materiałów. Projekt małego domu to więc rozwiązanie idealne dla każdego, komu sprzykrzyło się mieszkanie w bloku, ale nie chce kupować gotowego domu lub poszukuje sposobów na optymalizację kosztów.

Jak zaangażować przestrzeń w małych domu?

W projektach małych domów najczęściej uwzględnia się salon połączony z aneksem kuchennym. Pozwala to na zoptymalizowanie przestrzeni użytkowej, pozbycia się niepotrzebnych ścian działowych i optyczne zwiększenie mieszkania, nadanie mu wrażenia przestronności. Wiele projektów uwzględnia jednak wyraźne oddzielenie przestrzeni kuchennej od tej przeznaczonej do odpoczynku – z tego powodu często znajdziemy w nich miejsce na wydzieloną wyspę kuchenną.

Warto wybrać taki projekt, który uwzględni duży taras połączony bezpośrednio z salonem – mogą je oddzielać np. przesuwne drzwi. Taki taras to bardzo tani sposób na realne przedłużenie mieszkania, bo w miesiącach ciepłych będziemy tam spędzać równie wiele czasu, co wewnątrz. Wiele osób decyduje się też na projekty z dużymi oknami lub przeszklonymi drzwiami, co znacznie zwiększa optycznie mieszkanie. To samo dotyczy wykorzystywania bieli w aranżacji ścian i mebli – ten kolor sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na dużo większe, niż w rzeczywistości.

Projekt piętrowy czy parterowy?

Dom parterowy to dobre rozwiązanie dla osób starszych lub szukających jak najprostszych projektów dom. Ciekawe projekty domów parterowych znajdziemy na Extradom.pl: https://www.extradom.pl/projekty-domow-parterowych. W przypadku dużej rodziny warto jednak, by dom był piętrowy ze względu na wygodę mieszkańców – na piętrze mogą znaleźć się np. dwie małe sypialnie i łazienka. Jeśli wybraliśmy taki właśnie projekt piętrowy, to pamiętajmy, by schody prowadzące na górę były lekkie i nie zajmowały dużo przestrzeni.

Jeśli dom będzie zamieszkiwać mniej osób, być może warto wybrać projekt z poddaszem użytkowym? Ograniczy to bezpośrednie koszty ponoszone przez inwestora na samym początku, bo poddasze zawsze można zaaranżować w późniejszym terminie.

Ostatecznie wybór naszego wymarzonego projektu będzie w dużej mierze związany z naszymi gustami i potrzebami. Wolimy domy nowoczesne, czy klasyczne? Rustykalne z elementami sosnowego drewna i spadowym dachem, czy może minimalistyczne projekty w kolorze kamienia z płaskim dachem, wtapiające się w otoczenie? A garaż – czy jest nam niezbędny, czy możemy się bez niego obyć? Na te i inne pytania trzeba sobie odpowiedzieć, zanim przystąpimy do wybrania optymalnego projektu.

Jak zabrać się do realizacji projektu?

Jeśli już mamy nasz wymarzony projekt, czas najwyższy na jego realizację.  Najważniejszym punktem na początku budowy domu są mapy geodezyjne. Takie mapy zawierają dane z ewidencji gruntów, informacje o zagospodarowaniu terenu i wiele, wiele innych. To niezbędny dokument do tego, by wykonawca mógł przystąpić do realizacji projektu. Po ich otrzymaniu można rozpocząć budowę przyłączy, a następnie – stawianie twojego nowego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here