Prokuratorzy na parkingach

Prokuratura Rejonowa w Chełmie prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie pobierania przez gminę Żmudź opłat parkingowych nad zalewem „Dębowy Las” w Wołkowianach. Podobne kłopoty ma gmina Włodawa, której śledczy zarzucili, że wbrew prawu pobiera w weekendy opłaty za parkowanie w Okunince.

Prokuratury rejonowe w całym kraju dostały polecenie z Prokuratury Generalnej, by sprawdzić czy samorządy nie pobierają opłat za parkowanie w dni wolne od pracy. Zgodnie z ustawą robić tego nie mogą, bo opłaty mogą być naliczane tylko w dni robocze. Włodawska prokuratura już zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie podjętą przez gminę Włodawa uchwałę o naliczaniu opłat za parkowanie na obwodnicy Jeziora Białego w weekendy.
Od tego lata płatny parking funkcjonuje też nad zalewem „Dębowy Las” w Wołkowianach. Opłaty są tam pobierane także w weekendy. Stawkę ustalono na 3 zł za dzień. Sprawą zainteresowała się prokuratura, która wezwała samorząd do przedstawienia uchwały Rady Gminy Żmudź, na podstawie której wprowadzono opłaty. Tyle, że takiej uchwały nie ma, bo jej nie podjęto.

– Będziemy wyjaśniali sprawę w prokuraturze – mówi Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź.
Nieoficjalnie urzędnicy bronią się, że opłaty za parkowanie były niewielkie i nie pobierano ich systematycznie, a pozyskane kwoty przeznaczono na wywóz śmieci i koszenie terenu wokół zbiornika.
– Ogólna zasada jest taka, że wszelkie obciążenia obywateli powinny być nakładane w drodze uchwały na podstawie delegacji ustawowej – mówi Alicja Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie. (mo)