Przed Chełmianką wiele pracy…

Nie wynik był najważniejszy. W swoim pierwszym sparingu w okresie przygotowawczym przed sezonem 2019/2020 trzecioligowi piłkarze Chełmianki ulegli w Świdniku Avii 0:2 (0:2). Drużyna trenera Artura Bożyka znajduje się obecnie w przebudowie, co było widać na boisku.


Z różnych przyczyn w sobotniej grze kontrolnej nie wystąpili Dawid Niewęgłowski, Patryk Czułowski i Michał Wołos, który po roku gry w Motorze Lublin wrócił do Chełmianki. Pierwszy z tej trójki jeszcze odczuwa skutki kontuzji, z jaką zmagał się przez prawie rok. Dawid trenuje, ale nie na pełnych obrotach.

Zawodnik powoli dochodzi do drużyny. Czułowski został usprawiedliwiony, bo miał ważne sprawy rodzinne. Wołos natomiast dopiero od poniedziałku ruszy z przygotowaniami. Były kapitan chełmskiej drużyny dostał od trenera Artura Bożyka zgodę na kilka dni odpoczynku.
Artur Bożyk długo głowił się nad ustawieniem wyjściowej jedenastki.

Szansę gry od pierwszej minuty dostali młodzi zawodnicy z Chełma, Dawid Salewski i Damian Kuśmierz. Całą drugą połowę rozegrali inni wychowankowie Niedźwiadka Chełm, a obecnie zawodnicy Chełmianki: Jakub Szymkowiak, Michał Grądz, Krzysztof Rak, Paweł Wójcicki i Rafał Dobrzyński. Na ostatnie pół godziny gry na boisko wszedł zaledwie 17-letni Damian Dąbrowski, który zdołał raz zagrozić bramce przeciwnika, oddając strzał z dystansu.

Sam mecz dał odpowiedź trenerowi Bożykowi, na jakie pozycje musi znaleźć wartościowych zawodników. Szkoleniowiec potrzebuje lewonożnego stopera, defensywnego środkowego pomocnika, ofensywnego pomocnika i napastnika. To są priorytety. W sobotniej grze testowani byli dwaj zawodnicy. Jeden to wychowanek Górnika Łęczna, mogący grać zarówno na lewej obronie, jak i lewej pomocy.

Drugi natomiast przyjechał ze Lwowa i gra w ataku. Obaj zostaną z drużyną jeszcze przez kilka dni. Niewykluczone, że na najbliższych treningach pojawi się jeszcze dwóch nowych zawodników, z przeszłością w drugiej lidze. To ofensywni gracze – klub prowadzi z nimi rozmowy.

Przypomnijmy, że po sezonie drużynę opuścili: Mateusz Kompanicki (GKS Katowice), Przemysław Koszel (Motor Lublin), Hubert Kotowicz (Lewart Lubartów), Damian Szpak (powrót do Avii Świdnik), Michał Efir (szuka klubu), Rafał Kursa (Hetman Zamość), Damian Drzewiecki (szuka klubu), Aleks Aftyka i Norbert Pioś (koniec wypożyczeń), Piotr Chodziutko (szuka klubu), Krzysztof Zawiślak (najprawdopodobniej KSZO Ostrowiec Św.). W sumie jedenastu zawodników, z czego aż siedmiu w ostatnich tygodniach ubiegłego sezonu stanowiło o sile drużyny.

Wiadomo było, że otoczenie zmieni Kompanicki, bo miał kilka ofert z wyższej ligi. Wiele wskazywało na to, że do innego klubu przejdzie też Koszel. Klubowi działacze i sztab szkoleniowy chcieli zostawić w zespole: Kursę, Szpaka, Efira, Kotowicza oraz Chodziutko, ale nie doszli z nimi do porozumienia.

Przed Chełmianką teraz dwa sparingi z klubami z niższych lig. Zespół trenera Bożyka zagra z Sokołem w Konopnicy (środa 17 lipca) oraz ze Świdniczanką Świdnik Mały (sobota 20 lipca). Wiele wskazuje na to, że kolejny mecz kontrolny z Podlasiem Biała Podlaska zostanie rozegrany w Chełmie, 27 lipca (sobota).

AVIA ŚWIDNIK – ChKS CHEŁMIANKA 2:0 (2:0)

1:0 – Prędota (30), 2:0 – Białek (34).

ChKS: Osuch (46 Szymkowiak) – Kożuchowski, J. Niewęgłowski (46 Dobrzyński), Myszka (46 Maliszewski), Kwiatkowski (75 zawodnik testowany I), Kuśmierz, Salewski, Uliczny (46 Rak), zawodnik testowany I (46 Wójcicki), Kocoł (46 Grądz), zawodnik testowany II (60 Dąbrowski). (s)