Przedszkolaki namalują Piłkarza Stulecia

Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 przy ul. Bernardyńskiej oraz Ognisko TKKF Omega zapraszają najmłodszych do udziału w konkursie plastycznym poświęconym najlepszym piłkarzom związanym z Lubelszczyzną.


– W tym roku, przed wakacjami wraz z Benonem Bujnowskim z MDK Nr 2 zorganizowaliśmy konkurs, w którym przedszkolakim malowały „Skok do Lublina” naszego wielkiego mistrza Kamila Stocha. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, napłynęło bardzo wiele prac. Pomyśleliśmy sobie, że może jesienią zorganizujemy kolejny, tym razem piłkarski i powiążemy go z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Zbigniew Furman, prezes Ogniska Omega, pomysłodawca plastycznej zabawy dla najmłodszych.

Przy okazji konkursu MDK nr 2 i Omega postanowiły wybrać Piłkarza Stulecia, a także 11. Lubelszczyzny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Do zabawy zaprosiliśmy piłkarskich fachowców. Kapituła, w skład której weszli dr Tomasz Bielecki oraz dziennikarze: Tomasz Jasina z TVP Lublin, Wiesław Pawłat z Gazety Wyborczej i Krzysztof Basiński z Nowego Tygodnia zebrała się w piątek.

Członkowie kapituły byli jednomyślni. Piłkarzem Stulecia wybrali Władysława Żmudę, 91-krotnego reprezentanta kraju, który dwukrotnie z reprezentacją Polski zajmował na Mistrzostwach Świata trzecie miejsca – relacjonuje prezes Furman. A kto znalazł się w 11. Lubelszczyzny? – To prawdziwa plejada piłkarskich gwiazd. W bramce Zygmunt Kalinowski i dalej: Krzysztof Rześny, Jacek Bąk, Władysław Żmuda, Marek Kostrzewa, Grzegorz Bronowicki, Modest Boguszewski, Andrzej Pop, Tomasz Brzyski, Leszek Iwanicki i Witold Sokołowski. Wybór nie był łatwy, bo na miejsce w „11” z pewnością zasłużyło jeszcze kilku piłkarzy m.in. Jarosław Góra czy Cezary Kucharski – mówi Krzysztof Basiński, nasz redakcyjny kolega.

Jeszcze w tym tygodniu do lubelskich przedszkoli trafi szczegółowe informacje dotyczące konkursu. Rozstrzygnięcie i wernisaż nagrodzonych prac zaplanowano na połowę stycznia.