Przedszkole do rozbudowy

Jedyna miejska placówka po wschodniej części ul. Racławickiej będzie mogła przyjąć setkę dzieci więcej. Wcześniej czeka ją jednak rozbudowa. Prace mają ruszyć w przyszłym roku. Na razie miejscy urzędnicy wybierają wykonawców dokumentacji.

Przedszkole nr 7 w Świdniku to jedna z najbardziej obleganych placówek w Świdniku. Chodzą do niej dzieci z części miasta położonej po wschodniej stronie ul. Racławickiej. W związku z tym, że jest to jedyne przedszkole w tej okolicy, co roku władze placówki muszą odsyłać chętnych do innych przedszkoli w mieście. Sytuacja miała się nieco poprawić po przejściu sześciolatków do szkół. Rodzice wolą jednak swoje pociechy pozostawić w przedszkolach. Rozwiązaniem ma być rozbudowa Przedszkola nr 7. Przedstawiciele ratusza ogłosili już przetarg na dokumentację projektową rozbudowy placówki.
– Chcemy powiększyć przedszkole o blisko 500 m kw. – informuje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Powstaną 4 dodatkowe sale zajęciowe, dzięki czemu wzrośnie możliwa do przyjęcia liczba dzieci.

W tej chwili rocznie do placówki uczęszcza ok. 230 przedszkolaków. Po rozbudowie przybędzie miejsca dla kolejnej setki małych świdniczan.
– To bardzo trafne rozwiązanie – mówi Ewa Marchlewska, dyrektor Przedszkola nr 7. – Mamy zawsze bardzo dużo chętnych. Części z nich nie możemy przyjąć z powodu braku miejsc.
Przedszkole ma być rozbudowywane w stronę Zespołu Szkół nr 2. Dodatkowe skrzydło będzie piętrowe i na obu jego poziomach zostaną usytuowane po dwie sale. Przedstawiciele ratusza zakładają, że dokumentację otrzymają pod koniec lutego przyszłego roku. Niemal od razu ma się rozpocząć przebudowa placówki. Urzędnicy szacują, że inwestycja pochłonie ponad milion złotych. Pieniądze na ten cel pójdą z odzyskanych przez gminę 1,8 mln zł. Jest to podatek VAT zapłacony w trakcie realizacji projektu „Adaptacja budynku Kina Lot na Centrum Kultury w Świdniku”. Inwestycja była dofinansowana z Unii Europejskiej i zakończyła się w 2013 roku. (kal)