Pułapki w koncie osobistym – na co zwracać uwagę

Rachunek osobisty w banku posiada większość Polaków. Trudno współcześnie obyć się bez konta rozliczeniowego w codziennym życiu, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, na jakie haczyki i pułapki zwracać uwagę, wybierając ofertę. Właśnie o tym piszemy w poniższym artykule.

Opłaty

Najważniejszym aspektem, na którym należy się skupić przy wyborze konta osobistego, są oczywiście opłaty. Najlepiej, żeby ich w ogóle nie było, jednak obecnie to niestety rzadkość. Nie bez przyczyny uważa się, że era zupełnie darmowych rachunków osobistych powoli się kończy. Nie znaczy to jednak, że za każde konto zapłacisz – jeśli znajdziesz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i wymagań, być może uda się uniknąć kosztów.

Przede wszystkim sprawdź, jakie opłaty obowiązują w danym rachunku. Mogą one dotyczyć wielu czynności i operacji, jednak do najczęstszych należą:

  • przelewy – w niektórych bankach wszystkie przelewy są za darmo, w innych tylko kilka w miesiącu, a w kolejnych każdy jest płatny,
  • podejmowanie gotówki z bankomatu – sprawdź, czy pobieranie pieniędzy jest darmowe, a jeśli tak, to z jakich bankomatów można korzystać bezpłatnie; większość banków gwarantuje darmowe wypłaty we własnych i płatne w zewnętrznych bankomatach,
  • prowadzenie konta – niektóre banki pobierają opłatę wyłącznie za sam fakt posiadania konta.

Co ważne, nawet jeśli pracownik banku reklamuje swoje konto jako bezpłatne, w rzeczywiście może się okazać, że naprawdę takie jest, ale wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. Te z kolei mogą dotyczyć kwestii w rodzaju minimalnej wysokości liczby płatności kartą czy obrotów notowanych na rachunku. Dokładnie zweryfikuj te warunki i ograniczenia, aby teoretycznie bezpłatne konto w praktyce nie generowało kosztów.

Karta do konta osobistego

O ile same konta ciągle jeszcze często są bezpłatne, o tyle przyporządkowane do nich karty już nie zawsze. Fakt objęcia opłatami operacji kartowych w istocie wyklucza darmowość rachunku, dlatego dokładnie sprawdź, jak pod tym względem prezentują się analizowane przez Cebie oferty. Nawet najbardziej popularne konta osobiste miewają pewne wady, które dla części osób mogą być poważne.

Obsługa walut obcych

Kwestią wymagającą uwagi w przypadku osób, które często podróżują zagranicę, otrzymują wynagrodzenie w obcej walucie lub robią zakupu w sklepach poza Polską, jest obsługa walut obcych. Zanim zdecydujesz się na wybraną ofertę, sprawdź, na jakich warunkach przeliczane są waluty obce na złotówki i z jakimi opłatami wiąże się wykonywanie operacji walutowych. Jeżeli wykonujesz je często, zastanów się nad założeniem specjalnego konta walutowego, które gwarantuje atrakcyjne warunki przewalutowania.

Dodatkowe produkty

Niektóre konta osobiste dostępne są w ramach atrakcyjnych promocji, ale pod warunkiem skorzystania z dodatkowych produktów bankowych, jak np. karta kredytowa czy lokata. Czy warto pójść na taki układ? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli oferta rachunku jest naprawdę atrakcyjna, a dodatkowe produkty całkowicie darmowe, nie ma powodów do rezygnowania z promocji. Jeśli jednak okaże się, że te produkty są mało atrakcyjne lub objęte wysokimi opłatami, których nie da się uniknąć, nie warto się nimi interesować.

Zanim wybierzesz konto osobiste, przed podpisaniem umowy zapoznaj się zarówno z regulaminem, jak i cennikiem danej usługi. Dokładnie przeanalizuj wszystkie pozycje, aby upewnić się, że rachunek jest warty uwagi. Jeśli natomiast chcesz zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, wiele aktualnych ofert znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/.

Materiał partnera