Pustki – Alternatywna Scena Chadeku

Nie znasz? Przyjdź, zobacz, posłuchaj! Już 11 grudnia Chełmski Dom Kultury zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Alternatywna Scena Chadeku”. Tym razem zagra zespół Pustki.

 

To grupa założona w 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie „pustkami”, muzycy postanowili właśnie w ten sposób nazwać swój zespół. Grupa nagrała już 5 płyt, z czego do ostatniej, zatytułowanej „Kalambury” jako tekstów użyto wierszy polskich poetów, takich jak Stanisław Wyspiański, Władysław Broniewski, Bolesław Leśmian czy Julian Tuwim. Bilety na koncert w cenie 30 zł do nabycia w w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.

Repertuar Kina Zorza

28 listopada: godz. 13.30 – Doktor Strange 2D napisy, godz. 16 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć 3D dubbing, godz. 18.30 – Doktor Strange 3D dubbing, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
29 listopada: godz. 13.30 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć 2D napisy, godz. 16 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć 3D dubbing, godz. 18.30 – Doktor Strange 3D dubbing, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
30 listopada: godz. 13.30 – Doktor Strange 3D dubbing, godz. 16 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć 3D dubbing, godz. 18.30 – Doktor Strange 2D napisy, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
1 grudnia: godz. 13.30 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć 2D napisy, godz. 16 – Doktor Strange 3D dubbing, godz. 18.30 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć 3D dubbing, godz. 21 – Pitbull. Niebezpieczne kobiety
2 grudnia: godz. 14 – Vaiana: Skarb oceanu 3D dubbing, godz. 16 – Vaiana: Skarb oceanu 2D dubbing, godz. 18 – Vaiana: Skarb oceanu 3D dubbing, godz. 20.30 – Jack Reacher: Nigdy nie wracaj
3 grudnia: godz. 12 – Vaiana: Skarb oceanu 2D dubbing, godz. 14 – Vaiana: Skarb oceanu 3D dubbing, godz. 16 – Światło między oceanami, godz. 18.30 – Vaiana: Skarb oceanu 2D dubbing, godz. 20.30 – Jack Reacher: Nigdy nie wracaj
4 grudnia: godz. 12 – Vaiana: Skarb oceanu 3D dubbing, godz. 14 – Vaiana: Skarb oceanu 2D dubbing, godz. 16 – Jack Reacher: Nigdy nie wracaj, godz. 18.30 – Vaiana: Skarb oceanu 3D dubbing, godz. 20.30 – Światło między oceanami
Repertuar kina ChDK
2 grudnia: godz. 19.30 – Przełęcz ocalonych
3 grudnia: godz. 14 – Zaćma, godz. 20.30 – Przełęcz ocalonych
4 grudnia: godz. 16 – Vaiana: Skarb oceanu, godz. 18 – Zaćma, godz. 20 – Przełęcz ocalonych

W kręgu historii – przyjdź, zobacz, wypożycz!

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę „W kręgu historii”. To obszerna ekspozycja zbiorów bibliotecznych służących nauczaniu i poszerzaniu wiedzy z historii powszechnej, historii Polski i historii regionu. – Prezentujemy ponad 200 egzemplarzy najnowszych i najciekawszych publikacji książkowych, edukacyjnych programów komputerowych, filmów dokumentalnych i fabularnych, gier planszowych, tablic chronologicznych, czasopism i materiałów źródłowych w postaci wydawnictw drugiego obiegu z lat 70. i 80. XX wieku – mówią organizatorzy. Wystawa jest czynna do 30 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 i w soboty w godz. 8-15. Wszystkie materiały udostępnione na wystawie są do wypożyczenia.

Brak paliwa

– Zapraszam na kolejną wystawę fotografii do Galerii Atelier – zachęca Ryszard Karczmarski. Tym razem zobaczymy prace Stanisława Kliszcza, który fotografuje w sposób dokumentalny. Jego pomysł na wystawę „Brak paliwa” pojawił się w trakcie szukania motywów na terenie nieczynnej już bazy PKS w Krasnymstawie. Na fotografiach zobaczymy też inne bliskie autorowi miejsca, m.in.: Orłów, Rejowiec, Krynicę i Skierbieszów. – Ponad 40 czarno-białych zdjęć to nie sucha rejestracja miejsc ani widokówka z wycieczki, ale próba poszukania indywidualnego spojrzenia – mówi R. Karczmarski. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia.

Malarstwo Jana Ryszarda Lisa w chełmskim muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę malarstwa Jana Ryszarda Lisa – jednego z najbardziej wyrazistych artystów lubelskich. Składa się na nią 41 prac datowanych na lata 1967-1986 pochodzących z kolekcji Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz ze zbiorów rodziny artysty. – Obrazy o gęstych, zbrużdżonych fakturach, monumentalne w wymowie, przypominają bardziej reliefowe utwory niż gładko zamalowane płótna. Prace tworzone w tzw. technice własnej, powstawały przy użyciu farb akrylowych, olejnych, mieszaniny piasku z klejem, a niekiedy ich autor sięgał po sznurek czy fragmenty worka jutowego – mówi Jagoda Barczyńska. Wystawę można oglądać do końca grudnia.

Przy kominku z Anną Nazar

2 grudnia o godz. 18 w galerii Atelier u Ryszarda Karczmarskiego (ul. Lwowska 24) odbędzie się poetycko muzyczne spotkanie „przy kominku”, którego bohaterką będzie poetka i malarka Anna Nazar. – Będzie poezja i malarstwo. Będzie muzyka i śpiew. Usłyszymy wiersze Anny Nazar recytowane przez nią samą i zaprzyjaźnioną z nią poetkę – Marię Tokarz. Słowo o poezji autorki wygłosi też poeta i prozaik Zbigniew Waldemar Okoń. Nastrój zapewni także koncert znanego chełmskiego barda – Jarosława Buczka i wystawa obrazów Anny Nazar – zapowiadają organizatorzy.
Anna Nazar dotychczas wydała trzy tomiki poezji: „Żagiew”, „Gorzko-słodka” i „Różo z ogrodu wyobraźni”. Jej wiersze ukazywały się także w regionalnych antologiach i pismach, np. Nestor, Egeria i Głos Pawłowa. Natomiast prace malarskie artystki były prezentowane na wystawach zbiorowych w różnych ośrodkach kultury. Autorską wystawę „Się maluje” można obejrzeć w galerii Pasja do końca listopada.

Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz – Recital

Odkryjemy miłość nieznaną, Jeszcze się ten żagiel bieli, Być kobietą – nieśmiertelne przeboje Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza zachwycają do dziś melodyjnością, lekkością i pełnym pasji wykonaniem. A usłyszeć je będzie można na żywo już 3 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury. – W programie koncertu przeboje i niespodzianki. Artyści przygotowali koncert trochę sentymentalny, trochę wspomnieniowy, spotkanie z muzyką lekką, ale jednocześnie porywającą i oczywiście przebojową! – mówią organizatorzy. Bilety w cenie 80 i 90 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.

Pozory mylą!

5 grudnia o godz. 18 w Chełmskim Domu Kultury zobaczymy komedię pomyłek Seymoura Blickera, w której wystąpią m.in. Katarzyna Żak, Kacper Kuszewski, Elżbieta Romanowska, Piotr Ligienza, Olga Bończyk, Anna Iberszer, Rober Koszucki i Anna Smołowik! Spektakl „Pozory mylą” to opowieść o pisarzu Shermanie, który pod pseudonimem napisał pierwszą książkę i odniósł sukces. A jako, że jest nieśmiały, prosi aby w publicznej promocji zastąpił go przebojowy, przystojny przyjaciel Matt. Niestety, jak to w farsach bywa, nic nie układa się tak jak zaplanowano. Bilety na spektakl w cenie 80 i 90 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.
UWAGA! Dla naszych Czytelników mamy podwójną wejściówkę na spektakl Pozory Mylą w ChDK (5 grudnia). Bilety wygra osoba, która pierwsza dodzwoni się do naszej redakcji w środę o godz. 12. Powodzenia!

Spotkanie z Grażyną Olszewską Tymiakin

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. Wieniawskiego 15) zaprasza 8 grudnia 2016 roku o godz. 12.30 na spotkanie autorskie z Grażyną Olszewską Tymiakin, wieloletnią nauczycielką języka polskiego, obecnie wicedyrektorem Zespołu Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym. Debiutowała w 2013 r. książką wspomnieniową „Powroty”, napisaną aby ocalić od zapomnienia burzliwe losy krewnych podczas I wojny światowej. Jej druga książka to wydana w 2016 roku powieść „Zobowiązana”. – To mocna, głęboka i poruszająca historia rodziny, której teraźniejszość łączy się z trudną przeszłością okupacyjną i mroczną tajemnicą – mówi Danuta Makaruk. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu powieści „Zobowiązana” i uzyskania autografu autorki.

Kabaret Smile

Misja kabaretu Smile jest mocno związana z jego nazwą – śmieszyć. Trzech artystów, Michał Kincel, Andrzej Mierzejewski oraz Paweł Szwajgier, bacznie obserwujących otaczająca, nas rzeczywistość, przenosi na scenę postaci i sytuacje, jakie są nam wszystkim znane z życia codziennego. Smile to jednak nie tylko skecze. To również piosenki wykonywane na najwyższym poziomie. Ich najnowszy program „To Ci tłumaczę” zobaczymy już 9 grudnia o godz. 17.30 i 20.15 w Chełmskim Domu Kultury.
– Przyjdź, daj się wciągnąć w show i bądź jego częścią! – zachęcają organizatorzy. Bilety w cenie 45 zł do nabycia w kasach ChDK lub na stronie www.chdk.chelm.pl.
UWAGA! W przyszłym tygodniu podamy wyniki naszego konkursu, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na kabaret Smile w ChDK (9 grudnia).