Quo vadis na skwerze

Już po raz czwarty Włodawa uczestniczyć będzie w akcji Narodowego Czytania. Tym razem czytane będą fragmenty Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 września, na placu Zesłańców Sybiru, przy skrzyżowaniu ulic Pocztowej i Żeromskiego.

Wydarzenie rozpocznie o godz. 9.30 rodzinna gra terenowa „Dziś we Włodawie czyń jak Rzymianie”. O godz. 11 lekturę fragmentów „Quo vadis” zainaugurują przedstawiciele władz samorządowych. Do godz. 15 będą ją kontynuować reprezentanci miejscowych instytucji i zakładów pracy. Głównym organizatorem i moderatorem włodawskiej edycji Narodowego Czytania 2016 Quo vadis jest Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł klasyki literatury polskiej. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Podczas inauguracji Narodowego Czytania w 2012 roku w całej Polsce czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W edycji drugiej w 2013 roku dzieła Aleksandra Fredry, w trzeciej w 2014 roku fragmenty powieści pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza, a w czwartej, przed rokiem, Lalkę Bolesława Prusa. (ad)