Radzili, co zrobić, by było lepiej

Na sali konferencyjnej Areny Lublin, gdzie odbywało się poniedziałkowe zebranie, trudno było znaleźć wolne miejsce

Za nami połowa kadencji obecnego Zarządu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, wybranego w sierpniu 2016 roku. W jakim stanie obecnie znajduje się lubelska piłka i o tym, co zrobić, by było lepiej, rozmawiano podczas sprawozdawczego zebrania delegatów LZPN, w ubiegły poniedziałek na Arenie Lublin.

W każdym z okręgów działających w naszym województwie w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się znacznie liczba klubów. Obecnie na Lubelszczyźnie mamy 330 klubów piłkarskich, podczas gdy w 2016 roku było ich 295 (najwięcej, 16, liczba wzrosła przybyło w 10. powiatach „lubelskich” – z 139 do 155).

W wielu ośrodkach poprawiła się baza – a to przez budowę nowych obiektów, a to przez modernizację już istniejących.

Niestety, te zmiany nie idą w parze z jakością, zwłaszcza seniorskiej męskiej piłki. Górnik Łęczna i Wisła Puławy rok po roku zanotowały kolejne spadki. Łęcznianie, jeszcze niedawno grający w ekstraklasie, występują dziś w II lidze. Puławianie występujący na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, wylądowali w III lidze. Bezskutecznie po raz kolejny o promocję do II ligi bił się także lubelski Motor.

– W ostatnich latach notujemy regres klubów ligowych – mówił do delegatów podczas podsumowania działalności związku za lata 2016-2018 Zbigniew Bartnik, prezes LZPN. – Może jednym ze sposobów na poprawę sytuacji jest szersze stawianie na swoich – zawodników miejscowych, z regionu, także w niższych ligach, klasach, ale tu kłania się szkolenie młodzieży. Bywa jednak zaskakujące, że i tu zaczyna się problem, np. w kategorii junior. Trudne czasy i coraz trudniejsze wyzwania. Czy kadry działaczy są na to przygotowane? Dotyczy to także szkoleniowców. Szczególnie w kadrach szkoleniowych upatruję dużych rezerw, które należałoby wykorzystać wspierać. Działaczy powinni zacząć wspierać młodsi rocznikiem pasjonaci piłki nożnej – dodał sternik Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Jaśniejszym punktem na piłkarskiej mapie Lubelszczyzny była sekcja kobieca łęczyńskiego Górnika. Piłkarki GKS ustrzeliły w sezonie 2017/18 dublet, zdobywając po raz pierwszy w historii mistrzostwo Polski oraz wywalczając Puchar Polski.

– Brawo! Zauważalne są także sukcesy, ale tylko w męskiej piłce klubowej młodzieżowej, gdy rywalizują na poziomie CLJ, Motor Lublin, TOP 54 Biała Podlaska, BKS Lublin, Górnik Łęczna – mówił Zbigniew Bartnik. – W piłce młodzieżowej jest to ważne i cenne, ale liczy się bardziej sukces w wieku seniora, gra w reprezentacjach młodzieżowych, gra w drużynach ligowych. BAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here