Ratusz podziękował sportowcom

W piątkowy wieczór w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczysta gala podsumowującą miniony sportowy rok w Lublinie. Podczas spotkania pamiątkowymi dyplomami, a także książkami „Lubelscy olimpijczycy” uhonorowano blisko 180 zawodniczek i zawodników, trenujących na co dzień w 30 lubelskich klubach, którzy w ubiegłym sezonie osiągnęli wysokie wyniki, zdobywali medale mistrzostw Polski, Europy i świata.

Uroczysta gala, organizowana przez Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin, już na stałe wpisała się w cykl imprez podsumowujących sportowe wydarzenia. Jak co roku była świetną okazją do integracji środowiska sportowego oraz wyróżnienia tych, którzy w znaczącym stopniu przyczynili się do rozwoju i popularyzacji kultury fizycznej, a także promocji miasta poprzez sport w danym roku.

Co ważne, wyróżnieni zostali nie tylko ci sportowcy, którzy odnoszą wielkie sukcesy na arenach międzynarodowych, choćby nasi znakomici pływacy AZS UMCS – Konrad Czerniak i Jan Świtkowski – oraz lekkoatletki akademickiego klubu – Paulina Guba i Malwina Kopron, ale także młodzi sportowcy, którzy zdobywali medale w mistrzostwach Polski czy też uczestniczyli w mistrzostwach Starego Kontynentu.

Tradycyjnie już gośćmi gali, poza zawodnikami oraz ich trenerami, byli przedstawiciele Lubelskiego Klubu Olimpijczyka (w tym roku dostrzegliśmy m.in. Leszka i Małgorzatę Duneckich, Beatę Hołub oraz Mariusza Siembidę), miejscy radni oraz osoby związane ze światem sportu.

Podczas gali odbyła się projekcja filmu podsumowującego najpiękniejsze chwile lubelskiego sportu w roku 2018. Tych nie brakowało! Kibicom z pewnością najbardziej utkwiły w pamięci świetne występy szczypiornistek MKS Perła, które w ubiegłym roku zdobyły potrójną koronę: wygrały Puchar Challenge Cup oraz zdobyły mistrzostwo i Puchar Polski, a także awans żużlowców Speed Car Motoru do PGE Ekstraligi. Najcenniejsze z indywidualnych sukcesów było to mistrzostwo świata we wspinaczce na czas Aleksandry Rudzińskiej oraz złoty krążek mistrzostw Europy w pchnięciu kulą Pauliny Guby.

Na łamach „Nowego Tygodnia” prezentujemy pełną listę sportowców (wraz z osiągnięciami) uhonorowanych przez miasto podczas piątkowej uroczystości, a także zdjęcia wyróżnionych. BAS

W liczbach

30 klubów reprezentowali sportowcy wyróżnieni podczas piątkowej gali przez Beatę Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina

41 zawodników oraz zawodniczek (najliczniejsza grupa) to reprezentanci KU AZS UMCS

176 sportowców uhonorowanych zostało pamiątkowymi dyplomami oraz książkami za sukcesy osiągnięte w 2018 roku

35 mln tyle środków na sport przeznaczają rocznie władze Lublina!

LUBELSKI KLUB SPORTOWY GŁUCHYCH SPARTAN

– lekka atletyka: Daniel Stempurski (trzykrotny złoty medalista MP), Bartłomiej Janda, Grzegorz Kotowski, Mateusz Borowski, Tomasz Rozumczyk, Oskar Gołębiowski i Aniela Kortas (wielokrotni medaliści MP), Michał Kulpa, Michał Wojciechowski i Tomasz Gawroński (dwukrotni złoci medaliści drużynowych ME w biegach przełajowych, wielokrotny medalista MP), Karol Dąbrowski (1. i 3. miejsce na MP), Marta Kaczor i Yelizaveta Savenko (dwukrotne brązowe medalistki MP); Piotr Dragan (1. MP), Kamil Dudek, Anatolij Kozhevnykov (3. MP), Bernard Pempuś (2. MP i 1. MP w biegach przełajowych), Szymon Cytawa, Kacper Stępniewski i Olha Lypova (wielokrotni medaliđci MP juniorów), Piotr Chałat iMateusz Popek (1. i 3. MP juniorów); pływanie: Anna Zadworna (wielokrotna medalistka MP), Julia Dragan (2. Mistrzostw Europy i wielokrotna medalistka MP), Igor Stempurski (wielokrotny medalista ME i MP), Nina Bęben (3. ME i wielokrotna medalistka MP), Julia Kaźmierczak (2. MP), Amelia Bęben (wielokrotna medalistka MP), Dawid Dragan (dwukrotny srebrny medalista MP), Rafał Wójcik ( wielokrotny medalista ME i MP); bowling: Aleksandra Palacz (3. MP), Tomasz Zarek (1. MP); tenis stołowy: Adrian Szeliga (dwukrotny złoty medalista MP); szachy: Mateusz Łapaj (srebrny medalista Indywidualnych MP); siatkówka plażowa: Jacek Patoła i Grzegorz Łuszczewski (1. MP), Daniela Maińska i Marta Figiel (2. MP), Olga Kupisz i Barbara Kołtun (3. MP)

INTEGRACYJNE CENTRUM SPORT I REHABILITACJI START

– łucznictwo: Piotr Sawicki (3. ME), Dorota Bartuzi (1. MP), Adam Dudka (1. i 2. MP), Joanna Mazurek (1. MP); boccia: Mateusz Urbański (uczestnik ME, wielokrotny medalista MP), Patryk Barszczyk (MP); pływanie: Pulina Kawecka (1. MP), Michał Daniel (dwukrotnie 2. MP), Katarzyna Kowalik (2. MP)

INTEGRACYJNY KLUB AKTYWNEJ REHABILITACJI I SPORTU NIEWIDOMYCH IKAR:

Dorota Kurek (2. ME w bowlingu)

KOLARSKI KLUB TANDEMOWY HETMAN:

Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (wielokrotne medalistki MŚ i MP), Marcin Polak i Michał Ładosz (srebrni oraz brązowi medaliści MŚ)

KLUB NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH HETMAN

– kręgle klasyczne: Zdzisław Koziej – (2. ME oraz 1. ME w bowlingu), Grzegorz Kanikuła (2. ME); warcaby stupolowe: Leszek Stefanek (1. MP), Barbara Wójcik (2. MP), Halina Jasińska, Krzysztof Furtak i Michał Czarski (3. MP)

SPORTOWY KLUB KICK-BOXING POLITECHNIKI LUBELSKIEJ

– kick-boxing: Cezary Osieł (1. MP), Jakub Kalinowski (2. MP), Piotr Smoczyński (3. MP), Bartosz Salasa (1. MP juniorów młodszych)

KLUB SPORTOWY PROTEKTOR LUBLIN

– taekwondo: Agnieszka Kmieć (złota i srebrna medalistka Mistrzostw Europy), Anna Siwko (złota i brązowa medalistka Mistrzostw Mistrzostw Europy), Andrzej Strumpf (1. ME), Norbert Góźdź (2. ME), Dominika Mendel (3. ME)

KLUB UCZELNIANY AZS UMCS

pływanie: Konrad Czerniak (3. Mistrzostwa Europy, wielokrotny medalista MP), Jan Świtkowski (3. ME, wielokrotny medalista MP), Paula Żukowska (1. MP), Kacper Klich (3. MP), Jan Hołub (1. i 2. MMP), Daniela Georges, Barbara Mazurkiewicz, Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła (wielokrotne medalistki Mistrzostw Polski), Katarzyna Kołodziej (1. MMP i dwukrotna brązowa medalistka MP), Weronika Żmuda (trzykrotna srebrna medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i dwukrotna brązowa medalistka MP), Kamila Andrzejewska (srebrna i dwukrotna brązowa medalistka MP Młodzieżowców), Olimpia Prochownik (2. MMP), Wiktoria Czarnecka (trzykrotna brązowa medalistka MMP), Karolina Smyłek (dwukrotna brązowa medalistka MMP), Tomasz Bocheń (2. MMP), Katarzyna Suchecka (2. MMP), Dominik Niedziałek (dwukrotny 3. MMP), Krzysztof Oller (1. i 2. MP juniorów),Adam Szczerba (dwukrotny srebrny i dwukrotny brązowy medalista MP juniorów)
lekka atletyka: Paulina Guba (1. Mistrzostwa Europy i 1. Mistrzostwa Polski w pchnięciu kulą), Malwina Kopron (3. MP w rzucie młotem, uczestniczka Mistrzostw Europy w lekkoatletyce), Karolina Kołeczek (2. MP na 100 m ppł., uczestniczka Mistrzostw Europy), Izabela Trzaskalska (uczestniczka ME), Joanna Bemowska (dwukrotna brązowa medalistka MP w chodzie, uczestniczka ME), Michał Jabrzyński, Andrzej Jaros, Cezary Mirosław i Maciej Hołub (2. MP), Julia Pleskaczyńska (3. MP U-23), Michał Sierocki (1. i 3. Mistrzostw Polski U-20), Bartosz Leszczuk (dwukrotny srebrny medalista MP U-20), Aleksandra Osiak (3. MP U-20), Aleksandra Kufel (uczestniczka ME U-18, złota medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), Jakub Hołub (1. MP U-18), Mikołaj Kotyra (3. ME U-18, 2. OOM), Anna Stąsik (1. i 2. OOM), Iga Iwanek, Monika Paśnik, Wiktoria Drozd (1. OOM), Weronika Muszyńska (2. OOM).

LUBELSKI KLUB KOLARSTWA GÓRSKIEGO:

Sylwester Sulikowski (1. MP BMX Racing), Karol Adamczyk (2. MP BMX Racing), Agnieszka Gacek (3. MP Time Trial), Szymon Adamczyk( 2. MMP BMX Racing i Time Trial)

KLUB MOTOROWY CROSS:

Roman Gwiazda (1. MP w motocrossie), Artur Szczebak (1. MP w cross country), Maciej Więckowski (3. PP w motocrossie )

MAYDAY TEAM LUBLIN:

Kinga Marek, Amelia Rusinek, Ewa Brożyna, Wioleta Furtak (złote medalistku Mistrzostw Polski juniorek młodszych w kolarstwie), Karolina Stachyra (3. MP w kolarstwie torowym)

TOWARZYSTWO PIŁKI SIATKOWEJ W LUBLINIE:

Kinga Kołosińska (złota medalistka MP w siatkówce plażowej)

Wyróżnienia

Klub Sportowy Budowlani Lublin został uhonorowany za zdobycie brązowego medalu w Mistrzostwach Polski w Rugby 7. Wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski (na zdjęciu z prawej) z tym większą radością i satysfakcją złożył gratulacje trenerowi Jackowi Zalejarzowi, a także przedstawicielom zespołu, bo w drużynie z Lublina występuje jego 17-letni syn Stanisław.

Wyróżnienie przyznano także Stanisławowi Rodakowi, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie, za zaangażowanie we wspieranie sportowych aspiracji oraz promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez tworzenie klas sportowych i profilowanych w dyscyplinie pływanie, a także działania mające na celu realizację programy powszechnej nauki pływania pn. „Umiem pływać”.

LUBELSKI SPORTOWY KLUB TAEKWON-DO:

Anita Janik (3. MP), Paulina Dzieńkowska (2. MP), Sylwia Celińska (2. MP juniorek), Kinga Cieślińska (3. MP juniorek), Karolina Styk i Sebastian Kruk (3. MP juniorów młodszych)

LUBELSKI KLUB KARATE TRADYCYJNEGO:

Reprezentanci sportów walki, LSKT oraz Lubelskiego Klubu Karate Tradycyjnego

Katarzyna Goch (dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Świata i złota medalistka Mistrzostw Polski), Agata Kańczugowska (dwukrotna brązowa medalista MŚ), Paulina Tutka (1. MŚ), Cezary Osieł (dwukrotny brązowy medalista MP), Artur Łój (dwukrotny brązowy medalista MP), Mikołaj Ciosek i Michał Pyszniak (dwukrotni brązowi medaliści MP).

Boks

Przedstawiciele klubów pięściarskich z Lublina: KS Paci, Berej Boxing i Olimpu

UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY BEREJBOXING:

Jakub Dziwina (1. MP kadetów, uczestnik Mistrzostw Europy w boksie), Daria Puszka (1. MP juniorek, uczestniczka Mistrzostw Europy), Ewelina Mańka (3. ME, 1. MP)

BOKSERSKI KLUB SPORTOWY OLIMP LUBLIN:

Dawid Litke (złoty medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), Adrian Kowal (2. MP seniorów, 1. Młodzieżowe Mistrzostw Polski)

KLUB SPORTOWY PACO LUBLIN:

Adam Kulik (2. MP), Michał Soczyński (1. MP seniorów i młodzieżowców), Karol Poleszak (3. MMP)

KLUB SPORTOWY BOKS LUBLIN:

Anita Kamińska (3. MMP)

Zapasy i sumo

SOKÓŁ LUBLIN:

Przedstawiciele KS Boks, KS Fight Gym oraz Sokoła Lublin

Kacper Berejowski (3. ME młodzików w sumo), Oktawia Skraińska (2. MP Juniorek w zapasach), Paweł Puacz (3. MP kadetów w sumo);

Muay Thai

Klub Sportowy Fight Gym:

Łukasz Bartnik (2. MP), Maciej Guz (2. MP), Michał Wołosiuk (2. MP), Adrian Koszałka (1. MP juniorów), Kamil Dobrzyński (3. MP juniorów)

Koszykówka

MIEJSKI KLUB SPORTOWY START LUBLIN:

Bartłomiej Pelczar (uczestnik Mistrzostw Europy U-18)

Kajakarstwo

LUBELSKIE TOWARZYSTWO KAJAKOWE FALA:

Kajakarze Fali: Wiktor Wieruszewski, Agata Zielińska i Dorota Moskowicz oraz Bartłomiej Pelczar, koszykarz Startu

Wiktor Wieruszewski (trzykrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski), Agata Zielińska (uczestniczka Mistrzostw Świata Juniorów, dwukrotna srebrna medalistka MP), Dorota Moskowicz (2. MP juniorów)

Karate Shorinryu

LUBELSKA AKADEMIA SPORTU:

Artur Kowalski (2. i 3 MP), Karol Krzeszowiec (3. MP), Michał Wójcik (3. MP)

Karate Kyokushin

LUBELSKI KLUB KARATE KYOKUSHIN:

Maria Jasko (w środku) to obecnie najlepsza zawodniczka Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin

Maria Jasko (2. Mistrzostwa Europy Seniorek), Konrad Kozłowski (uczestnik Mistrzostw Europy), Michalina Majewska (3. ME), Jan Waniewski (2. MP), Mikołaj Król (3. MP)

UKS OLIMPIJCZYK 23:

Martyna Piesko (wielokrotna medalistka MP juniorów w pływaniu), Oskar Grabek (2. MP juniorów)

UKS SP 51:

Natalia Zych (3. MP w triathlonie)

OLIMPIA:

Aleksandra Wilczewska (1. MP juniorów w pływaniu)

KLUB OYAMA KARATE:

Karolina Podlaszewska (2. MP juniorów), Julia Szmidt (3. MP juniorów), Wiktoria Rycerz (1. MP), Szczepan Szmidt (1. MP juniorów), Mateusz Pichur (2. MP juniorów), Szymon Szmidt (2. MP juniorów) , Grzegorz Lecki (3. MP juniorów)