Recital Macieja Maleńczuka

Chełmski Dom Kultury zaprasza 7 listopada br. o godz. 18.00 na recital MALEŃCZUK + Rhythm section, który jest retrospekcją dotychczasowych dokonań artysty uzupełniony sekcją rytmiczną.

Składa się z zestawu pieśni zarówno ulicznych, jak i późniejszych dokonań Macieja Maleńczua, które zyskały mu olbrzymią sympatię i popularność wśród wyrobionej części publiczności. Podczas recitalu publiczność usłyszy m.in. utwory: „Ostatnia Nocka”, „Tango Libido”, „Sługi za szlugi”, „Synu” czy „Dawna dziewczyno”. Maciejowi na scenie towarzyszyć będą muzycy znani m.in. z Piwnicy pod Baranami czy projektu „Maleńczuk gra Młynarskiego”: Wiesław Jamioł – perkusja, Dominik Wywrocki – kontrabas. Bilety po 100 i 105 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

12 października, poniedziałek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza

13 października, wtorek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza

14 października, środa
13.30 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
15.30 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – ZA I PRZECIW – JOKER, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, CHDK
20.15 – Jak zostać gwiazdą, CHDK

15 października, czwartek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
20.15 – Jak zostać gwiazdą, Zorza

Chodź na słówko – spektakl dla dzieci

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 października o godz. 16.00 na widowisko pt. „Chodź na słówko” w reżyserii Basi Szarwiło. Autorem piosenek jest Bartek Kazimierczak. To spektakl dla dzieci według scenariusza Maliny Przyślugi, jednej z najbardziej utytułowanych polskich współczesnych dramatopisarek, tworzących dla najmłodszych. Bohaterowie przedstawienia, Kula i Toperz, czyli dwa słowa niepoprawnie wypowiedziane przez dziecko, za wszelką cenę starają się zostać tym, kim naprawdę są, czyli Kurą i Nietoperzem.

Pomimo bajkowo-komediowej formuły spektakl porusza bardzo ważne w dzisiejszym świecie kwestie akceptacji, tożsamości, indywidualności i przyjaźni. Atutami spektaklu są także barwne stroje, niesamowita scenografia oraz piosenki grane i śpiewane „na żywo”. Spektakl „Chodź na słówko” miał premierę 16 marca 2019 roku. Widzowie docenili m.in. to, że w sposób lekki i przyjemny poruszone są w nim ważne i trudne tematy. Widowisko adresowane jest dla dzieci od 5. roku życia. Bilety po 20 zł. Dla naszych Czytelników, którzy we wtorek (13 października) o godz. 12.00 zadzwonią do redakcji „Nowego Tygodnia” mamy dwie podwójne wejściówki na spektakl „Chodź na słówko”.

Warsztaty w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej rozpoczyna realizację projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Pierwszym realizowanym w ramach tego projektu wydarzeniem zaplanowanym od 7 września do 16 października br. są warsztaty edukacyjne dla dzieci, dotyczące chełmskiego stroju ludowego. Warsztaty przygotowane są dla grup przedszkolnych i młodszych klas szkoły podstawowej tj. dzieci w wieku 5 – 12 lat. Spotkania odbywać się będą w muzeum, w scenerii stałej wystawy etnograficznej i dlatego będzie możliwość obejrzenia oryginalnych elementów stroju chełmskiego oraz otwarcia skrzyń wiannych i kufrów.

Podczas warsztatów etnograficznych pod nazwą „Modna (pra)babcia” uczestnicy dowiedzą się, co chciała mieć w szafie, a właściwie w skrzyni, 150 lat temu kobieta mieszkająca na wsi chełmskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzą się jak wyglądał chełmski strój ludowy, z jakich elementów się składał, gdzie występował, kto i jak go wykonywał, gdzie był przechowywany, gdzie kupowano jego elementy. Warsztaty będą okazją do poznania niektórych regionalnych nazw elementów stroju, np. życzka, obyczajka, nadtoczek, kimbałka, szerścianka. Autorkami projektu są Małgorzata Podlewska-Bem oraz Ilona Sawicka, które dla uczestników warsztatów przygotowały sporo niespodzianek, a także gadżetów, które dzieci będą mogły zabrać do domu.

Wystawa z Matką Bożą Chełmską

Do końca listopada br. w salach Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie oglądać można wystawę pt. „Matka Boska Chełmska. Ikonografia”. Na wystawie prezentowanych jest ponad 30 kopii cudownej ikony „Matki Bożej Chełmskiej”. Są to przedstawienia malarskie, odbitki graficzne i przedstawienia haftowane na sztandarach. Wystawę przygotowano z okazji Jubileuszu 255. rocznicy koronacji Cudownej Chełmskiej Ikony.

Po raz pierwszy udało się zgromadzić w jednym miejscu tak dużą liczbę kopii ikony Matki Bożej Chełmskiej. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się, aby na wystawę trafiły przedstawienia malarskie Matki Bożej Chełmskiej z kościołów rzymskokatolickich w Czułczycach, Klesztowie, Kosyniu, Żulinie; cerkwi prawosławnych w Bończy, Chełmie, Horostycie, Włodawie oraz ze zbiorów Parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Chełmie. Uzupełnieniem wystawy będzie obszerna publikacja książkowa.

Ballada o Wołyniu

Chełmski Dom Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają 19 października br. o godz. 18.00 na spektakl pt. „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Żaka. Sztuka w wykonaniu Teatru „Nie Teraz” to jedno z pierwszych w Polsce przedstawień teatralnych, które opowiada o ludobójstwie popełnionym przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności zamieszkałej na terenach południowo – wschodnich województw II RP. Ten niezwykle trudny temat przez całe dziesięciolecia był przemilczany, a dziś wciąż czeka na swą pełną obecność w świadomości Polaków.

W spektaklu „Ballada o Wołyniu” wykorzystano wątki legendarnej książki Włodzimierza Odo-jewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” oraz oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach. Z uwagi na trudną tematykę spektaklu jest on adresowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych i widzów dorosłych. Darmowe wejściówki do odbioru w kasach kina Zorza i ChDK.

Spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej

„Wszystko w rodzinie” to tytuł spektaklu, który Teatr Ziemi Chełmskiej wystawi w drugiej połowie października br. (23.10. oraz 30.10. o godz. 19.00, a także 31.10. o godz. 18.00) w Chełmskim Domu Kultury. To znana sztuka Ray’a Cooneya, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i reżyserii Marcina Wąsowskiego. Jest to szpitalna farsa o poszukiwaniu ojca i więzach krwi, które okazują się silniejsze od dbałości o wizerunek publiczny. Pogoń i ucieczka, parada przebierańców, trzy śledztwa w ciągu jednego dnia, absurdalne pomieszanie tożsamości i feeria wariackich gagów.

Domniemane ojcostwo nie zostaje do końca wyjaśnione, lecz wszystko kończy się dobrze. Obsada: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski, Sławoj Czarnota, Barbara Szarwiło, Magda Pick, Michał Łysiak, Zbigniew Moskal, Bogumiła Ryszkiewicz, Elżbieta Rybak, Marcin Słupczyński, Andrzej Kuczura, Marta Adamiec. Bilety w cenie 30 zł. Osoby posiadające bilety na spektakle, które zostały odwołane z powodu pandemii mają możliwość zwrotu biletu lub przebukowania go na aktualne terminy spektaklu. Zwroty i przebukowania można zrealizować w kasie CKF Zorza lub w kasie Chełmskiego Domu Kultury.

Stand-up dla dorosłych

Chełmski Dom Kultury zaprasza 20 października br. o godz. 19.00 na stand-up. Na scenie wystąpi Antoni Syrek-Dąbrowski w programie „Kronika filmowa”. Wydarzenie tylko dla dorosłych. Antoni Syrek-Dąbrowski – komik, improwizator, scenarzysta i aktor. Działa na scenie komediowej od 2010 roku. Zaczynał jako stand-upper w takich programach jak: HBO Stand-up Comedy Club, obu sezonach Comedy Central Prezentuje: Stand-up!, Tylko dla dorosłych w TVP2 oraz Roaście Kuby Wojewódzkiego w TVN.

Udało mu się również zakwalifikować do anglojęzycznego programu Stand-up Express – kolaboracji komików z całej Europy Wschodniej. Poza stand-upem zajmuje się również improwizacją komediową, której uczył się od mistrzów tej formy w teatrze „IO” w Chicago. Improwizuje od ponad czterech lat w teatrze „Hofesinka”, który co tydzień można oglądać na deskach Resortu w Warszawie. Support: Łukasz Kowalski z programem „Bakłażan”. Bilety: 35 zł, 45 zł w dniu wydarzenia, dostępne także na kupbilecik.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here