Redaktorski Dinozaur 2017

Maria Balicka-Kasprzak została tegoroczną laureatką tytułu „Młody Dinozaur” nadawanego przez kapitułę powołaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – Oddział Lubelski. Jego wręczenie odbyło się jak co roku podczas dziennikarskiego Tłustego Czwartku.


Maria Balicka-Kasprzak nietuzinkową w środowisku dziennikarskim Lublina jest osobą. To śmiała i rzetelna dziennikarka, pasjonatka spraw społecznych, także zaangażowana aktywistka Stowarzyszenia, w którym przez wiele lat pełniła funkcję skarbnika.
Ekonomistka z wykształcenia, pilot z zamiłowania, chwyciła za pióro nie gdzie indziej, jak w Państwowych Zakładach Lotnictwa w Świdniku i to od razu na stanowisku redaktora naczelnego lokalnej gazety „Głos Świdnika”. Z czasem zyskała miejsce w redakcji „Sztandaru Ludu”, później „Dziennika Wschodniego”. Podejmowała tematy dotyczące ludzkich problemów i pomagała je rozwiązywać. Była też twarzą m.in. inicjowanej przez siebie akcji „Książka dla każdego dziecka”. Z wielką pasją zajmowała się sprawami dziecięcych wiosek SOS – przypomniał wygłaszając laudację red. Janusz Świąder.
Przez kilka lat prowadziła „Magazyn Fatkillers” – pismo Stowarzyszenia Walki z Otyłością, popularyzujące osiągnięcia w tej dziedzinie. Jak twierdzi, pomogło to także jej samej.
– „Ze zmęczonej i zrezygnowanej zmieniłam się w osobę pełną radości i energii, która myśli, ile jeszcze w życiu ma do zrobienia. Z początku nie wierzyłam w siebie. Na pilota akcji zgłosiłam się, by oczy innych i ich wiara w mój sukces dodawały mi sił. Wiedziałam, że wtedy będzie mi wstyd zawrócić czy zatrzymać się w połowie drogi i osiągnąć cel – pisała red. Balicka. Schudła 37 kg i jej życie zmieniło się diametralnie. Tak oto pasja zawodowa przekłada się na sztukę życia.
Jej werwę było widać i słychać w anegdotach, którymi bawiła kilkudziesięciu dziennikarzy-seniorów, przybyłych tego wieczoru na tradycyjne pączki do kafejki DK LSM.
Niepowtarzalny w kraju laur „Młodego Dinozaura” wręczono już po raz 19. Tytuł ten przyznaje się mistrzom pióra, mikrofonu i kamery, którzy pozostając w stanie spoczynku, są nadal czynni zawodowo. Jego dotychczasowi laureaci to m.in. redaktorzy: Adam Tomanek, Kazimierz Pawełek, Andrzej Albigowski, Alicja i Tadeusz Chwałczykowie, Wojciech Klusek, Ewa Dziedzic, Krystyna Kotowicz, Alicja i Tadeusz Chwałczykowie, Janusz Świąder, Grażyna Hryniewska, Izabella Wlazłowska, Kazimiera Błażewicz-Izdebska, Witold Miszczak i Zbigniew Miazga.
Marek Rybołowicz