REJOWIECKA. Odwodnienie, ulice i latarnie

Budowa kanału burzowego i remont nawierzchni na ul. Ceramicznej, oświetlenie ulic Judyma, Tuwima i Malowane, budowa nawierzchni na Bogdanowicza, kontynuacja prac na Krańcowej – m.in. takie inwestycje do przyszłorocznego budżetu zgłosili mieszkańcy osiedla „Rejowiecka”.

Zebranie mieszkańców os. Rejowiecka rozpoczęła informacja przewodniczącej Danuty Dąbskiej o inwestycjach, jakie udało się wykonać w tym roku. Wśród nich znalazły się m.in. remont ulic Kochanowskiego i części Rejowieckiej. Jak zapewniali obecni na zebraniu przedstawiciele magistratu lada dzień powstać mają również siłownie „pod chmurką” przy boisku na ul. Makowej i ul. Ceramicznej. Przy drugiej z tych ulic powstanie również plac zabaw.
Jedną z ważniejszych inwestycji dla tej części Chełma jest budowa kanału burzowego na ul. Ceramicznej. Wiele do życzenia pozostawia również stan jej nawierzchni.
– Po opadach zbiera się tam woda i mamy olbrzymie bajoro – mówili mieszkańcy.
Wśród najbardziej palących potrzeb mieszkańcy wymieniali również instalację oświetlenia na ulicach Judyma, Tuwima i części ul. Malowane.
Powrócił również temat ul. Krańcowej. – Co będzie z naszą ulicą – pytała jedna z mieszkanek. – Jedna osoba wciąż blokuje dalszą budowę drogi. Poza tym mówiło się, że zostaną tu „podciągnięte” wszystkie media, a tymczasem kanalizacja jest tylko do połowy ulicy.
Aby budowa ul. Krańcowej mogła dojść do skutku, miasto musiało odkupić i zająć prywatne grunty pod pas drogowy. Tu pojawił się problem, bo jeden z właścicieli posesji ma uwagi, odnośnie zajętego pod drogę terenu.

– Pewnych rzeczy nie możemy przeskoczyć. Od każdej wydanej w sprawie decyzji druga strona ma prawo się odwołać i z tego prawa korzysta. Nie możemy przewrócić płotu na siłę. Idziemy z decyzją i prosimy, aby się do niej dostosować. Będziemy jeszcze konsultować tę sprawę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która ma większe doświadczenie w takich sprawach – mówił obecny na zebraniu wiceprezydent Józef Górny i dodał, że wszystkie potrzebne instalacje są zaprojektowane i zostaną wykonane.
Sporo czasu poświęcono dyskusji na temat bezpieczeństwa drogowego. Jak zauważył jeden z mieszkańców, odkąd ul. Kochanowskiego została wyremontowana, kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Jego zdaniem należałoby zdegradować tę ulicę do osiedlowej i zamontować progi zwalniające. Podobny problem jest na ulicy Wygon.
Jedna z mieszkanek prosiła też o zamontowanie lustra przy wyjeździe z ul. Żabiej. Zdaniem radnej Ewy Suchań, lustro przydałoby się także przy wjeździe z Kraszewskiego w Szpitalną. Znak stop jest umieszczony dwa metry przed skrzyżowaniem, a widoczność ogranicza też znajdujący się na rogu obu ulic mur. Radna zaproponowała, że warto rozważyć jakieś rozwiązanie nakazujące rowerzystom zejście z roweru i przeprowadzenie go przez ulicę.
– Progi zwalniające i lustra nie zawsze są dobrym rozwiązaniem – mówił radny Sławomir Niepogoda, szef chełmskiego WORD-u. – Nie gwarantują one bezpieczeństwa, nie zastąpią właściwej postawy kierowców, kultury na drodze, myślenia i rozwagi.
Pojawił się też temat ulicy Bogdanowicza. Jak mówił, J. Górny w tym roku miasto zadba, aby droga była przejezdna i równa. Wiceprezydent proponował, aby budowa ulicy została ujęta w zgłoszonych przez mieszkańców propozycjach do budżetu.
Ostatecznie jako propozycje do przyszłorocznego budżetu mieszkańcy zgłosili następujące zadania: budowa kanału burzowego i remont ul. Ceramicznej, oświetlenie ulic Judyma, Tuwima i Malowane, opracowanie dokumentacji na oświetlenie ul. Bursztynowej, budowa placu zabaw przy ul. Makowej, budowa nawierzchni na ul. Poleskiej (choć ta inwestycja może „wypaść”, jeśli będzie budowany kanał burzowy na ul. Ceramicznej), zagospodarowanie Glinianek, oczyszczenie osadnika na ul. Wygon oraz konserwacja drenażu odwadniającego aż do Uherki, remont ul. Rejowieckiej, drugi etap budowy ul. Krańcowej, opracowanie dokumentacji na budowę kanalizacji w rejonie ulic Norwida, Wyspiańskiego i Malowane.
Na zebraniu pojawił się też temat budżetu obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy osiedla będą wybierali spośród siedmiu zgłoszonych wniosków.
– Apeluję do wszystkich mieszkańców naszego osiedla, aby wzięli udział w tym głosowaniu. O tym, że warto, mamy przykład z tego i poprzedniego roku – wyremontowaną ulicę Kochanowskiego i budowę sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Budowlanej i Ceramicznej. Namówcie sąsiadów, znajomych, aby poszli i zagłosowali – zachęcała Danuta Dąbska. (kw)