„Rekordowe” zdjęcie nr 16 000

Zapewne niewielu kibiców futbolu wie jaki jest najwyższy wynik oficjalnego meczu piłkarskiego, stanowiący rekord zapisany w Księdze Guinnessa. 31 października 2002 roku w meczu o mistrzostwo ligi Madagaskaru drużyna AS Adema pokonała Stade Olymique L’Emyrne Antananarivo aż 149:0 (75:0)!!! Fotografia drużyny, która przegrała w tak rekordowych rozmiarach, w ostatnich dniach została numerem 16 000 w kolekcji Jacka Kosierba.


Przypomnijmy, że pasjonat futbolu ze Świdnika od 1982 roku gromadzi zdjęcia drużyn piłkarskich z całego świata. Zbiór jest specyficzny, bowiem trafia do niego tylko jedna fotka konkretnej drużyny. Teraz „dobił” do 16 000 fotografii drużyn z całego świata. Jednak plany świdniczanina są dużo bardziej ambitne. Na swoje 50 urodziny chciałby zgromadzić 50 tysięcy fotografii. Ma na to jeszcze niespełna siedem lat.– Zdjęcia SOE Antananarivo poszukiwałem blisko rok. W końcu na jednym z portali społecznościowych udało mi się skontaktować z Mamisoa Razafindrakoto, kapitanem drużyny z 2002 roku, która wówczas doznała tak sromotnej klęski. Trochę czasu zajęło mu odnalezienie zdjęcia z tego niezbyt chlubnego wydarzenia w jego karierze piłkarskiej. W końcu otrzymałem fotografię, która została numerem 16 000 w mojej kolekcji – przyznaje Jacek Kosierb.
Z samym meczem to bardzo ciekawa historia. Obrońcą tytułu mistrzowskiego z poprzedniego sezonu był klub SOE Antananarivo. Rekordowy mecz był częścią play-offów, które miały wyłonić mistrza Madagaskaru. Brały w nich udział cztery najlepsze zespoły fazy zasadniczej, które grały systemem każdy z każdym (u siebie i na wyjeździe). Rozegrano sześć kolejek, jednak już piąta wyłoniła nowego mistrza Madagaskaru. AS Adema pokonał ostatni w tabeli zespół USA 1:0, zaś obrońca tytułu, SOE, jedynie zremisował z DSA 2:2. W meczu DSA – SOE przez długi czas goście prowadzili 1:2, jednak w końcówce spotkania sędzia Benjamina Razafintsalama przyznał wątpliwego karnego dla drużyny DSA. Mecz zakończył się wynikiem 2:2, co pozbawiło obie drużyny tytułu mistrzowskiego. W ramach protestu, w meczu ostatniej kolejki, piłkarze z Antananarivo postanowili zaprotestować przeciwko, ich zdaniem, stronniczemu sędziowaniu zarówno w poprzednim, jak i obecnym spotkaniu. Po każdym wznowieniu gry piłkarze SOE atakowali własną bramkę i do przerwy strzelili 75 goli samobójczych. W 65 minucie spotkania trener nowych mistrzów Madagaskaru – AS Adema – Rhino Randriamanjaka, zaproponował przeciwnikom, aby zaprzestali ostrzeliwać własną bramkę, ci jednak odmówili. Było już wtedy 108:0. Do końca regulaminowego czasu piłkarze SOE strzelili sobie jeszcze 41 goli samobójczych. Gol padał średnio co 36 sekund. Sam środkowy obrońca tej drużyny, Manitranirina Andrianiaina, strzelił 69 bramek. Piłkarze AS jedynie biernie przyglądali się tej sytuacji. Kibice z kolei domagali się zwrotu pieniędzy za zakupione bilety. Malgaska Federacja Piłkarska postanowiła ukarać trenera i czterech piłkarzy SOE za ten mecz. Trenera zawieszono na trzy lata i objęto zakazem wstępu na stadion w tym czasie, a piłkarzy zawieszono w prawach zawodnika i objęto zakazem wstępu na stadion do końca sezonu 2002. Sędzia meczu nie został ukarany…
Postępy w kolekcji Jacka Kosierba można śledzić na bieżąco na stronie internetowej www.kolekcjajack74.futbolowo.pl

TOP „10” ZDJĘĆ DRUŻYN

1. Niemcy 2398

2. Polska 1280

3. Włochy 692

4. Singapur 671

5. Portugalia 594

6. Kanada 317   Serbia 317

7. USA 275

8. Japonia 272

9. Hiszpania 252

10. Anglia 227