Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Pewnego razu… w Hollywood: 2, 3, 5 września godz. 20.30 (ZORZA), 4 września godz. 20.30, ChDK;


Playmobil: Film: 2, 3, 4, 5 września, godz. 14.00, godz. 16.00, ZORZA

Królowe zbrodni: 2, 3, 4, 5 września godz. 18.00, ZORZA

Yuli: 3 września godz. 16.00, 5 września godz. 17.30, ChDK

Upiorne opowieści po zmroku: 3 września godz. 20.45, 4 września godz. 18.15, 5 września godz. 20.00, ChDK

Gdzie jesteś, Bonaparte: 2 września godz. 16.00, 3 września godz. 18.30, 5 września godz. 15.30, ChDK

Maraton: TO – cz. 1 i 2: 4 września godz. 20.00, ZORZA

Król Lew: 6 września godz. 12.00, godz. 14.30, 7, 8 września 12.30, ZORZA

Polityka: 6 września godz. 20.30 (ZORZA), godz. 15.00, 18.00 (ChDK), 7 września godz. 15.00, 18.00 (ZORZA), godz. 14.00, 20.30 (ChDK), 8 września godz. 15.00, 18.00 (ZORZA), godz. 14.00, 20.30 (ChDK)

To: Rozdział 2: 6 września godz. 17.00 (ZORZA), godz. 20.45 (ChDK), 7 września godz. 21.00 (ZORZA), godz. 17.00 (ChDK), 8 września godz. 21.00 (ZORZA), godz. 17.00 (ChDK)

ChDK zaprasza na spektakl

„Serca na odwyku” to tytuł spektaklu zaplanowanego 15 listopada br. w Chełmskim Domu Kultury. Jest to komedia, w której bohaterowie w zabawny sposób udowadniają, że na miłość nigdy nie jest za późno i zawsze warto dać życiu szansę na szczęście! Spektakl poruszając powikłane relacje damsko-męskie, obfituje w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi. Aktorzy grający w przedstawieniu to znani artyści komediowi, występujący w wielu hitach teatralnych i filmowych. Występują: Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska, Michał Piela. Reżyseria: Cezary Żak. Bilety w cenie 85-95 zł.

Biblioteka zaprasza na wystawę

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie przy ul. Wieniawskiego 15 zaprasza od 2 do 30 września na wystawę „Moje impresje. Wystawa malarstwa i rysunku Lilii Prończuk”. Lilia Prończuk, nauczycielka biologii, przyrody i podstaw przedsiębiorczości w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Urodziła się w Chełmie, ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie, a także Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne dla Nauczycieli w zakresie „Przedsiębiorczości” w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, studia podyplomowe w Zakresie Ochrony i Kształtowania Środowiska w Akademii Rolniczej w Lublinie, Podyplomowe Studia w Zakresie Przyrodoznawstwa na Wydziale Filozofii KUL w Lublinie. L. Prończuk malarstwem pasjonuje się od najmłodszych lat.

Doskonaliła swój warsztat pracy na zajęciach w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Chełmskim Domu Kultury (2000 r.) pod kierunkiem artysty malarza Teresy Chomik-Kazarian. Uczyła się również różnorodnych technik malarskich w Ognisku Plastycznym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (2016 r.) pod kierunkiem Waldemara Arbaczewskiego.
Kilkakrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich, m.in. w Sandomierzu (2016 r.), Ustce (2018 r.), Szczebrzeszynie (2018 r.), doskonaląc swoje umiejętności i tworząc nowe prace. Tworzy z potrzeby serca.

Ulubionym tematem prac są pejzaże malowane w plenerze lub inspirowane wykonanymi przeze autorkę zdjęciami. Wśród jej prac można również obejrzeć kwiaty, martwe natury, postaci oraz różnorodne motywy przyrody. Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej jest pierwszą wystawą indywidualną, na której autorka prezentuje prace wykonane ołówkiem, akwarelą, techniką akrylową i olejną.

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Od baroku do współczesności”. Ekspozycję tworzą zbiory z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz chełmskiego muzeum. Są to portrety, krajobrazy, martwa natura, dawne meble od XVIII do XX wieku. Wśród eksponatów z muzeum kieleckiego znajdują się m.in. XVI-wieczna skrzynia szufladowa, holenderski sekretarzyk z 1. połowy XVII wieku, krzesła oraz okazałe meble gdańskie z około 1700 r. Wystawę tworzą też XVIII-wieczne angielskie fotele i kanapa, zegar szafowy oraz stół niemiecki.

Ze zbiorów chełmskiego muzeum wyeksponowano m.in. wybrane barokowe portrety władców Stanisława Leszczyńskiego, Augusta III Sasa i królowej Marii Józefy, Wojciecha Węglańskiego (kasztelana ziemi chełmskiej), zestawione z malarstwem portretowym XX wieku. Wystawę będzie można oglądać w muzeum przy ul. Lubelska 55 do 30 listopada br. Podczas „Nocy Kultury” otwarto także ekspozycję „Kazimierz Szwainowski. Grafika”.

Prezentowane są na niej grafiki K. Szawainowskiego (1917 – 2002), które zostały przekazane w darze do kolekcji Muzeum w Chełmie przez pastora Franka Klimmecka z Niemiec. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r. Artysta urodził się w Wilnie, dzieciństwo i młodość spędził na Litwie. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych i 130 zbiorowych. Wystawa czynna do 24 listopada br.

Narodowe Czytanie

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Chełm, Muzeum Ziemi Chełmskiej, Zespołem Szkół Ekonomicznych i Mundurowych oraz Zespołem Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich włączyły się w organizację ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. 6 września o godz. 10.00 na Placu Łuczkowskiego znakomite polskie utwory („Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego) bądą czytali duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, nauczyciele i młodzież.

Imprezę poprowadzą Dominika Osieleniec ze Studia Teatru Wyobraźni Młodzieżowego Domu Kultury i Kacper Jasyk – przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. Adaptację nowel na tegoroczną edycję Narodowego Czytania przygotował Andrzej Dobosz, krytyk literacki i eseista, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Specjalnie na chełmskie czytanie doboru tekstów dokonał aktor Teatru Kameralnego w Lublinie i nauczyciel MDK Mirosław Majewski, zaś gości czytających zaprosiła chełmska delegatura Kuratorium Oświaty w Lublinie, która jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Narodowe czytanie także w Bibliotece Publicznej

Wszystkich chętnych na wspólnego czytania polskich nowel w ramach akcji „Narodowe czytanie” zapraszają także Prezydent Miasta Chełm oraz Chełmska Biblioteka Publiczna. Spotkanie zaplanowano 12 września w Galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40. Czytanie rozpocznie się o godz. 11.00. Wydarzenie uświetni koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here