Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Król Lew: 9, 11 września godz. 13.00, godz. 15.30; 10, 12 września 14.00, ZORZA

Polityka: 9 września godz. 18.00 (ZORZA), godz. 15.00, 21.00 (ChDK), 10 września 15.00, 18.00 (ChDK), godz. 20.30 (ZORZA), 11 września godz. 15.00, 21.00 (ChDK), godz. 18.00 (ZORZA), 12 września godz. 15.00, 18.00 (ChDK); 20.30 (ZORZA); 13 września godz. 18.00, 20.45 (ZORZA); 14, 15 września godz. 18.00, 20.45 (ZORZA)

To: Rozdział 2: 9 września godz. 21.00 (ZORZA), godz. 17.45 (ChDK), 10 września godz. 17.00 (ZORZA), godz. 21.00 (ChDK), 11 września godz. 21.00 (ZORZA), godz. 17.45 (ChDK), 12 września godz. 17.00 (ZORZA), godz. 21.00 (ChDK), 13 września godz. 20.30 (ChDK), 14 września godz. 20.30 (ChDK), 15 września godz. 20.30 (ChDK)

Dora i Miasto złota: 13, 14, 15 września godz. 13.30, 15.45 (ZORZA)

Piłsudski: 13, 14, 15 września godz. 16.00, 18.15 (ChDK)

Wakacyjna Trasa Dwójki – największa impreza w Chełmie

W piątek, 13 września, w Chełmie zaplanowano wielki koncert zamykający Wakacyjną Trasę Dwójki. Od godziny 20.00 na olbrzymiej scenie w parku miejskim będą występowały muzyczne gwiazdy, w tym także disco polo. Trzygodzinny koncert emitować będzie TVP 2. Wstęp na imprezę bezpłatny. Na scenie wystąpią m.in.: „Cleo”, „Weekend”, „Golec uOrkiestra”, Rafał Brzozowski, „Jorrgus”, „Playboys”, „Milano”, „Harlem”, Ryszard Makowski, „Savage”. Koncert tradycyjnie wyemituje TVP 2. Początek transmisji zaplanowano na godzinę 20.40.

Parafiada na osiedlu Słoneczne

15 września Parafia pw. Świętej Rodziny w Chełmie organizuje na placu przy kościele „Parafiadę rodzinną”. W programie atrakcje dla małych i dużych, m.in.: zawody rodzinne, lot balonem, gry, konkursy i zabawy, występy artystyczne. Start o godzinie 13.00.

ChDK zaprasza na spektakl

„Serca na odwyku” to tytuł spektaklu zaplanowanego 15 listopada br. w Chełmskim Domu Kultury. Jest to komedia, w której bohaterowie w zabawny sposób udowadniają, że na miłość nigdy nie jest za późno i zawsze warto dać życiu szansę na szczęście! Spektakl poruszając powikłane relacje damsko-męskie, obfituje w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi. Aktorzy grający w przedstawieniu to znani artyści komediowi, występujący w wielu hitach teatralnych i filmowych. Występują: Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska, Michał Piela. Reżyseria: Cezary Żak. Bilety w cenie 85-95 zł.

Biblioteka zaprasza na wystawę

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie przy ul. Wieniawskiego 15 zaprasza od 2 do 30 września na wystawę „Moje impresje. Wystawa malarstwa i rysunku Lilii Prończuk”. Lilia Prończuk, nauczycielka biologii, przyrody i podstaw przedsiębiorczości w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Urodziła się w Chełmie, ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie, a także Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne dla Nauczycieli w zakresie „Przedsiębiorczości” w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, studia podyplomowe w Zakresie Ochrony i Kształtowania Środowiska w Akademii Rolniczej w Lublinie, Podyplomowe Studia w Zakresie Przyrodoznawstwa na Wydziale Filozofii KUL w Lublinie. L. Prończuk malarstwem pasjonuje się od najmłodszych lat.

Doskonaliła swój warsztat pracy na zajęciach w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Chełmskim Domu Kultury (2000 r.) pod kierunkiem artysty malarza Teresy Chomik-Kazarian. Uczyła się również różnorodnych technik malarskich w Ognisku Plastycznym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (2016 r.) pod kierunkiem Waldemara Arbaczewskiego.
Kilkakrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich, m.in. w Sandomierzu (2016 r.), Ustce (2018 r.), Szczebrzeszynie (2018 r.), doskonaląc swoje umiejętności i tworząc nowe prace.

Tworzy z potrzeby serca. Ulubionym tematem prac są pejzaże malowane w plenerze lub inspirowane wykonanymi przeze autorkę zdjęciami. Wśród jej prac można również obejrzeć kwiaty, martwe natury, postaci oraz różnorodne motywy przyrody. Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej jest pierwszą wystawą indywidualną, na której autorka prezentuje prace wykonane ołówkiem, akwarelą, techniką akrylową i olejną.

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Od baroku do współczesności”. Ekspozycję tworzą zbiory z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz chełmskiego muzeum. Są to portrety, krajobrazy, martwa natura, dawne meble od XVIII do XX wieku. Wśród eksponatów z muzeum kieleckiego znajdują się m.in. XVI-wieczna skrzynia szufladowa, holenderski sekretarzyk z 1. połowy XVII wieku, krzesła oraz okazałe meble gdańskie z około 1700 r.

Wystawę tworzą też XVIII-wieczne angielskie fotele i kanapa, zegar szafowy oraz stół niemiecki. Ze zbiorów chełmskiego muzeum wyeksponowano m.in. wybrane barokowe portrety władców Stanisława Leszczyńskiego, Augusta III Sasa i królowej Marii Józefy, Wojciecha Węglańskiego (kasztelana ziemi chełmskiej), zestawione z malarstwem portretowym XX wieku. Wystawę będzie można oglądać w muzeum przy ul. Lubelska 55 do 30 listopada br. Podczas „Nocy Kultury” otwarto także ekspozycję „Kazimierz Szwainowski.

Grafika”. Prezentowane są na niej grafiki K. Szawainowskiego (1917 – 2002), które zostały przekazane w darze do kolekcji Muzeum w Chełmie przez pastora Franka Klimmecka z Niemiec. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r. Artysta urodził się w Wilnie, dzieciństwo i młodość spędził na Litwie. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych i 130 zbiorowych. Wystawa czynna do 24 listopada br.

Narodowe czytanie w Bibliotece Publicznej

Prezydent Miasta Chełm oraz Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego czytania polskich nowel w ramach akcji „Narodowe czytanie”. Spotkanie zaplanowano 12 września w Galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40. Czytanie rozpocznie się o godz. 11.00. Wydarzenie uświetni koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie.

Narodowe Czytanie w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza do wspólnego czytania Nowel polskich 12 września. O godz. 10.00 czytanie Katarynki Bolesława Prusa a następnie: Sachem Henryka Sienkiewicza, Dym Marii Konopnickiej, Dobra pani Elizy Orzeszkowej i Orka Władysława Stanisława Reymonta. Od godz. 12.00 zatopimy się w lekturze Henryka Rzewuskiego Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy), a następnie poczytamy Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza i zakończymy Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego.

Organizatorami tegorocznej edycji Narodowego Czytania wzorem lat ubiegłych są jednostki oświatowe Samorządu Województwa Lubelskiego: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział Chełm i Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe w Chełmie.

Wszyscy uczestnicy otrzymają okolicznościowe stemple wydane przez prezydenta Andrzeja Dudę na przyniesionych ze sobą egzemplarzach nowel polskich. Kontakt tel. 82 562 24 86.

„Jezioro łabędzie” w wykonaniu Royal Russian Ballet

Chełmski Dom Kultury zaprasza 22 października br. na arcydzieło sztuki baletowej -„Jezioro łabędzie” w wykonaniu zespołu o międzynarodowej sławie Royal Russian Ballet. Zespół powstał w Charkowie w 2007 roku i składa się z artystów rosyjskich i ukraińskich. Szturmem zdobywa on sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody.

Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują: Mikhail Bezzubikov – solista Bolshoi Ballet, który ukończył słynną rosyjską szkołę choreografii w Perm i w uznaniu wielu zasług otrzymał tytuł Honorowego Artysty Rosji, a także Anatoliy Kazatskiy – manager zespołu, tancerz i choreograf, m.in. zwycięzca Międzynarodowego Konkursu „Serge Lifar 2002”.

Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim młodzieńcza pasja i perfekcja w wykonaniu sprawiają, że grono wielbicieli Royal Russian Ballet stale rośnie. Zespół złożony z młodych artystów kontynuujących tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej oczarował już publiczność wielu krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Podczas wizyty w Chełmie „Royal Russian Ballet” zaprezentuje publiczności w ChDK bajkową opowieść połączoną z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów – Piotra Czajkowskiego.

Wprowadzi ona widzów w piękny, magiczny świat baletu klasycznego. „Jezioro łabędzie”, ponadczasowa historia ponad sto lat należy do kanonu, z którym każdy miłośnik sztuki powinien się zapoznać. Opowieść o księżniczce zaklętej w łabędzia łączy takie uniwersalne prawdy jak walka dobra ze złem, skrywane namiętności, a przede wszystkim ukazuje potęgę miłości. Bilety od 95 zł.

Środy z filmem w ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna po wakacjach wraca do projekcji Klubu Dobrego Filmu, by wspólnie delektować się dobrym kinem, niezapomnianymi kreacjami aktorskimi i wirtuozerią scenarzystów, reżyserów oraz autorów zdjęć. I wzruszać muzyką najlepszych kompozytorów muzyki filmowej.

Tradycyjnie we wrześniu w KDF Gościc będą pozycje oscarowe bieżącego sezonu. W kolejne środy zobaczymy dylematy pierwszego człowieka w kosmosie, dość dziwne gry salonowe na dworze angielskiej królowej Anny oraz współczesne polityczne intrygi wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Projekcje w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40, w każdą środę września o 18.00. Wstęp wolny.