Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Shazam!: 15, 16, 17 kwietnia godz. 19.30, ZORZA


Dumbo: 15, 16, 17 kwietnia godz. 14.00, godz. 16.45; ZORZA
18, 19, 20, 21 kwietnia – kino nieczynne.

KDF w ChBP

W kwietniu do Klubu Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej wróciły „Historie prawdziwe”. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to wycieczka przez meandry ludzkich charakterów, postaw i zdarzeń. W kolejne środy widzowie śledzić będą losy wybitnych szefowych kuchni (Amy Adams i Meryl Streep), więźniów obozu w Sobiborze (w nowym filmie Konstantina Chabienskiego) oraz czarnoskórego agenta FBI, który został członkiem Ku Klux Klanu. Wszystkie projekcje odbywają się w sali widowiskowej ChBP przy ulicy Partyzantów 40. Początek seansów o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Moja Przygoda w Muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie jest lokalnym organizatorem ogólnopolskiego konkursu ogłaszanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Konkurs w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zapoznanie się z wybranymi wystawami Muzeum Ziemi Chełmskiej w zakresie archeologii, etnografii, przyrody, sztuki dawnej, sztuki współczesnej.

Uczestnicy konkursu powinni poznać ekspozycje muzealne, prezentowane w roku 2018/2019 i wykonać jedną lub więcej prac plastycznych, związanych tematycznie z wybranym eksponatem lub zespołem eksponatów, oddać nastrój i atmosferę towarzyszącą zwiedzaniu ekspozycji. Uczestnik konkursu powinien dokonać wyboru, co wywarło na nim największe wrażenie i przedstawić to w swojej wizji artystycznej.

Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych lub zajęć w instytucjach i ośrodkach kultury. Przedszkola i szkoły mogą zgłosić dowolną liczbę uczestników. Każdy uczestnik może dostarczyć maksymalnie trzy prace. Nadesłane lub dostarczone prace będą oceniane w pięciu grupach wiekowych (I gr. – 5-6 lat, II gr. 7-9 lat, III gr. – 10-12 lat, IV gr. 13-15 lat, V gr. 16-18 lat).

W każdej grupie wiekowej zostaną przyznane trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej organizowanej przez Muzeum. Technika wykonanych prac jest dowolna.

Prace należy dostarczyć do 6 maja br. na adres: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 55, 22-100 Chełm. Szczegółowe informacje pod nr tel. 503 798 363, e-mail: biblioteka@mzch.pl.

Chełmskie pisanki

Muzeum Ziemi Chełmskiej w wielkanocnym klimacie. Do 30 kwietnia br. czynna jest wystawa pod nazwą „Chełmskie pisanki”. Ekspozycja do obejrzenia przy ul. Lubelskiej 56A.

Wieczór Bieszczadzki

Miłośnicy Bieszczad już mogą rezerwować sobie czas na doroczne spotkanie miłośników bieszczadzkich ostępów, muzyki z krainy łagodności i melancholijnych spotkań z gitarą przy ognisku organizowane przez Chełmski Dom Kultury. To dziewiąta edycja tej imprezy na skarpie przy Chadeku.

Z kolei po raz trzeci „Wieczór bieszczadzki” wzbogacony będzie o część konkursową dla wykonawców piosenki turystycznej i poetyckiej. Gwiazdami tegorocznej edycji będą legendy muzyki tego nurtu: Tadeusz Woźniak oraz zespół Słodki Całus od Buby. Program – 8 czerwca br.: przesłuchania konkursowe, koncert zwycięzców II edycji konkursu zespół Bez Cienia Ciszy, ogłoszenie wyniku konkursu, koncert zespołu Słodki Całus od Buby, nocne bieszczadzkie Jam Session.

9 czerwca br. – koncert laureatów, koncert Tadeusza Woźniaka. Wstęp na imprezę wolny. Już teraz zespoły, soliści i osoby, którym bliskie są klimaty piosenki turystycznej i poetyckiej zaproszeni są do udziału w Festiwalu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Na Skarpie”/Wieczór Bieszczadzki. Zapewniona: wspaniała atmosfera, profesjonalne jury oraz atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, a także noclegi w Chełmskim Schronisku Młodzieżowym PTTK.

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres naskarpie@chdk.chelm.pl. Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie internetowej ChDK. Wśród atrakcyjnych nagród pieniężnych i rzeczowych jury rekomenduje wyróżniającego się wykonawcę do Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Przyznawane będą również rekomendacje do wydarzeń komercyjnych – Muzycznej Studni w Chełmie oraz Festiwalu Doliny Sanu (Muczne – Bieszczady)

51. Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy

Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy to przegląd najciekawszych amatorskich teatrów lalkowych z Polski jak i prezentacje profesjonalnych zespołów teatralnych. Spotkaniom, zaplanowanym w dniach 23-26 maja w Chełmskim Domu Kultury, będą towarzyszyć pokazy metodyczne, multimedialne, wystawy, animacje, happeningi, konkursy na lalkę, plakat, zdjęcie. ​Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Spotkania chóralne

Chełmski Dom Kultury zaprasza 28 kwietnia o godz. 16.00 na XXVIII Międzynarodowe Spotkania Chóralne. Na program koncertu złożą się specjalnie przygotowane na tę okoliczność utwory. Obok gospodarza, Chóru Ziemi Chełmskiej „Hejnał”, na scenie zaprezentują się: Chór Męski „Ave” Parafii Rzymsko-Katolickiej w Sławatyczach – dyrygent Ludwik Sławiński, Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo” z Biłgoraja – dyrygent Paweł Stelmach, Chór „Tercja” ze Świdnika – dyrygent Bogdan Lipiński, Chór Gminy Kurów – dyrygent Bogdan Lipiński, Chór „Partychóra Ensemble” – dyrygent Krzysztof Weresiński, Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” – Danuta Bałka-Kozłowska. Cena biletu – 15 zł.