Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Avengers: Koniec gry: 26, 27, 28 kwietnia godz. 16.00, godz. 19.30; ZORZA

Praziomek: 22, 23, 24, 25 kwietnia godz. 14.00, godz. 16.00; 26 kwietnia godz. 14.00; 27, 28 kwietnia godz. 12.00, godz. 14.00, ZORZA
Miłość i Miłosierdzie: 22, 24 kwietnia godz. 18.00; 23 kwietnia godz. 20.15; ZORZA
Ułaskawienie: 22, 24 kwietnia godz. 20.00; 23 kwietnia godz. 18.00; 25 kwietnia – DKF – godz. 18.00 (po tym seansie o godz. 20.00 planowane jest spotkanie z reżyserem filmu Janem Jakubem Kolskim); ZORZA

KDF w ChBP

Klub Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na ostatni film z cyklu „Historie prawdziwe”. W środę obraz o czarnoskórym agencie FBI, który został członkiem Ku Klux Klanu. Projekcja w sali widowiskowej ChBP przy ulicy Partyzantów 40 o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Chełmskie pisanki

Muzeum Ziemi Chełmskiej w wielkanocnym klimacie. Do 30 kwietnia br. czynna jest wystawa pod nazwą „Chełmskie pisanki”. Ekspozycja do obejrzenia przy ul. Lubelskiej 56A.

Moja Przygoda w Muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie jest lokalnym organizatorem ogólnopolskiego konkursu ogłaszanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Konkurs w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zapoznanie się z wybranymi wystawami Muzeum Ziemi Chełmskiej w zakresie archeologii, etnografii, przyrody, sztuki dawnej, sztuki współczesnej. Uczestnicy konkursu powinni poznać ekspozycje muzealne, prezentowane w roku 2018/2019 i wykonać jedną lub więcej prac plastycznych, związanych tematycznie z wybranym eksponatem lub zespołem eksponatów, oddać nastrój i atmosferę towarzyszącą zwiedzaniu ekspozycji.

Uczestnik konkursu powinien dokonać wyboru, co wywarło na nim największe wrażenie i przedstawić to w swojej wizji artystycznej. Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych lub zajęć w instytucjach i ośrodkach kultury. Przedszkola i szkoły mogą zgłosić dowolną liczbę uczestników.

Każdy uczestnik może dostarczyć maksymalnie trzy prace. Nadesłane lub dostarczone prace będą oceniane w pięciu grupach wiekowych (I gr. – 5-6 lat, II gr. 7-9 lat, III gr. – 10-12 lat, IV gr. 13-15 lat, V gr. 16-18 lat). W każdej grupie wiekowej zostaną przyznane trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej organizowanej przez Muzeum. Technika wykonanych prac jest dowolna. Prace należy dostarczyć do 6 maja br. na adres: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 55, 22-100 Chełm. Szczegółowe informacje pod nr tel. 503 798 363, e-mail: biblioteka@mzch.pl.

Wieczór Bieszczadzki

Miłośnicy Bieszczad już mogą rezerwować sobie czas na doroczne spotkanie miłośników bieszczadzkich ostępów, muzyki z krainy łagodności i melancholijnych spotkań z gitarą przy ognisku organizowane przez Chełmski Dom Kultury. To dziewiąta edycja tej imprezy na skarpie przy Chadeku. Z kolei po raz trzeci „Wieczór bieszczadzki” wzbogacony będzie o część konkursową dla wykonawców piosenki turystycznej i poetyckiej.

Gwiazdami tegorocznej edycji będą legendy muzyki tego nurtu: Tadeusz Woźniak oraz zespół Słodki Całus od Buby. Program – 8 czerwca br.: przesłuchania konkursowe, koncert zwycięzców II edycji konkursu zespół Bez Cienia Ciszy, ogłoszenie wyniku konkursu, koncert zespołu Słodki Całus od Buby, nocne bieszczadzkie Jam Session. 9 czerwca br. – koncert laureatów, koncert Tadeusza Woźniaka.

Wstęp na imprezę wolny. Już teraz zespoły, soliści i osoby, którym bliskie są klimaty piosenki turystycznej i poetyckiej zaproszeni są do udziału w Festiwalu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Na Skarpie”/Wieczór Bieszczadzki. Zapewniona: wspaniała atmosfera, profesjonalne jury oraz atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, a także noclegi w Chełmskim Schronisku Młodzieżowym PTTK.

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres naskarpie@chdk.chelm.pl. Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie internetowej ChDK. Wśród atrakcyjnych nagród pieniężnych i rzeczowych jury rekomenduje wyróżniającego się wykonawcę do Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Przyznawane będą również rekomendacje do wydarzeń komercyjnych – Muzycznej Studni w Chełmie oraz Festiwalu Doliny Sanu (Muczne).

51. Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy

Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy to przegląd najciekawszych amatorskich teatrów lalkowych z Polski jak i prezentacje profesjonalnych zespołów teatralnych. Spotkaniom, zaplanowanym w dniach 23-26 maja w Chełmskim Domu Kultury, będą towarzyszyć pokazy metodyczne, multimedialne, wystawy, animacje, happeningi, konkursy na lalkę, plakat, zdjęcie. ​Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Spotkania chóralne

Chełmski Dom Kultury zaprasza 28 kwietnia o godz. 16.00 na XXVIII Międzynarodowe Spotkania Chóralne. Na program koncertu złożą się specjalnie przygotowane na tę okoliczność utwory. Obok gospodarza, Chóru Ziemi Chełmskiej „Hejnał”, na scenie zaprezentują się: Chór Męski „Ave” Parafii Rzymsko-Katolickiej w Sławatyczach – dyrygent Ludwik Sławiński, Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo” z Biłgoraja – dyrygent Paweł Stelmach, Chór „Tercja” ze Świdnika – dyrygent Bogdan Lipiński, Chór Gminy Kurów – dyrygent Bogdan Lipiński, Chór „Partychóra Ensemble” – dyrygent Krzysztof Weresiński, Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” – Danuta Bałka-Kozłowska. Cena biletu – 15 zł.

Obchody 3-maja i koncert Grażyny Łobaszewskiej

3-go maja chełmianie zaproszeni są na obchody z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Rozpoczną się mszą świętą w Bazylice NNMP o godzinie 9:00. Następnie, uroczystości planowane są w godz. 11.00 – 13.00 na Pl. Łuczkowskiego.
Wieczorem Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert jednej z najwybitniejszych polskich piosenkarek – Grażyny Łobaszewskiej w towarzystwie grupy AJAGORE. Artystka zaprezentuje materiał składający się z największych przebojów, które towarzyszą jej od lat! W repertuarze ponadczasowe hity: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś”, „Za szybą”. Nie zabraknie również przepięknych utworów z wcześniejszych płyt: „Prowincja jest piękna”, „Przepływamy”, „Dziwny jest (w repertuarze Czesława Niemena) oraz z najnowszego wydawnictwa „Sklejam się…”. Bilety na koncert Grażyna Łobaszewska & AJAGORE w cenie 20 zł – 3 maja o godz. 19:00.

Zwycięska Polska – koncert

Towarzystwo Patriotyczne zaprasza w piątek, 26 kwietnia o godz. 20.00 do Chełmskiego Domu Kultury na koncert „Zwycięska Polska” z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Wystąpią: Jan Pietrzak, Andrzej Kołakowski, Bartek Kurowski, Kapela spod Egidy: Tomasz Bielski, Jerzy Czekalla, Krzysztof Paszek, Jerzy Stelmaszczuk. Bezpłatne miejscówki należy odbierać w kasach Chełmskiego Domu Kultury i w kinie Zorza. Patronat honorowy: Beata Mazurek – wicemarszałek Sejmu.