Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Praziomek: 29, 30 kwietnia, 1, 2 maja godz. 14.00, godz. 16.00; 3 maja godz. 13.00, godz. 15.00; 4 maja godz. 11.00, godz. 13.30; 5 maja godz. 11.00, godz. 13.30, ZORZA

Avengers: Koniec gry: 29, 30 kwietnia, 1, 2 maja godz. 16.00, godz. 19.30; 3 maja godz. 17.00, godz. 20.30; 4, 5 maja godz. 17.00 i 20.30, ZORZA

W domu innego: 29, 1 maja kwietnia godz. 18.00, 30 kwietnia, 2 maja godz. 20.30, ChDK

To my: 29 kwietnia godz. 20.30; 30, 2 maja, kwietnia godz. 18.00; 1 maja godz. 20.30; ChDK

Przypływ wiary: 4 maja godz. 18.00, 5 maja godz. 20.30, ZORZA

Hellboy: 4, 5 maja godz. 15.30, ZORZA

Kapitan: 4 maja godz. 20.30, 5 maja godz. 18.00, ZORZA

Muzyczne otwarcie amfiteatru w Kumowej Dolinie

31 maja o godz. 20.30 zaplanowano niepowtarzalną inaugurację działalności odnowionego amfiteatru w Kumowej Dolinie. W programie największa produkcja muzyczna Chełmskiego Domu Kultury – koncert „Opole ‘80”. Dwie edycje tego widowiska zgromadziły na spektaklach kilkanaście tysięcy widzów, a tym razem artyści zaserwują publiczności niepowtarzalną mieszankę największych hitów lat osiemdziesiątych. Jak zapowiadają organizatorzy, koncert ma być wiernym odwzorowaniem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Na scenie amfiteatru zaprezentują się chełmscy artyści, którzy wcielą się w rolę największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Usłyszymy, m.in. przeboje z repertuaru Izabeli Trojanowskiej, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, zespołów Maanam, Perfect czy Vox. Artystom będzie towarzyszyć festiwalowa orkiestra, złożona z najlepszych chełmskich muzyków.

Wokaliści, tancerze, chórki i konferansjerzy wystąpią w kostiumach i charakteryzacji zbliżonych do stylizacji artystów oryginalnie występujących na opolskim festiwalu. Scenografia także będzie ściśle nawiązywać do festiwalowych dekoracji. Nie zabraknie podświetlanej podłogi i specjalnych, charakterystycznych iluminacji.

To ma być wielki muzyczny show. Bilet w cenie 25 zł (na biletach do amfiteatru jest oznaczony tylko wybrany sektor i ławka. Nie ma wyznaczonych miejsc indywidualnych).

Lady Pank w Kumowej Dolinie

Legendarny polski zespół rockowy „Lady Pank” wystąpi w amfiteatrze w Kumowej Dolinie 2 czerwca o godz. 20.30. Podczas 37-letniej działalności zespół wydał ponad 20 płyt, które pobiły wszelkie rekordy popularności czyniąc „Lady Pank” jedną z największych legend polskiego rocka.

Przeboje: „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz głupia, tańcz”, „Mała Lady Punk”, „Zamki na piasku” czy „Zawsze tam, gdzie ty” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już kilka pokoleń słuchaczy. W 2018 roku ukazał się album „LP1” czyli pierwsza, kultowa płyta nagrana na nowo z gośćmi, m.in.: Katarzyną Nosowską, Kasią Kowalską, Maciejem Maleńczukiem, Arturem Rojkiem czy Tomkiem Organkiem. Lady Pank jest pierwszym polskim zespołem, który posiada oficjalne radio internetowe „RMF Lady Pank” dostępne w serwisie internetowym rmfon.pl.

Zespół jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Kilku platynowych płyt czy Bursztynowego Słowika. Koncerty Lady Pank to blisko dwugodzinne show, złożone z samych przebojów znanych wszystkim od ponad trzech dekad. Bilet 45 zł.

Chełmskie pisanki

Muzeum Ziemi Chełmskiej w wielkanocnym klimacie. Do 30 kwietnia br. czynna jest wystawa pod nazwą „Chełmskie pisanki”. Ekspozycja do obejrzenia przy ul. Lubelskiej 56A.

Moja Przygoda w Muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie jest lokalnym organizatorem ogólnopolskiego konkursu ogłaszanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Konkurs w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zapoznanie się z wybranymi wystawami Muzeum Ziemi Chełmskiej w zakresie archeologii, etnografii, przyrody, sztuki dawnej, sztuki współczesnej.

Uczestnicy konkursu powinni poznać ekspozycje muzealne, prezentowane w roku 2018/2019 i wykonać jedną lub więcej prac plastycznych, związanych tematycznie z wybranym eksponatem lub zespołem eksponatów, oddać nastrój i atmosferę towarzyszącą zwiedzaniu ekspozycji.

Uczestnik konkursu powinien dokonać wyboru, co wywarło na nim największe wrażenie i przedstawić to w swojej wizji artystycznej. Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych lub zajęć w instytucjach i ośrodkach kultury. Przedszkola i szkoły mogą zgłosić dowolną liczbę uczestników. Każdy uczestnik może dostarczyć maksymalnie trzy prace. Nadesłane lub dostarczone prace będą oceniane w pięciu grupach wiekowych (I gr. – 5-6 lat, II gr. 7-9 lat, III gr. – 10-12 lat, IV gr. 13-15 lat, V gr. 16-18 lat).

W każdej grupie wiekowej zostaną przyznane trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej organizowanej przez Muzeum. Technika wykonanych prac jest dowolna. Prace należy dostarczyć do 6 maja br. na adres: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 55, 22-100 Chełm. Szczegółowe informacje pod nr tel. 503 798 363, e-mail: biblioteka@mzch.pl.

Wieczór Bieszczadzki

Miłośnicy Bieszczad już mogą rezerwować sobie czas na doroczne spotkanie miłośników bieszczadzkich ostępów, muzyki z krainy łagodności i melancholijnych spotkań z gitarą przy ognisku organizowane przez Chełmski Dom Kultury. To dziewiąta edycja tej imprezy na skarpie przy Chadeku.

Z kolei po raz trzeci „Wieczór bieszczadzki” wzbogacony będzie o część konkursową dla wykonawców piosenki turystycznej i poetyckiej. Gwiazdami tegorocznej edycji będą legendy muzyki tego nurtu: Tadeusz Woźniak oraz zespół Słodki Całus od Buby. Program – 8 czerwca br.: przesłuchania konkursowe, koncert zwycięzców II edycji konkursu zespół Bez Cienia Ciszy, ogłoszenie wyniku konkursu, koncert zespołu Słodki Całus od Buby, nocne bieszczadzkie Jam Session. 9 czerwca br. – koncert laureatów, koncert Tadeusza Woźniaka.

Wstęp na imprezę wolny. Już teraz zespoły, soliści i osoby, którym bliskie są klimaty piosenki turystycznej i poetyckiej zaproszeni są do udziału w Festiwalu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Na Skarpie”/Wieczór Bieszczadzki. Zapewniona: wspaniała atmosfera, profesjonalne jury oraz atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, a także noclegi w Chełmskim Schronisku Młodzieżowym PTTK.

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres naskarpie@chdk.chelm.pl. Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie internetowej ChDK. Wśród atrakcyjnych nagród pieniężnych i rzeczowych jury rekomenduje wyróżniającego się wykonawcę do Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Przyznawane będą również rekomendacje do wydarzeń komercyjnych – Muzycznej Studni w Chełmie oraz Festiwalu Doliny Sanu (Muczne).

51. Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy

Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy to przegląd najciekawszych amatorskich teatrów lalkowych z Polski jak i prezentacje profesjonalnych zespołów teatralnych. Spotkaniom, zaplanowanym w dniach 23-26 maja w Chełmskim Domu Kultury, będą towarzyszyć pokazy metodyczne, multimedialne, wystawy, animacje, happeningi, konkursy na lalkę, plakat, zdjęcie. ​Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

3 Maja i koncert Grażyny Łobaszewskiej

3 maja chełmianie zaproszeni są na uroczystość z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczną się mszą świętą w Bazylice NNMP o godzinie 9:00. Następnie, uroczystości planowane są w godz. 11.00 – 13.00 na Pl. Łuczkowskiego.
Wieczorem, o godz. 19.00, Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert jednej z najwybitniejszych polskich piosenkarek – Grażyny Łobaszewskiej w towarzystwie grupy AJAGORE.

Artystka zaprezentuje materiał składający się z największych przebojów, które towarzyszą jej od lat! W repertuarze ponadczasowe hity: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś”, „Za szybą”. Nie zabraknie również przepięknych utworów z wcześniejszych płyt: „Prowincja jest piękna”, „Przepływamy”, „Dziwny jest (w repertuarze Czesława Niemena) oraz z najnowszego wydawnictwa „Sklejam się…”. Bilety na koncert Grażyna Łobaszewska & AJAGORE w cenie 20 zł.

Zaproszenie do muzeum

Od 1 maja do 30 kwietnia 2019 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej będzie można oglądać wystawę „Jeden wiek – wiele dróg. Sztuka polska XX wieku”. Uroczyste otwarcie planowane jest 1 maja o godz. 17.00 w siedzibie muzeum przy ul. Lubelskiej 55. Ekspozycję tworzy ponad sto dzieł z kolekcji Muzeum Lubelskiego, prezentujących wybrane zjawiska w malarstwie i rzeźbie polskiej XX wieku.

Wystawa ukazuje dynamikę przemian, odmienność poszukiwań artystycznych, zróżnicowane odniesienia do tradycji i współczesności. Przedstawione są prace artystów z międzywojennych ugrupowań artystycznych, takich jak Formiści, Rytm, Bractwo św. Łukasza, Wileńskie Towarzystwo Artystów Plastyków, Komitet Paryski, a także dzieła reprezentujące powojenną twórczość związaną z szerokim nurtem nowoczesności, sztuką metaforyczną i abstrakcyjną.

Wystawa akcentując rytm przemian w sztuce XX wieku, zwraca jednocześnie uwagę na pojedyncze, oryginalne prace wybitnych artystów – Wacława Borowskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jana Cybisa, Tytusa Czyżewskiego, Zbigniewa Dłubaka, Romana Kramsztyka, Henryka Kuny, Tadeusza Makowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Barbary Zbrożyny i wielu innych. Kuratorzy wystawy: Bożena Kasperowicz, Marcin Lachowski, Łukasz Wiącek.