Replika 26. Festiwalu Wiosna Filmów w Chełmie

Tegoroczna edycja festiwalu filmowego „Wiosna Filmów” wyjątkowo, ze względu na panującą sytuację, odbyła się online na platformie Mojeekino.pl. To tam, zasiadając na wirtualnej sali CKF „Zorza” można było oglądać w sumie 40 produkcji, w tym aż 20 premier i przedpremier.

Na prośbę widzów oraz w związku z tym, że kina stacjonarne ponownie się otworzyły, organizator WF postanowił przedłużyć święto kina i zorganizować festiwal na bis – w tradycyjnej wersji. W dniach 16-19 lipca „Wiosna Filmów” zawita do Chełmskiego Domu Kultury (program projekcji powyżej, w repertuarze CKF „Zorza”). Gościem specjalnym będzie Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, organizatorka wielu przeglądów i festiwali (m.in. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Cinergia: Forum Kina Europejskiego w Łodzi i FF „Hommage a Kieślowski” w Sokołowsku), laureatka Grand Prix konkursu „Krytyk mówi” podczas 5. Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (2014), a także Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina.

W 2019 nominowana do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, w br. zajęła II miejsce w prestiżowym Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych. W programie WF 6 najlepszych filmów z tegorocznej edycji festiwalu:

„Nadzieja”

(reż. Maria Sødahl, Norwegia 2019, dramat) – Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia Anja dowiaduje się, że ma nawrót chorobyi nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne dni pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem. Film duńskiej reżyserki oparty jest na jej własnych przeżyciach. To uniwersalne studium dojrzałego związku jest tak poruszające w dużej mierze za sprawą znakomitych kreacji Andrei Bræin Hovig i jednego z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów, Stellana Skarsgårda.

„Zło nie istnieje”

(reż. Mohammad Rasoulof, Czechy, Iran, Niemcy, 2020, dramat) – W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, poświęcony jest film „Zło nie istnieje”. Obraz ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterów każdej z nich łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłyną one nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbiją się na otaczających ich ludziach. Irański reżyser wraca w swoim najnowszym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kar śmierci.

„Martin Eden”

(reż. Pietro Marcello, Francja, Niemcy, Włochy, 2019, dramat) – Przeniesiona na ekran inspiracja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, to intrygująca opowieść o miłości, ambicji oraz rodzącej się świadomości, której akcję reżyser usytuował w uwielbianym przez filmowców Neapolu.

„Tylko zwierzęta nie błądzą” (reż. Dominik Moll, Francja, Niemcy, 2019, thriller) – Nowy film Dominika Molla to trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji kryminalna układanka. Zagadkowe zniknięcie kobiety podczas burzy śnieżnej sprawi, że pięcioro nieznajomych zostanie uwikłanych w tajemnicę, która wykracza daleko poza senne górskie miasteczko we Francji. Każda z postaci ma coś na sumieniu i nie chce dzielić się wszystkimi swoimi sekretami. Większość z nich to idealiści, którzy marzą o ucieczce od szarej rzeczywistości, odnalezieniu miłości czy spełnienia. Łączy ich poczucie frustracji oraz nietypowa sytuacja, w jakiej się znaleźli.

„Sekret Bogini Fortuny”

(reż. Ferzan Özpetek, Włochy, 2019, komediodramat) – Przedstawiona przez reżysera historia relacji pomiędzy mężczyznami łączy w sobie elementy komedii romantycznej, kina społecznego i przejmującego dramatu. Wszystko to w imponującym entourage’u, który, wzorem innych filmów reżysera, podkreśla jedynie włoską elegancję.

„Najgorsze wiersze świata”

(reż. Gábor Reisz, Węgry, 2018, komediodramat) – Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w rodzinne strony ma pomóc mu dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł.

Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje. Obrazując różne oblicza swojego bohatera, reżyser tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.

Kino letnie „Pod gwiazdami”

W każdy wakacyjny czwartek o godz. 21 w Amfiteatrze Kumowa Dolina ChDK organizuje projekcje znanych i lubianych filmów w ramach kina letniego. W tym tygodniu, 16 lipca – „Przed egzekucją”. Kolejne seanse:
23.07 -„Wyścig z czasem”,
30.07 – „Dwunastu gniewnych ludzi”,
6.08 – „Manhattan”,
13.08 – „Czekolada”,
20.08 – „Impostor: test na człowieczeństwo”,
27.08 – „Milczenie owiec”.

Wakacje w muzeum

Jak co roku Muzeum Ziemi Chełmskiej również organizuje zajęcia wakacyjne. W tym roku jednak z uwagi na obowiązujący stan epidemii COVID-19 liczba uczestników ograniczona została do 8. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

14 lipca (wtorek):

ul. Lubelska 57, godz. 12:00 – „Jak postępować z dzikimi zwierzętami”.
ul. św. Mikołaja 4, godz. 10: 00 – „Symbol, znak” – oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – uczestnicy poznają historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja, odnajdą przedstawienie psa, węża, orła, gołębia i smoka na obrazach, dowiedzą się co mówią o nich legendy hagiograficzne. Inspirując się wizerunkiem zwierząt wykonają figurkę techniką orgiami.

15 lipca (środa):

ul. Lubelska 56 A, godz. 12:00 – „Anioły i święci Pańscy z zalanej wodą Nilu pustyni nubijskiej” (układanie puzzli z wizerunkami chrześcijańskich postaci namalowanych we wczesnym średniowieczu na ścianach katedry w Faras, odkrytej przez polskich archeologów podczas ratowniczych wykopalisk związanych z budową tamy asuańskiej i Zbiornika Nasera na Nilu), oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych.

16 lipca (czwartek):

ul. Lubelska 56 A, godz. 10:00 – „Kolorowe wakacje. Tak malował Zenon Waśniewski” (uczestnicy zwiedzą wystawę „Obrazy Zenona Waśniewskiego” i poznają sylwetkę malarza, rysownika oraz grafika związanego z przedwojennym Chełmem), oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

17 lipiec (piątek):

ul. Lubelska 57, godz. 12:00 – „Sowy – nocne duchy”, oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych.
ul. Lubelska 55, godz. 10:00 – „Pod gołym niebem” (zajęcia w plenerze dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności rysunkowe. W przerwie muzealne kalambury. Warsztaty we współpracy ze Szkołą Językową Five o’clock, będą odbywały się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zajęcia bezpłatne), oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych.

21 lipiec (wtorek)

ul. Lubelska 57, godz. 12:00 – „Rośliny i zwierzęta inwazyjne występujące w Polsce”, oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych.
ul. św. Mikołaja 4, godz. 10:00 – „Poszukiwacz skarbów zwiedza muzeum”, oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych.

22 lipca (środa):

ul. Lubelska 55, godz. 11:00 – „Martwa natura w dziejach malarstwa europejskiego od XVI do XX wieku”, spotkania mają charakter otwarty i adresowane są do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz odbiorcy dorosłego.

23 lipca (czwartek):

ul. Lubelska 56 A, godz. 10:00 – „Etno design – z wiejskiej chaty na salony” (uczestnicy warsztatów obejrzą autentyczne eksponaty stanowiące wyposażenie dawnej izby wiejskiej, a następnie zaprojektują współczesne wnętrze w oparciu o obejrzane przedmioty), oferta skierowana jest do dzieci w wielu 6-12 lat.

24 lipca (piątek):

ul. Lubelska 57, godz. 12:00 – „Na tropach przyrody – pradzieje naszego regionu”, oferta skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych.

Wakacyjne Kino ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież we wszystkie wtorki i czwartki lipca oraz sierpnia br. (od 2 lipca do 27 sierpnia) na seanse filmowe w ramach Wakacyjnego Kina ChBP. Pokazy filmów odbywać się będą w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40 o godz. 11:00. We wtorki zaplanowano projekcje bajek i filmów animowanych dla najmłodszych, zaś w czwartki – dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W zestawie zarówno znane pozycje, jak również najnowsze produkcje. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here