Retro Fest 22

Powraca Festiwal Muzyki Rozrywkowej Dwudziestolecia Międzywojennego „Retro Fest”, który w tym roku odbędzie się 27 sierpnia o godz. 16 na skarpie przy Chełmskim Domu Kultury. Wstęp wolny.


– Ponownie zabierzemy Was w szaloną podróż do świata rewiowych teatrzyków, rautów, podróży Luxtorpedą i wycieczek automobilem. Zapraszamy na retro potańcówkę z Orkiestrą z Kina Corso, połączoną z nauką podstawowych kroków najpopularniejszych tańców epoki: tanga, charlestona, polki, walca i foxtrota – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Poza słynną już potańcówką w stylu retro, pogram tegorocznej edycji festiwalu obejmuje koncerty kapel podwórkowych, zespołów i solistów wykonujących utwory inspirowane tamtą epoką, „Piosenki Lwowskie i Kresowe”, konkurs na najciekawszy strój inspirowany modą dwudziestolecia międzywojennego (warto przyjść w przebraniu!), a także targi staroci, zlot zabytkowych aut i motocykli oraz prelekcje historyczne przygotowane we współpracy z Muzeum Ziemi Chełmskiej i piesze wędrówki z przewodnikiem po Dyrekcji (tematem będzie międzywojenny Chełm). Motywem festiwalu będzie Stanisław Grzesiuk zwany bardem Warszawy – pochodząca z Lubelszczyzny, najbardziej rozpoznawalna postać związana z folklorem miejskim.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie piesza wycieczka po Osiedlu Dyrekcja zorganizowana przez Oddział PTTK w Chełmie (zbiórka o godz. 15.00 przy budynku ChDK).

Repertuar CKF „ZORZA” w Chełmie

22 sierpnia, poniedziałek
11:00 KINO WAKACYJNE – Ron Usterka, Zorza
13:00 Kurozając i zagadka Chomika Ciemności, Zorza
15:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
17:00 Powodzenia, Leo Grande, Zorza
19:15 Wrobiony, Zorza
23 sierpnia, wtorek
11:00 KINO WAKACYJNE – Gang Zwierzaków, Zorza
13:00 Kurozając i zagadka Chomika Ciemności, Zorza
15:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
17:00 Wrobiony, Zorza
19:15 Powodzenia, Leo Grande, Zorza
24 sierpnia, środa
11:00 KINO WAKACYJNE – Wilk na 100%, Zorza
13:00 Kurozając i zagadka Chomika Ciemności, Zorza
15:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
17:00 Powodzenia, Leo Grande, Zorza
19:15 Wrobiony, Zorza
25 sierpnia, czwartek
11:00 KINO WAKACYJNE – Ainbo – strażniczka Amazoni, Zorza
13:00 Kurozając i zagadka Chomika Ciemności, Zorza
15:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
17:00 Wrobiony, Zorza
19:15 Powodzenia, Leo Grande, Zorza
26 sierpnia, piątek
11:00 KINO WAKACYJNE – Skarb Mikołajka, Zorza
13:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
15:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
17:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
19:45 Wrobiony, Zorza
27 sierpnia, sobota
11:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
13:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
15:00 Wrobiony, Zorza
17:00 AFTER – MARATON, Zorza
28 sierpnia, niedziela
11:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
13:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
15:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
17:15 Wrobiony, Zorza
19:30 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza

Summer Art w ChDK

Chełmski Dom Kultury zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat na letnie warsztaty artystyczne „Summer Art” zaplanowane 22-26 sierpnia. Uczestnicy zajęć każdego dnia będą odkrywać inną dziedzinę sztuki. Instruktorzy zaprowadzą ich w świat muzyki, tańca, plastyki i teatru. Ilość miejsc jest ograniczona.

Kino Letnie „Pod Gwiazdami”

Chełmski Dom Kultury zaprasza na dziedziniec Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Podwalnej, na ostatni w te wakacje seans filmowy w ramach Kina Letniego „Pod Gwiazdami”. 25 sierpnia br. po zmierzchu wyświetlony będzie film pt. „Mother”. Wstęp wolny. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, a dofinansowano je z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Chełmie na lata 2022 – 2025.”

Muzyczna Skarpa

W piątek (26 sierpnia) w ramach cyklu wakacyjnych koncertów „Muzyczna Skarpa” na tyłach Chełmskiego Domu Kultury wystąpi Sad Smiles. To zespół złożony z czterech nastolatków. Wstęp na „Muzyczną Skarpę” jest bezpłatny. W razie niepogody impreza przeniesie się do sali widowiskowej ChDK.

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Wielowymiarowość wyobraźni, duszy, spojrzenia, odczuć, codzienności zaklęta w obrazach to temat przewodni wystawy autorstwa Urszuli Mazurek w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Prace tworzące ekspozycję pod nazwą „Czarne na białym” to subtelnie przemyślane linie wykonane niecodziennym narzędziem – skalpelem, który odkrywa drzemiące pokłady emocji, charyzmy, osobowości twórcy i odbiorcy. Technika pozwalająca wydobyć widocznym dla oka to, co intrygująco zwyczajne, ale niebanalnie najpiękniejsze w życiu. Wystawa czynna jest do 9 września w godzinach pracy biblioteki (ul. H. Wieniawskiego 15).

Festyn rodzinny w Lisznie

28 sierpnia w Lisznie (gmina Rejowiec Fabryczny) zaplanowano I Festyn Rodzinny. W programie imprezy występy lokalnych zespołów śpiewaczych: „ECHO” z Gołębia, „Radość” z Liszna oraz solistów, a także skrzypaczki Martyny Poleszak. Na scenie wystąpią też z pokazem tańca artyści z grupy tanecznej „TOP-ART Lublin”. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotrek. Swoje stoiska gastronomiczne wystawią KGW Gołębianki oraz KGW Jazgot. W programie festynu pokazy broni z czasów wojennych i broni współczesnej (Krasnostawskie Stowarzyszenie Strzeleckie PATRON), symulatora wypadków jako edukacyjnej formy bezpieczeństwa w ruchu drogowym (WORD w Chełmie), parada motocykli, pokaz makijażu oraz loteria fantowa. Frajdą dla najmłodszych z pewnością będą dmuchańce, animacje i spotkanie z alpakami z „Szajówki” z Izbicy.

Kino letnie na Maczułach

Wójt gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury zapraszają na seans „pod chmurką” w ramach cyklu „Kino Letnie na Maczułach”, będącego kolejnym elementem akcji „Aktywne lato w gminie Leśniowice”. W najbliższy piątek (26 sierpnia) na wieczornym seansie o godz. 20.00 w kinie letnim nad zalewem Maczuły w Horodysku wyświetlony zostanie film pt. „Kac Vegas”. Amatorzy komedii powinni zabrać ze sobą koce. Napoje i smakołyki oferuje tradycyjnie „Słowianka”.

Dożynki gminne

W sześciu gminach powiatu chełmskiego dożynki zorganizowano 21 sierpnia. Z kolei 28 sierpnia święto plonów zaplanowano w gminach: Kamień, Dorohusk, Rejowiec, Sawin oraz Wojsławice.

… w Dorohusku

W gminie Dorohusk dożynki gminne zorganizowane będą na placu przy Pałacu Suchodolskich. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 od mszy św. plenerowej. Wcześniej, ulicami Dorohuska przejedzie korowód dożynkowy. Na scenie wystąpią: „Teosinki”, „CudaWianki”, „Sąsiedzi”, „Pogodna Jesień”, „Cykady”, „Ale Babki z Kapelą Męską”, „Swojska Kapela”, „Zgrany Band”, Halina Mysakowska, „Tribute To Wodecki”. O godz. 17.00 zaplanowano występ gwiazdy tegorocznych dożynek – zespołu „Long & Junior”. Z okazji święta plonów odbędą się konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i tradycyjny chleb wiejski, których zwycięzcy będą reprezentantami gminy Dorohusk w konkursach powiatowych. Rozegrane zostaną też dożynkowe zawody wędkarskie (w sobotę, 27 sierpnia) i dożynkowe zawody strzeleckie. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzi konkurs pod nazwą „BHP w rolnictwie”. Podczas dożynek w Dorohusku zaplanowano także wystawę broni i wystawę rękodzieła oraz animacje dla dzieci. Zainteresowani będą mogli też przypatrzeć się pracy kowala. Przez cały czas trwania dożynek czynne będą punkty gastronomiczne i dmuchane zjeżdżalnie. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni i zabawa z DJ-em.

… w Rejowcu

Dożynki w Amfiteatrze Miejskim w Rejowcu rozpoczną się o godz. 13.00 od uroczystej mszy świętej. W programie imprezy koncert muzyki cygańskiej, zabawy, konkursy i wiele atrakcji dla najmłodszych. Swoje stoiska wystawią koła gospodyń wiejskich. Na scenie wystąpi Gminna Orkiestra Dęta, Kapela Ludowa „Sami Swoi”. Zaplanowano też występy młodych talentów i zabawę taneczną z zespołem „Lazur”. Gwiazdą wieczoru będzie Andrea Lattari, włoski piosenkarz, który zaprezentuje publiczności najpiękniejsze włoskie przeboje.

… w gminie Kamień

Mieszkańcy gminy Kamień będą bawić się i dziękować za tegoroczne plony na boisku sportowym w Pławanicach. Dożynki rozpoczną się o godz. 14.00 mszą świętą. Na scenie wystąpią zespoły „Rosa”. „Koral”, „Kapela na 102”, „Remedium”, „Histon”, „Pozytywnie albo wcale”. W programie imprezy pokaz kowalstwa artystycznego, wystawy sztuki ludowej, wystawa płodów rolnych, atrakcje dla dzieci, wręczenie wyróżnień „Zasłużony dla rolnictwa w gminie Kamień”, a także rozstrzygnięcia konkursów na najlepiej wypieczony chleb, najładniejszy wieniec dożynkowy, najsmaczniejsze ciasto drożdżowe. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Motif”. Dożynki gminne zwieńczy zabawa taneczna z „DJ Wodzirejem Atomic”.

… w Wojsławicach

Mieszkańcy gminy Wojsławice na gminnych dożynkach spotkają się na placu targowym przy ul. Rynek w Wojsławicach. Uroczystości rozpocznie o godz. 12 msza święta z poświęceniem wieńców. Następnie zaplanowano rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych i występy artystów. Na scenie zaprezentują się m.in. zespół „Tęcza” z Białopola, zespół „Czerwona Jarzębina”, grupa taneczna „Iskierki”, grupa wokalna „Promyki”, przedstawiciele Klubu Seniora „Aktywna Jesień” oraz duety – Nel Jabłońska i Antoni Jasiuk oraz Alina Padiasek i Wiesław Małysz. O godz. 17.30 wystąpi zespół „CudaWianki”, o godz. 18.30 – „Kapela Mirecka”, o godz. 19.30 – „Mada-Bis”, o godz. 21.00 – zespół „Shantel” (gwiazda wieczoru), a o godz. 22 rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem „Orion”.

… w Sawinie

W Sawinie dożynki gminno-parafialne zaplanowano w miejscowym Parku przy ul. Rynek. Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 mszą świętą w Kościele Parafialnym w Sawinie. O godz. 13.00 zaplanowano przejście korowodu dożynkowego do Parku, a dwadzieścia minut później rozpocznie się część oficjalna i artystyczna. Dalszy program dożynek przedstawia się następująco: godz. 16.00 – koncert zespołu „COCO JUMBO”, 17.00 – Rozstrzygnięcie konkursów: „Wieniec dożynkowy” oraz „Tradycyjny chleb wiejski”, 17.30 – Część artystyczna – występy formacji dziecięcych, młodzieżowych oraz solistów, kapel i zespołów ludowych, 19.00 – Zabawa pod chmurką z zespołem AVENIS. 24.00 – zakończenie festynu. Imprezy towarzyszące: XII Zawody Wędkarskie o Puchar Rady Gminy Sawin „Niwa 2022” (Zalew „Niwa”, ul. Lubelska – zawody zostaną rozegrane w sobotę 27 sierpnia od godziny 14.00); VII Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta Gminy Sawin – strzelnica sportowa Klubu Strzeleckiego „Strzelec Sawin”, ul. Chutecka, rozpoczęcie godz.10.30. Dodatkowo w programie: UFO BUFFO – dziecięcy park rozrywki, stoiska kół gospodyń wiejskich i twórców. Organizatorzy dożynek: Wójt Gminy Sawin, Rada Gminy Sawin, Koło Wędkarskie „Lin” w Sawinie, Klub Strzelecki „Strzelec” w Sawinie, Gminny Ośrodek Kultury w Sawinie.
Z kolei w Dubience dożynki gminno-parafialne zaplanowano 4 września. Impreza odbędzie się na placu przy czołgu. Również 4 września zorganizowane będą w Wierzbicy dożynki powiatowe. (opr. mo)