Retro Fest

14 – 15 sierpnia na skarpie przy Chełmskim Domu Kultury szykuje się świetna impreza – i co ważne – wstęp na nią jest wolny.

Podczas „Retro Fest. Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Dwudziestolecia Międzywojennego” na scenie amfiteatru crème de la crème muzyki retro: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Makabunda, Warszawskie Combo Taneczne, Orkiestra z Kina Corso. W programie także Retro Potańcówka i Przegląd Kapel Podwórkowych. Ma być fest.

Repertuar CKF „Zorza”

2 sierpnia, poniedziałek
13:30 – Raya i ostatni smok
16:00 – Raya i ostatni smok
18:30 – Lokal zamknięty
20:30 – Bodyguard i żona zawodowca
3 sierpnia, wtorek
13:30 – Raya i ostatni smok
16:00 – Raya i ostatni smok
18:30 – Bodyguard i żona zawodowca
21:00 – Lokal zamknięty
4 sierpnia, środa
13:30 – Raya i ostatni smok
16:00 – Raya i ostatni smok
18:30 – Lokal zamknięty
20:30 – Bodyguard i żona zawodowca
5 sierpnia, czwartek
13:30 – Raya i ostatni smok
16:00 – Raya i ostatni smok
18:30 – Bodyguard i żona zawodowca
21:00 – Lokal zamknięty
6 sierpnia, piątek
13:30 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
16:00 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
18:00 – Żużel
20:30 – Czarna wdowa
7 sierpnia, sobota
11:00 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
13:30 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
16:00 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
18:00 – Czarna wdowa
20:45 – Żużel
8 sierpnia, niedziela
11:00 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
13:30 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
16:00 – Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
18:00 – Żużel
20:30 – Czarna wdowa

Dni Chełma – koncerty, festiwal kolorów, atrakcje dla najmłodszych

„Dni Chełma” to seria koncertów zaplanowanych w dniach 7-9 sierpnia br. To trzydniowe wydarzenie zostanie połączone z odbywającym się w naszym mieście pierwszym etapem 78. Tour de Pologne. Tegoroczna impreza, ze względu na obostrzenia sanitarne, które wykluczają jej organizację w znanej chełmianom formule, odbędzie się w Amfiteatrze Kumowa Dolina. Obowiązuje tu limit 75 proc. maksymalnego obłożenia – nie dotyczy osób zaszczepionych. Darmowe wejściówki na Dni Chełma, oddzielne na każdy dzień, które można było odbierać od ubiegłego wtorku i rozchodziły się, jak świeże bułeczki. W czwartek, 29 lipca, pula wejściówek została wyczerpana, ale ChDK informował: „Biorąc jednak pod uwagę nasze doświadczenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkie osoby, które pobrały wejściówki, pojawią się na koncertach. W związku z powyższym, po przeliczeniu uczestników bezpośrednio przed koncertami, zakładamy dostępność wolnych miejsc.” Dla mieszkańców zagrają m.in. Krzysztof Cugowski, Margaret oraz zespół Bajm. Oprócz koncertów gwiazd polskiej estrady na uczestników czekają także inne atrakcje, np. 9 sierpnia – Extreme Bike Tour, czyli rowerowe szaleństwo zorganizowane nieopodal amfiteatru. Na to wydarzenie (szczegóły poniżej) jest wstęp wolny, bez wydawanych wejściówek. To samo dotyczy dodatkowych atrakcji dla dzieci także niedaleko amfiteatru, zaplanowanych przed sobotnim koncertem (7 sierpnia) od godz. 14.00. Wśród nich m.in. Holi Święto Kolorów. Będzie się działo!

Extreme Bike Tour – wstęp wolny!

Z okazji finału odcinka wyścigu Tour de Pologne w Chełmie i w ramach Dni Chełma chełmian zaproszono na Extreme Bike Tour. Na to wydarzenie – zaplanowane 9 sierpnia br. w godz. 13.00 – 19.00 w Amfiteatrze Kumowa Dolina – wstęp wolny. To wydarzenie organizowane w ramach największego w Polsce cyklu ekstremalnych pokazów rowerowych, odbywających się od 2014 roku. To impreza skupiająca wszystko to, co najlepsze w sportach ekstremalnych: rozrywkę, dynamikę, adrenalinę i gwiazdy. Rozbudowany scenariusz sprawia, że organizatorzy przez cały dzień zapewniają ogromną ilość atrakcji pokazów i szkoleń. Program pokazuje praktycznie każdą możliwość wykorzystania roweru: sceniczną, turystyczną, szkoleniową, sportową i ekstremalną. Zaprezentowana zostanie historia rowerów – od tego jak to się zaczęło, aż po skoki na rampie. Światowy poziom zapewnić mają zawodnicy biorący udział w zawodach Pucharu Świata FMB World Tour. Podczas całodniowego przystanku zaprezentowane zostaną: pokazy dirt jumpingu, freestyle bicykl, grawitacyjny tor rowerowy, przedstawienia teatralne, akademia bezpiecznego rowerzysty, muzyka DJ na żywo, oryginalny spiker, konkursy, sesje autografów, szkolenia i przejażdżki. Wydarzenie sfinansowane dzięki darowiźnie otrzymanej od Fundacji PGE.

Wystawa w Ośrodku Trzech Kultur

„Muzycznie u Frańczaków i Tarajków” to tytuł wystawy kapel i orkiestr, której inaugurację zaplanowano 8 sierpnia o godz. 14.00 w Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim (gmina Wojsławice). Inauguracji wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z rodzinami muzyków. Podczas uroczystości zaplanowano występ Kapeli Podwórkowej „Kataryna”, Orkiestry Dętej z Chełma, warsztaty stolarskie i plastyczne, ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, wycieczkę na „Koci Dołek”, biesiadę przy ognisku. „Skrawki pamięci. Wielokulturowa przeszłość Ziemi Wojsławickiej we wspomnieniach jej mieszkańców” pod redakcją Emila i Elżbiety Majuk, Stowarzyszenie Panorama Kultur, Wojsławice 2005. Tak się zaczyna majdańska opowieść o kapelach i orkiestrach z terenu gminy Wojsławice. W jednej z sal niedawno oddanego do użytkowania budynku starej szkoły – po renowacji zmienionej na Ośrodek Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim, powstała wystawa stała poświęcona zarówno kapelom jak i pojedynczym muzykom, tworzącym dawniej muzyczny krajobraz gminy Wojsławice. Udało się zebrać unikatowe zdjęcia, informacje, opowieści o tym jak się grało i jak się bawiło, informacje o muzykach włącznie z tym, jakie były składy poszczególnych orkiestr. Elżbieta Furmaniuk (z domu Ćmil/Frańczak), radna gminy Wojsławice, prawnuczka Antoniego Frańczaka, była przewodniczką w tym budującym przedsięwzięciu. Bo właśnie kapela, którą wspominają najstarsi mieszkańcy Majdanu Ostrowskiego, a która działała na wsi Majdan przed II wojną, składała się głównie z członków rodziny Frańczaków. Orkiestrę nazywano Orkiestrą „Frańczaków”, ale mówiło się też na nią Frańczaki/Zawiślaki/Góry. Nestorem muzycznego rodu był Antonii Frańczak, który sam nie grał, ale miał dwanaścioro dzieci z czego przeżyło dziesięcioro. Większość z nich była uzdolniona muzycznie. Grał Władysław Frańczak, Franciszek Frańczak, Michał Frańczak i dzieci ich brata – Jana Frańczaka – Czesław, Feliks i Mikołaj Frańczak, a kobiety Frańczakówny pięknie śpiewały. Kapela grała tradycyjne polki, oberki, walce, fokstroty, a grało się na „kółeczku”. W Majdanie Ostrowskim kółeczko, czyli okrągły plac obsadzony lipami i z lipą pośrodku, znajdowało się przy dawnej remizie strażackiej (budynek nieistniejący, znajdował się niedaleko obecnej Izby Tradycji „Wrzeciono” na Kocim Dołku). Samą remizę wybudowano w 1927 roku. W wielu muzycznych opowieściach przewija się postać klarnecisty Alojzego Nizio (Majdan Ostrowski). Udało się zdobyć o nim parę informacji między innymi, że prawdopodobnie grać nauczył się w carskiej armii, prawdopodobnie, stamtąd przywiózł instrument. Mówi się, że muzyka nie zna granic – muzycy też ich nie znali. Przemieszczali się, mieszali składy. Muzyka była ich pasją, a na co dzień ciężko pracowali, głównie w polu. Takim rolnikiem-muzykiem był także Bronisław Tarajko z Nowego Folwarku. Na wystawie m.in. opowiadamy o kapeli zwanej kapelą Tarajków (Nowy Folwark jest to administracyjnie gmina Leśniowice, pozostały skład kapeli pochodził z Siennicy).

Muzyczna studnia

6 sierpnia br. w ramach „Muzycznej Studni” na placu Łuczkowskiego „Pieśni Kresów Naszych” – koncert piosenek autorskich Jana Kondraka i Adama Szabata utrzymany w konwencji na dwa głosy męskie i gitarę. Koncert ten można określić mianem nostalgicznego, bo taki klimat towarzyszy większości kompozycji, które usłyszymy. Z jednej strony to bardzo osobiste wyznania, pełne tęsknoty za czasem minionym, za ludźmi, którzy odeszli, za miejscem dziecięcych zabaw, z drugiej zaś opowieści o tragicznej historii kresów i zwyczajnym człowieku w nią wplątanym. Mądre, nietuzinkowe teksty i chwytające za serce melodie okraszone są dodatkowo ciekawymi, barwnymi opowieściami autorów, którzy czasem występują w roli świadków historii. Istotnym elementem tego wydarzenia jest mistrzowski akompaniament Waldemara Korzeniowskiego wcielającego się jednocześnie w rolę dyrygenta. Pod studnia wystąpią: Jan Kondrak – śpiew, Adam Szabat – śpiew, Waldemar Korzeniowski – gitara. Jan Kondrak – absolwent polonistyki UMCS, autor, kompozytor i wykonawca piosenek, tłumacz, publicysta i prozaik, współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga, Jacka Kaczmarskiego). Uroda głosu predestynuje go szczególnie do wykonywania romantycznych ballad, tchnących pobliskim stepem i wolnością, zaś temperament osobisty popycha go do kabaretowego sposobu prowadzenia koncertów. Adam Szabat – wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, trener wokalny, członek Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego, współzałożyciel hrubieszowskiego Teatru Piosenki Młyn. A. Szabat to artysta obdarzony niesamowicie ciepłym, mocnym i melodyjnym głosem. Nietuzinkowe umiejętności wokalne pozwalają mu na porywające i pełne ekspresji wykonania. Ma na koncie trzy płyty z Teatrem Piosenki Młyn.

Waldemar Korzeniowski – uniwersalny i wrażliwy gitarzysta, wokalista, z muzyką związany od urodzenia. Uwielbia jazz, swing, smooth jazz i muzykę disco z lat 80’ oraz poezję śpiewaną. Współzałożyciel lubelskich składów (Walter Band, Syjon), od wielu lat związany z muzyką chrześcijańską. Członek Teatru Piosenki Młyn.

Wakacyjna oferta dla dzieci Chadek Summer Art

Chełmski Dom Kultury zaprasza na wakacyjny projekt pod nazwą „Chadek Summer Art”. To bezpłatne zajęcia, projekcje filmów animowanych i spektakli edukacyjnych, które w dniach 2 – 6 sierpnia – zaplanowano w Amfiteatrze „Kumowa Dolina”. Zapisy na zajęcia w recepcji ChDK. Projekt sfinansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie.

Lato z tańcem w Żmudzi

Gminne Centrum Kultury w Żmudzi zaprasza dzieci na „Lato z tańcem”, czyli zajęcia z animatorami. Odbędą się w dniach 5, 10, 12, 17, 19 sierpnia w godz. 10.00-12.00. W programie gry i zabawy integracyjne, zumba, elementy strechingu, dance hall, step up, zajęcia ogólnorozwojowe z pomponami, „śpiewogranie”.

Wakacje w Bibliotece – Na zdrowie – książka!

Przedstawiamy najbliższe zajęcia dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Publicznej w Chełmie: 2 sierpnia, godz. 10.00 – Terapia leżakowa (Park Czytelnika, ul. Partyzantów 40); 3 sierpnia, godz. 10.00 – projekcja filmu dla najmłodszych (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40); 5 sierpnia, godz. 10.00 – projekcja filmu dla dzieci i młodzieży (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40); 9 sierpnia, godz. 10.00 – Terapia leżakowa (Park Czytelnika, ul. Partyzantów 40).

Kolorowe lato w mieście z MDK

W Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie trwa kolejna edycja „Lata w mieście”, czyli akcji „Artystyczne Wakacje” z MDK. W programie zajęcia warsztatowe i wycieczki dla dzieci, zajęcia z robotyki. Grafik zajęć: 2 sierpnia – poniedziałek – 10.00 – 11.30 – warsztaty tańca jazzowego grupy Ballo I / Zajęcia: MDK przy Czapli, ul. Czarnieckiego 8 (sala nr 15); 3-6 sierpnia; 10.00 – 13.00 – warsztaty tańca jazzowego grupy Ballo I / Zajęcia: MDK przy Czapli, ul. Czarnieckiego 8 (sala nr 15).

Lato w muzeum

Zajęcia dla dzieci w Muzeum Ziemi Chełmskiej: 3 sierpnia (wtorek), ul Lubelska 57, godz. 10.00 – Dawno temu w Chełmie, Odwiedzimy dawne miasteczko Chełm i sprawdzimy, co się w nim znajdowało i kto w nim mieszkał. W tym celu cofniemy się w czasie o 100 lat i zajrzymy na dawną ulicę Lubelską i Rynek miejski. Pod koniec zajęć dzieci wykonają własną unikalną „odkrytkę” – pamiątkową kartkę pocztową. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Prowadzący: Dorota Bida, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika; ul. Lubelska 55, godz. 10.30 – Wycinankowa baletnica – warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadzone na wystawie „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”, pokazujące wykorzystanie wycinanek do tworzenia współczesnych zabawek i dekoracji. Powstaną efektowne baletnice, przystrojone w ażurowe wycinankowe spódniczki. Zajęcia kierowane do dzieci w wieku 8-14 lat. Prowadzący: Małgorzata Podlewska-Bem, Ilona Sawicka, zajęcia bezpłatne. 4 sierpnia (środa), ul. Lubelska 57, godz. 10.00 – Pleciemy wianki – zwyczaje i tradycje. Na warsztatach uczestnicy wykonają wianki przy wykorzystaniu różnych roślin sezonowych. Będzie też okazja do rozmowy o tym, jakie rośliny idealnie nadają się na wianki, tak, aby mogły się pięknie ususzyć i stanowić idealną ozdobę naszych wnętrz. Uczestnicy poznają też właściwości roślin wplatanych w wianki. Oferta kierowana jest do dzieci w wieku szkolnym, prowadzący: Anna Gac, Natalia Jędruszczak, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika. 5 sierpnia (czwartek), ul Lubelska 57, godz. 10.00 – Dawno temu w Chełmie, odwiedzimy dawne miasteczko Chełm i sprawdzimy co się w nim znajdowało i kto w nim mieszkał. W tym celu cofniemy się w czasie o 100 lat i zajrzymy na dawną ulicę Lubelską i Rynek miejski. Pod koniec zajęć dzieci wykonają własną unikalną „odkrytkę” – pamiątkową kartkę pocztową, zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, prowadzący: Dorota Bida, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika; ul. Lubelska 55, godz. 10.00 – Kwiatowe wyklejanki, zajęcia polegające na stworzeniu przez dzieci kwiatowej kompozycji zainspirowanej pracami Marii Chaberko obejrzanymi na wystawie Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Na kolorowym brystolu dzieci nakleją elementy kwiatów, liści, łodyg według własnego pomysłu. Oferta skierowana do grup przedszkolnych (4-7 lat), prowadzący: Małgorzata Podlewska-Bem, Ilona Sawicka, zajęcia bezpłatne; ul. Św. Mikołaja 4, godz. 12.00 – Co tu robi smok? Tajemniczy zwierzyniec – W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię dawnej unickiej kaplicy pw. Świętego Mikołaja, zwiedzą wystawę. Odnajdą w obrazach przedstawienia zwierząt: psa, węża, orła, gołębia, smoka, dowiedzą się co mówią o nich legendy hagiograficzne. Inspirując się wizerunkiem zwierząt wykonają pracę plastyczną. Prowadzący: Ewa Hordejuk, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika. 9 sierpnia (poniedziałek) ul. Lubelska 57, godz. 10.00 – Dzień Pszczoły – Zrób domek dla pszczół – zwrócimy uwagę na ogromną rolę, jakie pełnią owady zapylające w przyrodzie i w życiu człowieka, poznanie i nauka rozpoznawania gatunków owadów zapylających, sposoby przywabienia i ochrony owadów zapylających. Uczestnicy zajęć samodzielnie zrobią domek dla pszczół samotnych z trzciny pospolitej, prowadzący: Kalina Łapińska-Damps, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika.

Aktywny senior

Chełmski Dom Kultury zaprasza osoby powyżej 60. roku życia na zajęcia „Aktywny senior”. Ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu pomagają w walce z bólem kręgosłupa i bólami stawów, chronią przed chorobami kardiologicznymi, pozwalają spalić zbędne kalorie i poprawiają ogólną jakość życia. Uwzględniając naturalne ograniczenia związane z wiekiem i specyficzne wyzwania zdrowotne organizatorzy zapewniają połączenie różnych form fitness, pracy z ciałem i terapii ruchem. Zapisy: recepcja Chełmskiego Domu Kultury.