Rodzicu, nie panikuj! Atopowe zapalenie skóry to nie wyrok

Rodzice, słysząc od pediatry, że ich dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, często reagują nerwowo.  Boją się, że przykra dolegliwość będzie towarzyszyła ich pociesze do końca życia, a jej objawy sprawią, że malec będzie odtrącany przez rówieśników. Na szczęście, obawy te są bezpodstawne, gdyż AZS można skutecznie leczyć.

Alergia od pierwszych dni życia

Alergia może pojawić się już u noworodków. Przybiera wtedy postać skazy białkowej, objawiającej się powstawaniem czerwonej wysypki na policzkach. Wysypka jest szorstka i błyszcząca, a czasami pojawia się także na innych częściach ciała. Leczenie skazy białkowej u noworodków i niemowląt ogranicza się do stosowania odpowiedniej diety. Niemowlęta karmione sztucznie dostają mleko niezawierające laktozy, czyli białka mleka krowiego. Maluszki karmione naturalnie nadal są karmione piersią, jednak mama musi zrezygnować ze spożywania mleka krowiego i jego przetworów. Natomiast o pielęgnacji skóry pokrytej wysypką można przeczytać na http://alergiko.pl/. Zwykle poleca się do tego celu kosmetyki do skóry atopowej, które można stosować także u dzieci bez objawów alergii.

Atopowe zapalenie skóry również jest obserwowane u niemowląt. AZS często pojawia się z powodu nietolerancji różnych składników pokarmowych, a także jako odpowiedź na nieprawidłową pielęgnację skóry niemowlęcia. Jeżeli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry objawy dolegliwości są charakterystyczne. Do rozpoznania dolegliwości wystarczy obecność czerwonej, swędzącej wysypki w zgięciach łokci, pod kolanami, na zgięciach stóp czy pod pachami i na nadgarstkach. AZS leczy się łagodnymi maściami sterydowymi, a także poprzez odpowiednią pielęgnację skóry – wskazane jest stosowanie kosmetyków z grupy emolientów.

AZS zwykle ustępuje z wiekiem

AZS najczęściej stopniowo ustępuje wraz z wejściem dziecka w wiek przedszkolny. Jeżeli jednak dziecko nadal cierpi na atopowe zapalenie skóry objawy alergii występują na przemian z okresami cofania się dolegliwości skórnych. Rodzice starszych dzieci z AZS mogą szukać pomocy na http://alergiko.pl/atopowe-zapalenie-skory-czym-jest-i-jak-z-nim-zyc/ , gdzie dowiedzą się, co zrobić, by wysypka znikała. Kluczem do jej zwalczenia są najczęściej emolienty, krótkie kąpiele i rezygnacja z basenu oraz długiego przebywania na słońcu. Aby skutecznie pomóc dziecku, niezbędna jest też wizyta u dermatologa, który przepisze odpowiednie maści, oraz w poradni alergologicznej, gdzie wykonana się testy sprawdzające, jaki alergen wywołuje AZS.

 
Artykuł sponsorowany