Rola intercoolera i jego usterki

Podczas pracy silnik wytwarza wysoką temperaturą. Jednak zbyt duży jej wzrost może spowodować awarię czy wręcz zapalenie się jednostki napędowej. Dlatego też pojazdy wyposażone w silniki spalinowe posiadają również systemy chłodzące. Nieodłącznym elementem każdego takiego układu jest intercooler, czyli inaczej chłodnica.

Jak działa intercooler?

Chłodnica to urządzenie, które nieustannie, zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postojów, ochładza płyn chłodniczy przepływający przez układ chłodzenia. Jak do tego dochodzi? Odpowiada za to budowa chłodnicy. “Klasyczny intercooler to panel zbudowany z większych żeber i mniejszych rurek. Tego typu konstrukcja sprawia, że chłodnica zyskuje większą powierzchnię, przez którą może oddawać ciepło z płynu chłodniczego, który przez nią przepływa. Ciepło oddawane jest wskutek oddziaływania pędu powietrza generowanego przez jazdę samochodem. Natomiast w czasie postoju, gdy nie występuje pęd powietrza, uruchomiony zostaje wentylator będący jednym z elementów układu chłodzenia.” – informuje nas fachowiec ze sklepu Ucando.pl.

Jak schładzany jest silnik?

Wiemy już, jak działa intercooler, jednak w jaki sposób schładzanie przez niego płynu chłodnicze przyczynia się do utrzymania właściwej temperatury w silniku? Otóż dochodzi do tego dzięki płynowi chłodniczemu krążącemu w zamkniętym układzie chłodzenia. Chłodnica znajduje się w układzie doładowania przed kolektorem dolotowym. Tym samym płyn chłodniczy najpierw jest chłodzony, a później dopiero trafia do kanalików wydrążonych w konstrukcji silnika. Docierając do jednostki napędowej przejmuje z niej ciepło, a następnie ogrzany znów trafia do intercoolera, gdzie ponownie to ciepło oddaje. Tym samym układ chłodzenia działa nieustannie, a jego awaria to poważne zagrożenie dla silnika.

Zagrożenia dla chłodnicy

Warto zauważyć, że intercooler montowany jest bardzo blisko podłoża. Właśnie dlatego stosunkowo często dochodzi do uszkodzenia mechanicznego chłodnicy. Zwykłe uderzenie kamieniem może doprowadzić do nieszczelności. Do powstania nieszczelności może również dojść wskutek zużycia chłodnicy czy też pojawienia się rdzy. Powodów tak naprawdę jest wiele, dlatego też należy kontrolować stan techniczny tego elementu, a w razie konieczności dokonać jego wymiany.

Jeżeli trzeba wymienić chłodnicę, warto poszukać nowego modelu w renomowanym sklepie. Polecamy intercooler w Ucando.pl, gdyż ten sklep internetowy od lat jest wysoko ceniony przez klientów i fachowców. Ponadto oferta sklepu jest bardzo bogata, przez co każdy powinien znaleźć w niej odpowiednią chłodnicę.

Artykuł sponsorowany