Ropa naftowa

Ropa naftowa ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia a jej historia sięga czasów starożytnych.

Ropa naftowa – historia

Pierwsze wzmianki o ropie naftowej pochodzą z Bliskiego Wschodu, gdzie Babilończycy i Akadyjczycy wykorzystywali zasoby ropy i bituminów. Ropa naftowa była szczególnie używana przez konstruktorów, którzy spajali nią cegły lub uszczelniali kadłuby statków. Co ciekawe technika z wykorzystaniem ropy naftowej została użyta przy budowie wieży Babel. W Biblii także znajduje się wzmianka jakoby Noe wysmarował Arkę od środka smolistą substancją, by nie przepuszczała wody. Amerykanie natomiast wykorzystywani ropę do impregnowania ubrań oraz jako opał.

Dopiero około 1000 roku sztuka destylacji została opanowana przez Arabów, a od około XII wieku nafta była już wytwarzana na skalę masową.

W 1750 roku odkryto natomiast pierwsze wycieki ropy naftowej, które miały miejsce w okolicach Nowego Jorku i Pensylwanii. Mimo tego dopiero w roku 1847 rozpoczęto sprzedaż ropy naftowej, dzięki odkryciu Samuela M. Kiera, który udowodnił, że ropa naftowa świetnie zastępuje tłuszcze roślinne i zwierzęce jako smar. Dopiero dziesięć lat później, w roku 1857 opracowano formułę destylacji, dzięki której można było uzyskać naftę.

Polska myśl techniczna także ma swój udział w historii ropy naftowej. To w roku 1853 Polak Ignacy Łukasiewicz opracował i skonstruował lampę naftową, która stała się początkiem wielkich zmian na świecie. Lampa stworzona przez Polaka była wykorzystywana w szpitalach we Lwowie, później doprowadziło to do otwarcia kopalni ropy naftowej – pierwszej w Europie. Pierwsza rafineria powstała natomiast w 1857 roku w Ontario.

Początki przemysłu naftowego

Początki przemysłu naftowego, co ciekawe, wiążą się z przedsięwzięciem, które zakończyło się bankructwem. W 1854 roku odwiercono pierwszy szyb naftowy w New Haven w stanie Conecticut. To właśnie tam, tego samego roku, działalność rozpoczęła spółka, która miała sprzedawać ropę naftową jako paliwo i smar. Niestety była to inwestycja nieudana i właściciel George H. Bissel musiał zakończyć działalność. Mimo tego jednak kolejni inwestorzy skłonili się do skopiowania tego przedsięwzięcia, gdyż wierzyli w przyszłość ropy naftowej.

Pierwszy naftowy szyb był nieco prymitywną konstrukcją, wykonaną z drewna. Wiertło było zaś napędzane maszyną parową. Dzięki zamontowaniu pompy początkowo wydobywano około 25 baryłek ropy naftowej. Było to początkiem ery ropy, która trwa do czasów współczesnych. Od tego czasu w bardzo szybkim tempie pojawiały się nowe rafinerie, a w 1865 roku zbudowano pierwszy rurociąg, który miał 8 kilometrów i łączył rafinerię ze stacją załadunkową. Warto zaznaczyć, że następny wybudowany rurociąg był już znacznie dłuższy – 97 kilometrów i mógł transportować aż 5000 baryłek ropy dziennie. Z każdym rokiem znajdowano nowe pokłady ropy naftowej. W Stanach Zjednoczonych na terenie Zatoki Meksykańskiej udało się trafić na olbrzymie złoże tego surowca. Szyb naftowy dostarczał aż 100 000 baryłek na dzień.

Ciekawostką jest także to, iż tam, gdzie ropa naftowa miała swoje początki, czyli na Bliskim Wschodzie, jej odkrycie nastąpiło wyjątkowo późno. Pierwsze odkrycia tego surowca to rok 1908 w Iranie i 1927 rok w Iraku. Dzisiaj to Bliski Wschód ma zasoby ropy naftowej stanowiące aż 50% wszystkich złóż na świecie.

Od czego zależy cena i kurs ropy naftowej?

Ropa naftowa to tak uniwersalny surowiec mineralny, iż jest wykorzystywany niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Kurs ropy naftowej, jego wzrosty i spadki, ukazują sytuację na światowym rynku gospodarczym.

Cena i kurs ropy naftowej zależą od składu chemicznego i właściwości fizycznych. Oprócz tego nie bez znaczenia jest czystość ropy, gdyż wpływa ona na ogólną jakość tego surowca. Współcześnie na rynku ropy naftowej dominują notowania dwóch jej gatunków:

  • ropa WTI – lekka, wysokogatunkowa ropa o niskim poziomie zanieczyszczeń,
  • ropa brent – jakościowo podobna do WTI jednak jest mniej lepka.

Kurs ropy naftowej jest wyceniany w dolarach amerykańskich (USD). Tylko ropa rosyjska wyceniana jest w rublach. Poziom produkcji ropy jest natomiast liczony w baryłkach. W notowaniach na giełdzie wyceniany jest właśnie rynkowy kurs baryłki ropy. Jest on związany z podażą tego surowca na rynku oraz ilością zgromadzonych zapasów światowych. Nie bez znaczenia są także sytuacja polityczna i zapotrzebowanie na paliwo.

Dla przykładu warto wspomnieć rozpoczynającą się pandemię w 2020 roku, która obniżyła zapotrzebowanie na paliwa. Spowodowało to niższe ceny za baryłkę. W marcu 2020 roku baryłkę ropy naftowej można było kupić za około 65 USD. Z kolei rozpoczęta wojna na Ukrainie w marcu 2022 roku zwiększyła zapotrzebowanie na paliwo i spowodowała, iż cena baryłki ropy podskoczyła do poziomu 100 USD. Miało to oczywiście swoje przełożenie na wysokie ceny na stacjach paliw.

Aktualną cenę ropy sprawdzimy na: https://jakikurs.pl/energie/kurs-ropy-brent/

Warto zaznaczyć, iż z ropą naftową wiąże się kilka ciekawostek. Baryłka stosowana w handlu tym surowcem to aż 159 litrów. Jeśli chodzi o ceny to najniższą cenę ropa naftowa notowała w 1948 roku – 18 USD, najwyższą cenę natomiast można było zauważyć w roku 2008 i wynosiła ona 147 USD.

Ropa naftowa to surowiec, którego kurs i cena zależy w dużym stopniu od tego, co dzieje się aktualnie na świecie i jak wpływa to na popyt na ten surowiec.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here