Rosjanin najszybszy na torze w Lublinie

1. rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów wygrał Rosjanin Gleb Czugunow. Drugi był Bartosz Smektała, a trzeci Robert Lambert

Najlepsi młodzi żużlowcy globu rywalizowali w sobotę w Lublinie w 1. rundzie Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Najszybszy na torze przy Al. Zygmuntowskich był Rosjanin Gleb Czugunow. Drugie miejsce zajął broniący mistrzowskiego tytułu Bartosz Smektała, a trzecie Anglik Robert Lambert, reprezentujący w PGE Ekstralidze barwy Speed Car Motoru.

Rundę zasadniczą lubelskich zawodów wygrał Maksym Drabik. Główny faworyt do złota zawiódł jednak w półfinale. Przegrał start i na dystansie zdołał wyprzedzić jedynie Jaimona Lidseya.

Niewiele brakowało, a w finale oglądalibyśmy aż dwóch zawodników Speed Car Motoru, nie tylko Lamberta. Niestety, w powtórzonym biegu półfinałowym Wiktor Lampart nie jechał już tak dobrze jak wcześniej i dał się wyprzedzić Lambertowi i Dominikowi Kuberze. Ostatecznie Lampart z 11 punktami został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

Trzeci z młodych żużlowców Speed Car Motoru, Wiktor Trofimow jr w 1. rundzie Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów zdobył pięć punktów i uplasował się na 12. pozycji.

Po pierwszej rundzie w klasyfikacji generalnej IMŚJ najwięcej punktów mają Czugunow i Kubera. Obaj uzbierali ich po 17. Punkt mniej ma Drabik, a trzy Lambert.
Kolejna runda odbędzie się w niemieckim Guestrow.

Wyniki

I półfinał (66,38): Gleb Czugunow, Bartosz Smektała, Maksym Drabik, Jaimon Lidsey

II półfinał (66,75): Dominik Kubera, Robert Lambert, Wiktor Lampart, Jan Kvech (w)

Finał (66,31): Czugunow, Smektała, Lambert, Kubera

Końcowa kolejność: 1. Gleb Czugunow (Rosja) 17 (3,3,2,2,1,3,3) + 1 miejsce w finale, 2. Bartosz Smektała (Polska) 13 (2,1,1,3,2,2,2) + 2 miejsce w finale, 3. Robert Lambert (Wielka Brytania) 14 (2,3,3,w,3,2,1) + 3 miejsce w finale, 4. Dominik Kubera (Polska) 17 (3,3,2,3,3,3,0) + 4 miejsce w finale, 5. Maksym Drabik (Polska) 16 (3,3,3,3,3,1), 6. Wiktor Lampart (Polska) 11 (1,2,3,3,1,1)