Rozliczenie PIT z wykorzystaniem deklaracji przygotowanej przez urząd skarbowy

Rozliczenie PIT online z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Możesz wypełnić PIT samodzielnie lub skorzystać z deklaracji przygotowanej przez organ podatkowy.

  1. Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy
  2. Jak działa usługa Twój e PIT?

Rozliczenie PIT online to łatwy i szybki sposób na coroczne rozliczenie podatku. Jeśli chcesz skorzystać z zeznania przygotowanego przez organ podatkowy w usłudze Twój e PIT i uwzględnić wszystkie przysługujące Ci ulgi, możesz to zrobić w prosty sposób. W programie e-pity wystarczy wczytać, sprawdzić i rozliczyć PIT 2020. Nie musisz mieć wiedzy o podatkach, ponieważ program sam zasugeruje Ci, jakie formularze musisz wybrać i podpowie, co masz wpisać w danej rubryce.

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy

Rozliczając podatek dochodowy PIT, nie musisz już wypełniać formularza samodzielnie, ponieważ możesz skorzystać z usługi Twój e PIT. Przygotowana dla podatnika przez organ podatkowy deklaracja PIT za rok poprzedni jest dostępna od 15 lutego. Jeśli nie chcesz korzystać z dodatkowych odliczeń, nie musisz  nic robić, ponieważ będzie to automatycznie oznaczało, że akceptujesz przygotowany PIT 2021. Jednocześnie nie możesz skorzystać z wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ, z którego można było korzystać jeszcze 2 lata temu. To właśnie usługa e PIT zastąpiła ten wniosek.

Twój e PIT zawiera wszystkie funkcje, które posiadał PIT-WZ, ale jest jeszcze prostsza, dlatego z rozliczeniem podatkowym poradzisz sobie jeszcze lepiej niż kilka lat temu. Jeśli jednak chcesz skorzystać z przysługujących Ci ulg i odliczeń, które pozwolą obniżyć podatek, rozlicz swój PIT w prosty sposób. Możesz to zrobić, korzystając z programu do wypełniania PIT online. W prosty sposób rozliczysz tutaj e PIT przygotowany przez organ podatkowy i wyślesz deklarację online, a zwrot podatku otrzymasz w ciągu 45 dni.

Jak działa usługa Twój e PIT?

Jeśli rozliczasz się za pomocą deklaracji PIT 37 lub PIT 38, możesz skorzystać z  deklaracji przygotowanej przez organ podatkowy, która jest dostępna w usłudze Twój e PIT. Jeśli nie chcesz korzystać z żadnych ulg i odliczeń, nie musisz podejmować żadnych działań, ponieważ po 30 kwietnia deklaracja, która nie została zaakceptowana ani zmieniona, jest uznawana za automatycznie złożoną. Jeśli chcesz zapoznać się z deklaracją i zmodyfikować ją, musisz zalogować się do systemu.

Możesz zaakceptować wersję, która została przygotowana dla podatnika, a akceptacja będzie oznaczała wysyłkę oraz pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest to szczególnie istotne, jeśli przysługuje Ci zwrot podatku, ponieważ w ten sposób przyspieszysz otrzymanie zwrotu. Nadpłacony podatek otrzymasz maksymalnie w ciągu 45 dni od daty złożenia, ale najwcześniej od 15 lutego. Możesz wcześniej złożyć deklarację, jednak złożenie jej przed 15 lutego, nie spowoduje przyspieszenia rozliczenia PIT. Deklarację możesz złożyć wyłącznie elektronicznie.

Usługa e PIT uwzględnia wszystkie koszty, które przysługują podatnikowi, ale przed złożeniem zeznania warto sprawdzić w programie e-pity, czy nie przysługują wyższe koszty niż te, które są wykazane przez płatników w PIT 11. Rozliczyć możesz się samodzielnie, wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Przygotowana deklaracja uwzględnia tylko ulgi, o których organ podatkowy wie na podstawie przekazanych mu do tej pory wiadomości.

Nie uwzględnia natomiast darowizn, ulgi z tytułu użytkowania internetu, odliczeń na emeryturę IKZE, ani ulgi na badania i rozwój. Nie uwzględnia też ulg, których wysokość zmienia się co roku. Jeśli więc chcesz skorzystać z przysługujących Ci wszystkich ulg, rozlicz swój podatek, korzystając z programu e-pity. W usłudze Twój e PIT możesz też przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego (OPP). Wstępnie wypełniony PIT bazuje na danych z deklaracji z ubiegłego roku, natomiast chęć zmiany OPP lub rezygnacja z przekazania 1% podatku tej samej organizacji, wymaga samodzielnej modyfikacji deklaracji.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here