Ruszyli na historyczny szlak

W miniony piątek uczniowie II LO i Gimnazjum nr 2 odwiedzali historyczne miejsca na terenie powiatu świdnickiego. Ich wyjazd zorganizowało nowo powstałe stowarzyszenie. Jak zapowiadają przedstawiciele organizacji, przed nimi jeszcze wiele ciekawych inicjatyw.
W piątek z rana 15 licealistów i gimnazjalistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 wyjechało na rajd rowerowy „Szlakiem historii powiatu świdnickiego”. Pierwszym przystankiem na trasie uczniów był majątek ziemski w Podzamczu. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się również w krzesimowskim pałacu oraz w „Dolinie Krzyży”. Swój rajd zakończyli w Mełgwii. Nad miejscowym zalewem organizatorzy przygotowali dla uczestników rajdu poczęstunek w postaci wojskowej grochówki. Dzieje powiatu świdnickiego uczestnikom wyjazdu przybliżali nauczyciele z ZSO nr 1: Piotr Jusiński i Łukasz Czemerys. Inicjatorem przedsięwzięcia było nowo powstałe Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych „Lider Forum”. Członkami Stowarzyszenie są reprezentatywne osoby z grup społecznych i zawodowych.

– Naszym podstawowym celem jest działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, ochrony zdrowia, środowiska naturalnego, profilaktyki zdrowotnej oraz inicjowanie przedsięwzięć gospodarczych – mówi Józef Drozd, świdnicki przedsiębiorca i prezes stowarzyszenia – W tej chwili nasze stowarzyszenie skupia 13 członków oraz wielu sympatyków. Wszyscy postanowiliśmy, że chcemy zrobić coś dla wspólnego dobra i tak powstało nasze stowarzyszenie. Jak tłumaczy prezes Drozd, pierwsza inicjatywa, czyli rajd historyczny, miał na celu przybliżenie uczniom ważnych miejsc na terenie powiatu, ale nie tylko. – Jednym z zadań, które sobie wyznaczyliśmy, jest popularyzacja wiedzy dotyczącej historii Polski, oraz ochrona miejsc pamięci narodowej. Chcielibyśmy w związku z tym objąć patronatem „Dolinę Krzyży” i pomnik znajdujący się w Lesie Krępieckim – mówi Józef Drozd.
W tej sprawie przedstawiciele stowarzyszenia kontaktowali się już z władzami gminy Mełgiew. Patronat organizacji miałby polegać przede wszystkim na dokonaniu wspólnie z samorządem odnowy pomników oraz infrastruktury. Prezes „Lider Forum” tłumaczy również, że wycieczka dla uczniów jest początkiem wielu inicjatyw, które stowarzyszenie chce podjąć.
– Planujemy także działania z myślą o seniorach, obejmujące szereg prelekcji o tematyce profilaktyki zdrowotnej. Z Powiatową Komendą Policji chcemy zorganizować akcję „Bezpieczne miasto”. Zajmiemy się również tematem zagrożeń czyhających na młodzież, natomiast dla dzieci niepełnosprawnych chcemy zorganizować przejażdżki po lesie – wymienia Józef Drozd. Dodaje również, że stowarzyszenie jest apolityczne i nie zamierza „konkurować” z samorządami, a jedynie go wspierać w przedsięwzięciach publicznie potrzebnych.

– Naszym celem jest wspieranie działań zarówno gmin, jak i powiatu. Chcemy współpracować i wspólnie podejmować inicjatywy – mówi prezes „Lider Forum”.
(kal)